banner165

Alanya'da öğrencinin derdi başından aşkın

Alanya Posta Medya öğrencilerin sorunlarını gündeme getirmek için üniversitenin yolunu tuttu. ALKÜ’ lü öğrenciler Alanya’da en çok kira fiyatları, barınma ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler. Eğitim hayatlarını olumsuz etkileyen bu soruların çözüme kavuşturulmasını talep eden öğrenciler, “ Çoğu öğrenci mağdur oluyor, buna bir çare bulunmalı” dedi.

Alanya'da öğrencinin derdi başından aşkın

(Özlem KAYGUSUZ)- Turizmin yanında öğrenci şehrine de dönüşen Alanya’da öğrenciler, son zamanlarda bazı problemlerle karşı karşıya kaldı. Alanya Posta Medya aracılığı ile sesini duyurmak isteyen Alanya Alaaddin Keykubat (ALKÜ) öğrencileri ulaşım konusunda bir düzenleme talebinde bulunurken, barınma noktasında da bir takım sıkıntılar çektiklerine vurgu yaptılar.
‘YURTLAR ÜNİVERSİTEYE ÇOK UZAK’
Ulaşım konusunda çektiği sıkıntıları dile getiren  Berat Korkmaz, “ Alanya’da öğrencilerin çektiği en büyük sorun bence ulaşım. Çünkü  örneğin ben Oba Mahallesi’nde kalıyorum ve yola çıktığım zaman 10-20 dk araç bekliyorum ve gelmiyor. Geldiği zaman da çok dolu oluyor. Bizi almıyorlar. Ben bundan daha önce Afyon’da kalıyordum. Afyon’da hiç böyle bir sorun olmuyordu. Ama burada yurtları üniversiteden çok uzaklara yapmışlar. Ulaşım burada büyük bir sorun. Bunların tarifelerini ayarlamaları lazım. 5 dakikadan ya da 10 dakikada bir gelmelerini sağlamaları lazım. Böyle olmayınca çoğu öğrenci mağdur oluyor ve ben de onlardan biriyim” diye konuştu. 
‘EV KİRALARI ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR’
Öğrencilerin Alanya’da çektiği en büyük sıkıntının daha çok barınma olduğunu söyleyen  İsmail Nas ise, “ En büyük sıkıntı barınma. Çünkü, yurt imkânlarımız kısıtlı. Kız öğrenciler için yeni bir yurt daha yapılıyor ama erkek öğrenciler için çok fazla yurt yok. Ev kiraları zaten almış başını gidiyor. Daha çok apartlarda kalıyoruz” sözlerini kullandı.
‘İNANILMAZ ZOR’
Konaklama konusunun en büyük sorun olduğunu vurgulayan Ahmet Çoşkun da , “ Bence en büyük sorun konmaklama ile alakalı. Ev bulmak inanılmaz zor. Ben şu an apartta arkadaşımla birlikte kalıyorum ve bulduğum apartı da çok zor bir şekilde buldum. Hatta son gün buldum. Bence bunun dışında çok büyük bir sorun yok” dedi.
1 SAAT OTOBÜS BEKLİYORLAR
Otobüs konusunda öğrencilerin çok büyük sıkıntı yaşadığını söyleyen Altın Rahmanova  ise, “ Mesela sabah 9’da dersimiz oluyor. Durağa bir saat öncesinden çıkıyoruz. Ama maalesef ki otobüsler dolu oluyor ve kimseyi almıyor. Böylelikle derse geç kalıyoruz. Sonra hocalar devamsızlıktan bırakıyor. Bazıları anlayış gösteriyor ama bazıları maalesef anlayış göstermiyor. Otobüsler daha sıkı geçebilir. Her 15 dakikada değil de her 5 dakika veya 10 dakikada bir geçebilir. Çünkü; burası turizm bölgesi. Turistlerden dolayı zaten sığamıyoruz. Onlar olunca otobüsler dolu olduğu için bizi almıyor. Daha fazla olabilir” şeklinde çözüm önerisi sundu.
‘SINAVLARA GEÇ KALDIĞIMIZ OLUYOR’
“Ben bir öğrenci olarak ulaşım sıkıntısı yaşıyorum” diyen Yasin Güven  de ulaşım konusundaki problemleri anlattı. Güven, “Otobüs yetersizliği var ve 2 lira 40 kuruş. Bu öğrencilere maddi olarak da bir yük bindiriyor. Derslere geç kalıyoruz, yetişemiyoruz. Bazı otobüsler 2,3 kez üst üste dolu gidiyor. Sınavlara da geç kaldığımız oluyor. En büyük sıkıntı ulaşım ve pahalılık diye düşünüyorum.  Hayat çok pahalı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169