banner84

'Alkolden bir ölüm dünyaya bizi rezil ediyor'

Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni tebliğleri, sezon boyunca yapılacak denetimler ve alınacak tedbirler hakkında 2017 turizm sezonu öncesi tüm turizm ve gıda işletmelerinin çalışanlarına ve temsilcilerine yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenledi

'Alkolden bir ölüm dünyaya bizi rezil ediyor'
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Konferans Salonu'nda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, turizm işletme temsilcileri (Otel, pansiyon, apart otel, restaurant, bar-disko, fırın, pastane,kasap) ve çalışanları katıldı.
'BEN NE YÜZLE YARDIM İSTEYEYİM'
Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, binden fazla esnafa mesaj atarak toplantıya davet ettiklerini ancak toplantıya yalnızca 200 esnafın katıldığını belirterek sitem etti. “Burada maalesef 200 esnaf var. Esnaf ceza yediği zaman koşup geliyor yanıma ‘Başkanım beni kurtar’ diyor. Ben ne yüzle Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rüzgar’dan yardım isteyeceğim. Bunun için esnafın da işine biraz sahip çıkması lazım. Alanya esnafına ve Alanya’ya ne kazandırabiliriz gece gündüz çalışıyoruz.  Geçtiğimiz günlerde üyelerimize bir Çanakkale gezisi düzenledik. Oradaki hiçbir tesis Alanya’yla kıyaslanamaz. Buradaki esnaflık güzel ama daha güzel olması için gayret göstermenizi istiyorum.  Alanya’dan çıkmadan Alanya’nın kıymetini kimse bilmiyor. Alanya dünyanın metropolü” dedi. 
DENETİM EKİPLERİ İLE BİLGİLENDİRME YAPILACAK
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar bilgilendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmasında; 2017 turizm sezonu öncesi alınacak önlemler, gıda, hijyen, alkollü içkiler konusunda yapılacak denetimler ve Bakanlığın yeni tebliğleri hakkında denetim ekipleri ile birlikte bilgilendirmelerde bulununacaklarını ifade etti.
İlçe Müdürü Rüzgar konuşmasında şunları kaydetti; “Alanya tarım ve turizm açından önemli bir merkez olması açısından tarım ve gıda işletmelerin sık sık denetlenmekte. Otel, restoran, kafe, pastane,fırın ve bar işleten ya da buralarda çalışan kişilerin halk sağlığına dikkat etmesi gerekmekte. Gıda üretimi yapan ve toplu tüketime sunan yerlerinde bu konuda dikkatli olmaları önem arz etmekte. Amacımız üretici ve tüketiciyi bilinçlendirmek. Denetimlerimizi risk esaslı olarak yapıyoruz. Risk denetiminde hiçbir şeyi atlamıyoruz. Bunları yaparkende bir sorun çıktığında ceza uyguluyoruz.” diye konuştu.
'BİR ÖLÜM BİZİ DÜNYAYA REZİL EDİYOR'
 Tarım ve turizm ayrılmaz iki sektör Alanya için. Biz ikisi için de çalışıyoruz. Sezon öncesi otel, pastane, fırın, kasap hepsini bilgilendiriyoruz.  Bizim görevimiz tüketiciye kaliteli ürün sunabilmek. Buradaki en küçük hatanın Alanya ve Türkiye’ye mal olacağını bilmemiz gerekiyor. Biz cezacı bir kurum değiliz. Dünyadaki gıda üretimi gıda terörüne doğru gidiyor. Üretim de tüketim de otomosyonlaştı. İşletmeler işletme kayıt belgesini almak zorunda.  Bunun dışında Alo 174 Gıda Hattı bulunuyor. Alanya olarak üzerinde durmamız gereken 2 konu var. Bunlar alkol ve et. Sahte ve kaçak alkol var. Alanya’da alkolden dolayı bir ölüm bizi dünyaya rezil ediyor. Alanya çok önemli bir şehir" dedi.  Konuşmaların ardından İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar ve gıda denetim personelleri tarafından katılımcılara 2017 turizm sezonu boyunca gıda, hijyen kuralları,alkollü içkiler konularında dikkat edilecek hususlar ve bakanlığın yeni tebliğler hakkında bir sunum yapıldı. Bilgilendirme toplantısı katılımcıların sorunlarının dinlenmesi ve sordukları soruların gıda denetim personelleri tarafından cevaplanmasının ardından sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 19:45
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107