banner84

Alanya Kalesi Eski Görkemine Kavuşacak

Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad tarafından ele geçirilmesinin ardından yeni baştan inşa ettirilen Alanya Kalesi, uygulanacak projeyle aslına uygun harçlarla restore edilerek eski görkemine kavuşacak.

Alanya Kalesi Eski Görkemine Kavuşacak
Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, yaptığı açıklamada, Antalya Valiliği öncülüğünde, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesinin desteğiyle "Alanya Kalesi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi" hazırladıklarını söyledi. Projeyle önce kalede yapılacak işleri belirleyeceklerini anlatan Karabayram, alınacak numunelerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucunda, restorasyonda kullanılacak harçların aslına uygun yapılacağını bildirdi. Karabayram, "Kaleden orijinal numuneler alınacak ve burçlar aslına uygun restore edilecek." diye konuştu.

Alanya Kalesi'nin Selçuklulardan kalma en önemli eserler arasında olduğuna dikkati çeken Karabayram, şunları kaydetti: "Denizden 250 metrekareye kadar yükselen yarımadada bulunuyor. Kalenin Helenistik döneme kadar inen tarihsel geçmişi var. Kalenin yüzde 98'lik kısmı tam anlamıyla ayakta. Burçlarında Selçuklu simgesini görebiliyoruz. Selçuklular tarafından yapılan diğer eserlerde rastlanmayan özel mühürler, simgeler var. Bugüne kadar kalede bu kadar detaylı çalışma yapılmamıştı."

"EMANETE SAHİP ÇIKACAĞIZ" 

Restorasyon çalışmasıyla kendilerine bırakılan emanete sahip çıkacaklarını vurgulayan Karabayram, "Bizim için çok önemli bir emanet. Kaledeki 83 kule, 140 burç ve bin 200'e yakın sarnıç tek tek ele alınacak. Bilimsel bir restorasyon sayesinde Alanya Kalesi, ışıklandırması ve yürüyüş yollarıyla turizmin gözdesi olacak. Kalenin, duvarlarındaki boyamalar, burçları ve inanılmaz manzarasıyla turistleri büyüleyeceğine inanıyorum." dedi.

Projeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun büyük destekleri olduğunu bildiren Karabayram, restorasyonun ardından Alanya Kalesi'ni eski görkemine kavuşturacaklarını sözlerine ekledi.

Alanya Kalesi

Tarihte ilk Romalı korsanlar tarafından şato halinde yaptırıldığı belirtilen kale, yıllarca korsanların sığınağı olarak kullanıldı. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bazı eklemelerin yapıldığı kale, Alanya'nın 1221'de Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından ele geçirilmesinin ardından yeni baştan inşa ettirildi. Selçuklular döneminde bölgenin en önemli merkezlerinden olan Alanya Kalesi, sırasıyla Karamanoğulları, Memlüklüler ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanıldı. Bugün taşıt trafiği ve yerleşimin bulunduğu kalenin yüzde 98'i halen ayakta. Kale, farklı dönemlere ait mimari özellikler taşıması açısından büyük öneme sahip
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 15:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107