banner165

Alanya'nın doğusunda 3 ana sorun

Doğu mahallelerinde üreticilerin yaşadığı sorunlar toplantıda gündeme geldi. Doğunun en büyük sorunu,  susuzluk, elektrik ve gübre fiyatları oldu

Alanya'nın doğusunda 3 ana sorun

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, üreticilerin sıkıntılarını dinlemek  ve çözüm üretebilmek amacıyla  Doğu mahalle muhtarları ve delegeleri ile bir araya geldi.Demirtaş Düğün Salonu ve Kültür Merkezinde bir toplantı gerçekleştiren Göktepe  Alanya Posta Medya’ya değenlendirmeler bulunarak, doğu mahalle muhtarları ve delegelerin aracılığıyla üreticilerin yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini dinleyerek yapılacak çalışmaların ve sürecin takipçisi olacağını aktardı.

29 MUHTAR İLE BİR ARAYA GELDİ
Göktepe, "Özellikle Doğu mahallesindeki muhtar ve delegelerimizle  bir araya gelerek  hem mahallelerdeki üreticilerimizin sorunlarını dinlemek hem de   odamızın yapmış olduğu faaliyetler hususunda onlara bilgilendirmeler yapmak için yaklaşık 29 tane mahalle muhtarlarımızla, delegelerle bir araya geldik. Muhtarlarımız bizim için çok kıymetli. Özellikle üreticilerimizle aramızda köprü vazifesi görüyorlar. Bizlerde nasıl daha iyi hizmet edebiliriz diye çözüm yolları arıyoruz. ÇKS sistemini başlattık ve  DSİ 13.Bölge Müdürlüğü ile  sıkı bir  görüşmemiz var. Su sıkıntısınında nasıl çözüleceği ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor”dedi.

BİYOTEKNİK GÜBRE DESTEĞİ VERİLECEK
Göktepe, ”Diğer bir hususta tabi ki elektrik sorunu hem meskenlerde hemde tarımsal alanlarda elektrik abonelerinde çok ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. Biz bu sorunlara bir nebze olsun  nasıl fayda sağlayabiliriz diyoruz. Önümüzdeki günlerde başlatacağımız tarım uygulaması faaliyetlerinde  bizler üreticilerimize biyoteknik  gübre desteği vereceğiz ve biyoteknik hususlar hakkında bilgilendirme yapacağız” ifadelerine yer verdi.

SIRA BATI MUHTARLARINDA 
Göktepe gelecek günlerde de batı muhtarlarıyla bir arayaya geleceğinin belirterek,“ Önümüzdeki hafta perşembe günü ise batı mahalle muhtarlarımız, Kuzey Alanya ve merkezdeki muhtarlarımızla bir araya gelerek onlara çözüm önerilerinde bulunacağız. Bu tür hizmetlerimiz  sürekli devam edecek. Yeni hizmet binamızda çok geniş bir alanda üreticilerimize faydalı olmaya çalışacağız. İnşallah daha güzel hizmetler yapmak nasip olur”dedi. 

‘ÇİFTÇİLERİMİZ ZORLANIYOR’
Karapınar Mahalle Muhtarı Fatih Yılmaz gerçekleşen toplantıda üreticilerin yaşadıkları sıkıntıdan söz ederek “Tarımda en sık karşılaştığımız sorun elektrik voltajlarının düşük olması,  kimya gübre fiyatlarını yüksek olması  ve hayvan yem fiyatlarının hızlı bir şekilde  yüzde 70’lere kadar yükselmesi  çiftçilerimizi zorluyor. Mahallemde çiftçilik yapan bana gelen insanların talebi yerli üreticinin  dengelenmesi”dedi

‘SÜREKLİ BORU PATLIYOR’
Kargıcak Mahalle Muhtarı Muammer Asiltürk ise “Bizim sorunlarımız bölgemizdeki borular sürekli patlıyor 1 ay önce yine patladı. 25 gün  mahallede susuzluk çektik, Muzlar neredeyse kuruyacaktı daha sonra sorun giderildi ama yine her an patlayabilir. Bir an önce çelik boru ile değiştirilmesini talep ediyoruz”dedi.

‘DEVLETİN HIZLI OLMASI GEREKİYOR’
Ali Efendi Mahalle Muhtarı Rüştü Vural mahallede yaşadıkları sorunları aktardı; “Başta bu yıl olmak üzere  kuraklık ve maliyetlerin yüksekliği, zirai kimyaların maliyet yüksekliği elektrik üreticilerimizin en çok şikayet ettiği durumdur. Pandemi dolayısıyla üretim çok arttı. Fakat şuan son dönemde elektrik faturaları çok yüksek. Biz bu konuyu geçmiş bir toplantıda DSİ  müdürü ve AK Parti İlçe Başkanımız ve Milletvekillerine ilettik. Devletimizin yatırımlarda biraz daha hızlı olması gerekiyor. Demirtaş’a Dimçayı suyu gelmez ise   üreticiler olarak müthiş bir sıkıntı yaşarız. Fakırcalı Barajınında bir an önce ihaleye çıkıp tamamlanması gerekiyor”sözlerine yer verdi. -Sabiha TATLIYER-Ekmel YILMAZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169