banner84

Arızalar yüzde 154 düştü

AEDAŞ Antalya Doğu Bölge Müdürü Yunus Başarı, özelleştirme sonrasındaki 3 yılda Alanya’daki nüfus ve yapı sayısındaki artışa karşın elektrik arızalarında yüzde 154’lük bir düşüşe imza attıklarını söyledi. Yunus Başarı, bölgeye yapılan yatırımların ise aynı dönemde yüzde 682 arttığına dikkat çekti

Arızalar yüzde 154 düştü
 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) Antalya Doğu Bölge Müdürlüğü, elektrik dağıtım hizmetinin özelleştirilmesinin ardından Alanya'da yaşanan iyileşmeleri rakamlarla ortaya koydu. Yunus Başarı, 2013 yılındaki özelleştirmenin ardından bölgede 2014, 2015 ve 2016 yıllarında yatırımlar artarken arıza sayısı ve kesinti sürelerinde ise ciddi oranlarda düşüşler yaşandığını söyledi. Son üç yılda ilçe nüfusunun yüzde 12, yapı sayısının ise yüzde 31 oranında arttığına işaret eden Başarı, “Buna rağmen arıza oranı son üç yılda yüzde 154 azaldı, enerji kesinti sürelerinde ise özelleştirme öncesi döneme göre yüzde 267 oranında geriledi” değerlendirmesinde bulundu.

YATIRIM MİKTARI YÜZDE 682 ARTTI

Söz konusu düşüşlerin ‘tesadüf’ olmadığını vurgulayan Yunus Başarı, Alanya’da özelleştirmenin ardından her yıl artan oranlarda yatırım yapıldığına dikkat çekti. Başarı, “2011-2013 arasında Alanya’ya yapılan yatırım miktarı sadece 11 milyon TL düzeyindeydi. Özelleştirme sonrasında şirketimizin Alanya’ya yaptığı yatırım ise 75 milyon TL’yi aştı. Yatırım miktarının yüzde 682 gibi rekor bir oranda arttığı bu dönemde işletmemizin bütçesi ise yüzde 632 oranında yükseldi” dedi.

Söz konusu yatırımların arıza oranlarında kendini hızla gösterdiğini anlatan Başarı, bu çerçevede alçak gerilim arızalarında yüzde 130, yüksek gerilim arızalarında da yüzde 220 oranında bir düşüşe imza attıklarını dile getirdi.

2017’DE 18 MİLYONLUK YATIRIM

AEDAŞ’ın Alanya’ya büyük önem verdiğini ve her geçen gün yılların biriktirdiği sorunları tek tek çözüme kavuşturduklarını aktaran Başarı, “Yapılan yatırımların ve çalışmaların ardından geldiğimiz nokta özelleştirmeden önceki dönemle kıyaslanmayacak kadar iyi bir seviyede. Ancak bu bizler için yeterli değil. Enerji sektöründe oldukça kısa bir süre olan üç yıl gibi bir zamanda önemli hizmetlere imza attık. Hizmetle yükümlü olduğumuz bölgenin önemini biliyoruz ve sorumluluğumuzun farkındayız. Bu nedenle dur-durak bilmeden çalışıyoruz. 2017 yılında yatırımlarımız daha da artacak. Bu yıl Alanya’ya 18 milyon TL yeni yatırım planlıyoruz.Tek hedefimiz tüketicilerimize kaliteli ve sürekli enerjiyi en uygun şartlarda sunmak” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107