banner84

Alanya'da 'Su akıyor, DSİ bakıyor'

(Rayıf DOĞRULU) Alanya’nın ve ülkemizi boğuştuğu kuraklık konusunda CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ Devlet Su İşleri’ni ve Merkezi Hükümeti göreve davet etti. Karadağ, “Su akıyor, Devlet Su İşleri Bakıyor” açıklamasının ardından tarımsal sulama yüzünden en büyük sıkıntı kırsalda ifadelerine yer verdi. 

Alanya'da 'Su akıyor, DSİ bakıyor'

Alanya Posta Medya’nın sürekli gündeme getirdiği en büyük sorunlardan bir tanesi kuraklık. Tarımsal üretimde ve içme sularında yaşanan büyük sıkıntılar sonrası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ Alanya Posta Medya’nın sorularını yanıtladı.

'SU AKIYOR, DEVLET SU İŞLERİ BAKIYOR'
Karadağ, “Biliyorsunuz bu sene ve geçen sene bölgemiz özellikle kuraklık yaşadı. Yağış almadı ve dolayısıyla bu sıkıntı tüm halkımıza paralel olarak yansıdı. Bugün Alanyamız’da da kuraklık son haddinde. Özellikle sulama suyundaki eksiklikler ister, istemez sulama suyundaki kullanılan suyun hor kullanımı, bu sefer evlerimizde akan çeşme suyuna kadar sirayet etmekte. Ben özellikle bu konuda bütün Merkezi Hükümet ve yetkilileri göreve davet ediyorum. Evet, bir kuraklık yaşıyoruz ama ben Toroslar’ın eteğinde ve hala Toroslarda kar yükü altında olan Alanyamız’da ki coğrafi durumdan dolayı, suyun istikametinin deniz tarafına olmasına rağmen, Alanyamız’da su sıkıntısı çekilmesine bir türlü anlam veremiyorum. Takdir edersiniz ki, bakınız Yeniköy’de bir baraj yapılması gerekiyor. Bu 2020 yılında bitirilmesi gereken baraj, henüz daha bitmedi. Aynı şekilde Dim barajındaki son durum. Sulama suyu ve tarımsal amaçlı kullanılan, daha doğrusu kullanılması gereken su, bir türlü bitmedi. Son günlerde özellikle Doğu mahallelerimizdeki sulama suyundaki Dim barajından gelen borular, içine su verildiği an itibari ile patır patır, patlamakta. Bugün müteahhitlere verilen bu ihalelerin düzgün takip edilmemesi bu duruma sebeptir. İkincisi Alanyamız’da şuan su kaynakları denize akan birçok su kaynakları ve dere yatakları var, ama ne yazık ki bu su kaynakları ve dere yataklarındaki suların tarımsal amaçlı kullanılmasında, çok büyük eksik var. Ben burada şunu söylemek istiyorum, “Su akıyor, Devlet Su İşleri bakıyor”. Evet, adı üzerinde, Devlet Su İşleri. Tarımsal amaçlı suyu devletimiz mutlaka ve devletimizi idare eden hükümet mutlaka, bu konuya bir çözüm üretmek mecburiyetindedir” dedi.

'KIRSAL KURAK, ALANYA MERKEZ DEĞİL'
Alanya Merkezde kuraklık ve su sıkıntısı olmadığına değinen CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, kırsalda T borularla saate gitmeyen bazı kaçak hatların açılması sonrası suyun tarımsal sulamada kullanıldığını ifade etti. Açıklamasının devamında CHP’li Karadağ, “Vatandaşlarımızın su eksikliğinin bir sebebi, vahşice kuyu kazarak, plansızca kuyu kazarak, ne yazık ki statik su seviyesini 80 metreden 100 metre, 100 metreden 120 metreye, düşürmektedir. Dolayısıyla hemen 80 metre de, 60 metre de, 50 metre de olan su kuyusunda ruhsatı alınmış su kuyularında, ruhsatı alınmamış ruhsatsız daha derine açılan su kuyuları nedeniyle ister istemez ruhsatlı suda da sular çekilmekte. Bu aynı zamanda ASAT’ı da ilgilendirmekte. Dolayısıyla vatandaşlarımız tarımsal amaçlı suyu bulamadıkları zaman, bu sefer ASAT’ın içme suyundan kaçak yollarla su kullanımına gitmekte. Ama dolayısıyla buda vatandaşlarımızı ve bütün halkımızı rencide etmekte, mağdur duruma düşürmekte. Biraz önce yine söylediğim gibi arkadaşlar, Avrupa standartlarında 4 (Dört) kişi yaşayan konutta, bir ayda tüketilmesi gereken su miktarı 15 metreküp olarak belirlenmiştir. Biz Alanyamız’da biraz daha kurak olmasından dolayı en fazla, 20 m3 diyelim. Fakat ne yazık ki dört kişi yaşayan bir ailede en azından 80 - 90 metreküp kullanımlar söz konusu. Bunun bir tek sebebi vardır. Kaçak kullanımdır. Kaçak kullanım arkadaşlar, söylediğim gibi sadece saatten geçen suyun tarımda kullanılması değil, aynı zamanda saate geçmeyen bir “T” vasıtasıyla alınan sularda etkilemektedir. Dolayısıyla bizim de kuyularımızdaki, su depolarımızdaki oran düşmekte ve susuz kalmaktayız. Ben buradan gerçekten, Devlet Su İşlerine çok büyük görev düştüğünü bir kez daha ilan ediyorum. Özellikle kaçak kuyuların bir an önce zapturapt altına alınması, bir an önce fazla kullanılan suların, kaçak kullanılan suların hakkında bir tutanak tutulması gerekmektedir diye düşünüyorum. Parantez içerisinde bir konuya daha değinmek istiyorum. Alanya’da su sıkıntısı yok. Çünkü bugün Dim barajından gelen su, Alanya‘yı besleyen su kaynağında herhangi bir kaçak yok. Herhangi bir su da sıkıntı yok. Elbette ufak tefek sıkıntılar var ama bunlara anında müdahale edilmekte ve tadilatı gerçekleştirilmekte. Neden yok derseniz? Çünkü su kullanımına ihtiyaçları yok. Ama kırsala doğru gittiğinizde tarımsal amaçlı su ihtiyacı artmakta ve büyük bir su sıkıntısı meydana gelmekte. Ben özellikle bu konuda Merkezi Hükümetin ve bu konuda yetkili olan kurum ve kuruluşların bu duruma bir an önce el koyması gerektiğini, yağışlı bir sezona girmiş olmamıza rağmen bir dahaki sezon için mutlaka gerekli tedbirlerin alınması konusunu hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157