banner84

Alanya İHH Derneği'nden tasarruf çağrısı

Alanya İHH Kadın Kolları Eğitim Birimi, kaynakların tasarruflu kullanımına dikkat çekerek, ‘‘İnsanlık kendi sonunu kendi eliyle hazırlamakta. Önce bireysel, sonra aile ve toplumsal devlet olarak alacağımız tedbirlerle, dünyamızı bu geri dönüşü olmayan durumdan ancak israfa dur diyerek tasarrufla kurtarırız’’ açıklamasında bulundu.

Alanya İHH Derneği'nden tasarruf çağrısı

Alanya İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Alanya Kadın Kolları, günümüzde meydana gelen doğa,enerji ve iklim sorunlarına değinerek, bu sorunların gerekli tedbirleri alarak, tasarruf edilmesiyle mücadeleye girilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

‘FATURASINI AĞIR BEDELLE ÖDERİZ’

Doğal kaynakların hızla tükendiğini, çevrenin kirlenip iklimin değiştiğine vurgu yapılan açklamda, ’’Dünya yerkürenin ısınması gibi ciddi çevresel sorunlarla karşı karşıya kalıyor ve bütün bunların sebebi insanlığın sorumsuz tüketimi.Ülkeler bazında kaynak israfı en had safhaya ulaşmıştır. Denizler, akarsular, ormanlar,tarıma elverişli araziler kara ve deniz hayvanları madenler sorumsuzca kullanılmakta ve katledilmektedir. İnsanlık kendi sonunu kendi eliyle hazırlamakta. Önce bireysel sonra aile ve toplumsal devlet olarak alacağımız tedbirlerle, dünyamızı bu geri dönüşü olmayan durumdan ancak israfa dur diyerek tasarrufla kurtarırız. Yoksa bunun faturasını hepimiz çok ağır bir bedelle öderiz’’

‘NİMETLERİN OLUMSUZ KULLANIMI İSRAFTIR’

Bozulan denge sonucunda insanlık alemi başta sağlık olmak üzere çok ağır bedeller ödemekte Kainattaki dengenin bozulmasn da insanların eylem ve hareketleri önemli yer tutmakta bu konuda yine Hayat Rehberimiz Kuran'ı Kerim şöyle buyurmaktadıri "İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın Belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler’’ buyrulmaktadır. Bu ayet bize bozulan denge sonucunda hayatın ne derece problemleri gebe kaldığını işaret ediyor. Allah'ın insanlara verdiği nimetlerin olumsuz kullanımı israftır. İster ferdi, ister toplumsal bazda olsun o nimetin elden çıkmasına neden  olacaktır.

‘İSRAFI HER ALANDA ÖNLEMELİYİZ’

Özelde ülkemizin genelde dünyamızın sahip olduğu ve Allah'ın bize nimet olarak lütfettiği hiçbir değeri israf etmemeliyiz. Bunun dinimiz ve insanlığın gereği olduğu bilinci ile hareket etmeliyiz. İsrafı her alanda önlemeliyiz. Bilgi israfı, maddi manevi değerlerin israfı, zaman israfı, enerji, doğal kaynaklar. Bütün bu israfların temelinde iyi eğitilmemiş ahlaki değerlerden habersiz gayesiz insanlar yatmaktadır. İnsanlığı ve dünyayı kurtarmanın tek yolu bireysel ve ailesel bazda önce kendimizi sonra gelecek nesillerimizi milli ve manevi değerlerle donatılmış bireyler olarak eğitmektir.

‘TEMEL HEDEF İSRAF DUYGUSUNDAN UZAKLAŞMAK’

 Çağımızda insan israfı hat safhadadır. Her insan bir değerdir.Değerlerin en güzeli olan insanı israf etme duygusundan uzaklaştırmak temel hedeftir. Dünyayı ve insanlığı mutluluğa ve kurtuluşa götürecek tek yol bu hedeftir.Bu hedefe ulaşmak için bugün burada bu dakikadan sonra insanlık adına bir adım atıp ‘Bismillah’ diyerek öncelikle insan israfına, sonra da bütün israflara dur diyelim . Tasarrufa kapılarımızı sonsuza kadar açalım. Daha refah mutlu sağlıklı ve huzurlu bir dünya için Vahyin ayetlerine  sıkı sıkı sarılarak emri yerine getirip tasarruflu bir hayat yaşamak umut ve duasi ile Allaha emanet olun’’ ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 17:10
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107