banner84

Aysultan Plajı krizi

Alanya Aysultan Plajı'nın da MUÇEV adlı şirkete kiralanmasının ardından, ihalesiz devirler tartışma konusu oldu. MUÇEV’in yönetim kadrosunda Cumhurbaşkanı danışmanından, Bakanlık yöneticilerine, kaymakamdan eski valiye kadar birçok bilindik ismin olduğu ortaya çıktı.

Aysultan Plajı krizi

Geçtiğimiz günlerde Alanya Aysultan Plajı MUÇEV adlı şirkete kiralandı. Daha önce de birçok sahilin ihalesiz bir şekilde MUÇEV şirketine kiralanması tartışmalara neden olmuştu. İddiaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı MUÇEV adlı şirkete ülkenin birçok noktasında ihalesiz olarak sahillerin verildiği ortaya çıktı. Bakanlığın, MUÇEV’e son olarak kiraya verdiği sahil ise  3. Derece doğal sit alanı olan Aysultan Kadınlar Plajı oldu.  Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl boyunca işletilen günübirlik kullanımlı tesisin kiralama süresi 2019’da doldu. Belediye, aynı amaçla kullanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden kiralama talebinde bulundu ancak talebi reddedildi. Bu alan 7 Ağustos’ta imzalanan sözleşme ile 10 yılığına MUÇEV Turizm Ticaret LTD. ŞTİ. adlı şirkete kiralandı.
ONLARCA SAHİL KİRALADILAR
20 bin TL sermaye ile kurulan şirket ülkenin dört bir yanında ihalesiz olarak sahilleri kiraladı. Kısa süre önce de Antalya’nın Demre ilçesi, Üçağız Mahallesi Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12 milyon 983 bin metrekare yüzölçümlü yüzer iskele, dolgu alanı ve denizsel alan MUÇEV’e 10 yıl süreyle kiralanmıştı. Aynı zamanda Edirne’nin Keşan ilçesinde 11 adet kıyının ve Muğla’nın Dalaman, Fethiye, Ula ve Menteşe ilçelerinde sahili kiraladı.
MECLİSTEN SES YOK
Konu 1 senedir Meclis gündemine taşınmasına rağmen ilgili Bakanlık’tan net bir cevap alamadı. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban geçen kasım ayında konuyu Meclis gündemine taşırken, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Şirketin Bakanlık çalışanları ve hükümet yandaşlarından oluştuğunu belirten İYİ Partili Subaşı ise, Anayasa’nın güvencesi altındaki kıyılar ve koruma altındaki sahillerin özel bir şirkete tercih etmesi hukuka aykırı. Tasarrufundaki bu yerlerin özel şirkete verilmesi kabul edilebilir değil” diye konuştu.
NEDEN MUÇEV
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ihalesiz olarak şirketin yöneticileri yine bakanlık çalışanlarından oluşuyor. Şirket 2014 yılında 20 bin TL sermaye ile kuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak 2001 yılında kurulan Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı olarak 1988 yılında kurulan Muğla’ya Hizmet Vakfı ortaklığında kuruldu.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107