banner129

Aşurelikler tezgahta yerini aldı

Her yıl Muharrem ayında yapılan aşure için tencereler kaynamaya başladı. Alanya’da aşurelik malzemeler ise tezgahtaki yerini aldı. Aşure malzemeleri satan market sahibi Ramazan Taş, Aşure malzemelerinin fiyatlarında çok bir değişiklik olmadığını ve sadece ekonomik durumları yeterli olanların alışveriş yaptığını söyledi.

Aşurelikler tezgahta yerini aldı

Aşure günü nedeniyle aşurelik malzemeler tezgahlarda yerini aldı. Siyah üzüm, fındık içi, ceviz içi, sarı üzüm, kayısı ve çeşitli baklagillerden oluşan malzemeler vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Alanya’da uzun yıllardır marketçilik yapan Ramazan Taş, satışlarda bir hareketlilik olmadığını söyledi. Aşurelik malzeme fiyatlarına da değinen Taş, “Eskisi gibi rağbet yok maalesef. Çünkü pandemi nedeniyle fiyatlar bir nebzede olsa arttı ve bir aşure kazanı pişirebilmemiz için maalesef 100 liradan aşağı bir para harcamamız gerekiyor. Bunun yanı sıra geçen sene ile karşılaştırırsak herkes daha çok yapıyordu. Yani herkes yapıyordu. Bu aralar sadece durumu iyi olan yapabiliyor. Paylaşacağız bu aşure gününde. Her kazandan birer parça alıp da dağıtacağız İnşallah mahalleye. 
FİYATLARDA KISMİ ARTIŞ YAŞANDI
Fiyatlar geçen seneye göre her şeyde olduğu gibi muhakkak kısmi bir artış yaşandı. Ama öyle aşırı bir artış yok maalesef. Aşurenin en iyi baş maddesi aşurelik buğday. Olmazsa olmaz bununla oluyor zaten. Ve yanındaki kuru meyveler olabilir şekerlemeler olabilir. Çiğ fıstık çok rağbet görür ceviz içi. Aynı zamanda yanında çörekotu susam yağı toz tarçın bunlar rağbet görür. Bir aile 1 kiloluk aşurelik buğdayla kazan kaynatmaya çalışsa 100 lira muhakkak gidecektir” dedi. -Alkın BİRİCİK

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2020, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107