banner165

Bedesten yoğun ilgi görüyor

Alanya Belediye Meclisi’nin 2016’da aldığı kararla restore edilmesi için hazırlanan projelerin Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onayından sonra çalışma başlatılan Bedesten Çarşısı aslına uygun olarak restore edilmesinin ardından turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Kentin en önemli tarihi mirasını barındıran Bedesten'de hem çarşı hem tarihi Süleymaniye Cami hem de Alanya'nın son 1 asırdaki değişimin görüldüğü fotoğraf sergisi dikkat çekmekte.

Bedesten yoğun ilgi görüyor

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in "Tarihi eserlerimizi bir bir ayağa kaldırmaya devam edeceğiz" diyerek restorasyonlara verdiği önemi ortaya koymasının ardından çalışmalara hız verilerek restore edilen Bedesten'in hizmete girmesi ile bölgede önemli bir turist harareti başladı. Bedesten Çarşısı restoran çalışması öncesinde ünlü modacı Vural Gökçaylı'nın hazırladığı aralarından muz lifinden elde dilen kıyafetlerinde yer aldığı çok özel bir defileye ev sahipliği yapmış, defilenin onur konukları arasında Rahmi Koç'ta yer almıştı. Bu defile ile dikkatlerin çekildi Bedesten'de uzun süren hummalı çalışmanın sonra ermesi sonrası girişine al bayrak asılarak iç kısmında kafe ve çeşitli işletmelerin yer aldığı mini mağazalar hizmet vermeye başladı. 

İLGİYLE ZİYARET EDİLİYOR
Kale içinde, Süleymaniye Camisi yakınında 14 ya da 15'nci yüzyılda Karamanoğulları döneminde çarşı veya han olarak yapıldığı sanılan tarihi yapıyı turistler ilgiyle ziyaret etmekte. 1’nci Alaaddin Keykubat tarafından 13 yy inşa edilen ve Kanuni Sultan Süleyman zamanında kapsamlı tadilattan geçirilen Süleymaniye Camisi’nin de geçmişten beri ilgi gördüğü bölgede yer alan tarihi Alanya fotoğrafları sergisi dikkat çekmekte. -Özgür YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169