banner84

ALTSO'dan bilgilendirme toplantısına çağrı

ALTSO, inşaat müteahhitleri ve geçici iş ekipmanı üreticilerine yönelik 2 Şubat 2017 tarihinde TOBB Sosyal Tesisleri'nde bilgilendirme toplantısı yapılacağını duyurdu

ALTSO'dan bilgilendirme toplantısına çağrı
 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) yayınladığı duyuruda," İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü TOBB işbirliğinde inşaat müteahhitleri ve geçici iş ekipmanı üreticilerine yönelik  2 Şubat 2017 tarihinde TOBB Sosyal Tesisleri'nde saat 13.30'da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecektir.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden odamıza ulaşan yazıda şu görüşlere yer verilmiştir: "Bilindiği gibi ülkemizde iş kazalarının en yoğun yaşandığı sektörlerden birisi inşaat sektörüdür. Sektörün yapısı gereği, yüksekse çalışmadan kaynaklanan düşme sonucu yaralanmalar ve ölümler inşaat sektörünün ölümcül iş kazaları bakımından en ön sıralarda yer almasına sebebiyet vermektedir. Sahada iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılan denetimler; muhatapların yüksekte çalışma ve bu tür çalışmalarda kullanılan iş ekipmanları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları sonucunu çıkarmaktadır.  Konu ile ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü öncülüğünde Birliğimizin de katkıları ile pek çok proje yürütülmektedir. Bu bağlamda kullanılan iş ekipmanları içinde ağırlığı teşkil eden cephe iskeleleri (ahşap ve ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı) ile ilgili olarak 2014 yılında başlatılmış olan Güvenli İskele Projesi kapsamında çok ciddi mesafe alınmıştır.  İnşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının önlenmesi ve yürütülmekte olan mevcut projelerin etkinliğinin arttırılması amacıyla kamu ve özel sektör kuruluşların katkılarıyla karşılıklı işbirliği içerisinde daha etkin bir mücadele yürütülerek önümüzdeki yıllarda inşaatlarda kullanılan asılı erişim donanımları, hareketli cephe platformları, kalıp altı iskeleleri, yakalama ağları, geçici korkuluk sistemleri vb. konusunda da ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı cephe iskelelerinde ulaşılan başarının elde edilmesi planlanmaktadır. Bu amaçla, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde inşaat müteahhitleri ve geçici iş ekipmanı (geçici kenar koruma sistemleri, güvenlik ağı, cephe iskeleleri, sütunlu çalışma platformları, mobil iskele vb.) üreticilerine yönelik olarak 2 Şubat 2017 tarihinde Birliğimiz Sosyal Tesislerinde saat 13.30'da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecektir. Toplantıda TOBB inisiyastifiyle kurulmuş Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A. Ş. (MEYBEM) ve faaliyetleri hakkında da bir sunum yapılacaktır." ifadelerine yer verildi. 
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107