banner129

 ALKÜ'ye işgal engeli

ALKÜ Cikcilli Kampüsü için ormandan kiralanacak 875 dönümlük arazinin orman işgalleri sebebiyle kesin devri bir türlü gerçekleşemiyor.  Yerleşke alanı olarak üniversiteye verilen arazide, 200 dolayında davalık mülkiyet sorunu bulunuyor

 ALKÜ'ye işgal engeli

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 23 Nisan 2015’de Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Akdeniz Üniversitesi’nden ayrılarak bağımsız bir üniversite kimliğine bürünüp, binlerce öğrenciye hizmet vererek, Alanya’nın öğrenci şehri olmasına katkı sunuyor. Kestel’de bulunan kampüs alanının yetersizliğinden ve şehrin eğitim yuvası olma noktasında başlattılan atılım sonrası ALKÜ, yer arayışına girilmişti. O süreçte ormandan yer tahsisine karar verilerek, Cikcilli ve Çıplaklı sınırında yer alan yaklaşık 1 milyon 113 bin 563 metrekarelik alan tespit edilerek projesi hazırlanıp ihale sürecine geçildi. 

875 DÖNÜMÜN 100'Ü İŞGAL ALTINDA
Orman Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolün son haline göre arazinin 875 dönümlük kısmının kiralanmasında mutabık kalındı. Ormandan kiralanarak ödemesi yapılan 875 dönüm arazinin 100 dönümü ise işgal altında görünüyor. 

ÖDEME YAPILIYOR, TESLİM YOK
İşgal altında olduğu için davalık olan arazide, ev, villa, baraka ve tarım alanı bulunuyor. Üniversite ormandan kiralanan 875 dönüm arazi için yıllık 4 milyon lira ödemeyi Orman Genel Müdürlüğüne bağlı birimlere yapmasına rağmen yer teslimi ise henüz yapılmadı. 

KÖŞKÜ DE İŞGAL ETTİLER
Yerleşke alanı içinde bulunan Hacıbaba Köşkü koruma altında olmasına rağmen bir süre önce köşk çevreside tarım yapılmak üzere kazılarak, zeytin ve muz bahçesi yapılmak istendi. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sınır tespiti yapılarak üniversiteye tahsisi yapıldı. Tahsisin ardından sınırlara çit çekilme işlemine başlanacak. -Özgür YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 18:05
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107