banner129

Belediyenin pandemi bilançosu

Alanya Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı'nda pandemi döneminde yapılan çalışmalar ve harcamalar konuşuldu. Pandemi sürecinde 2 milyon maske dağıtan belediye, pandemi salgınıyla mücadele kapsamında 3,5 milyon TL harcama yaptı

Belediyenin pandemi bilançosu

Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül, Alanya Belediye Meclisi'nde COVID-19 sürecinde Alanya’da yapılan hizmet ve faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi. Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin pandemi süreci boyunca kent genelinde temizlik ve dezenfeksiyon başta olmak üzere pek çok konuda çalışma yaptığını belirterek, bu süreçte vatandaşlara 2 milyon 100 bin maske dağıtıldığını belirtti.
 DEZENFEKTE EDİLMEMİŞ YER KALMADI
Pandemi sürecinde 81 alt geçit,  8 bin 500 konteyner, 13 adet semt pazarı, 270 adet çocuk parkı, şehir içi otobüsler, bankamatikler, duraklar, 55 taksi durağı ve bağlı bulunan 836 taksi, 151 eczane, toplamda 480 adet minibüs ve servis araçları  dezenfekte edildi. Ayrıca dezenfekte işlemi için başvuru yapan işletmeler ve konutlar dahil olmak üzere toplamda 5 bin 302 adet dezenfeksiyon çalışması yapıldı. 
BORÇLAR ÖTELENDİ, KİRA ALINMADI
Nurgül, "Belediyemizin birçok gelirinde ciddi boyutta azalma olmasına rağmen; Belediye mülklerinin kiracısı olan esnaflarımızın borçlarını öteledik.  Yine faaliyeti durdurulan veya faaliyette bulunmadığı belediyemizce tespit edilen işyerlerinden belirlenen süre dâhilinde kira tahsili yapmadık. İşyeri kiralama hizmetlerinde 2020 yılı sonuna kadar KDV oranı %18’den %8’e düşürdük. Ayrıca belediye meclisimizin Ağustos ayında aldığı kararla, 2020 yılı kapsamında pazar yerlerinden aldığımız işgaliye ücretlerinde gıda satıcısı esnaflarımızdan 6 ay, tekstil ürünü satıcısı esnaflarımızdan 8 ay, taksici esnaflarımızdan 3 ay işgaliye ücreti alınmıştır. 
2 MİLYON MASKE DAĞITILDI
Belediyemizin öz kaynakları ve personeliyle maske üretim atölyemizi hayata geçirdik. Bu süreçte günde 3000 adet olmak üzere toplam 250.000 adet maske Kurumumuz tarafından üretilmiş, kendi üretimimiz ve satın alma yoluyla tedarik ettiğimiz toplam 2.100.000 adet maskeyi vatandaşlarımıza ücretsiz dağıttık. Maske dağıtımlarında Kamu Kuruluşlarından gelen taleplerin karşılanmasının yanında, kırsal bölgede yer alan mahalleler için ilgili Muhtarlara 70.000 adet, merkez mahalle muhtarlarına 110.000 adet dağıtım yapılmış olup, bu süreçte belirlenen Alanya Belediyesi’ne ait 4 ana hizmet binasından vatandaşlara haftalık 15.000 adet ücretsiz maske dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca maskesiz girişin yasak olduğu 13 Pazar yerinde Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından haftalık 25.000 adet maske dağıtımı yapılmıştır.
GÜNDE 2 BİN ÇAĞRI GELDİ
Pandemi sürecinin Kurum adına önemli saç ayaklarından bir tanesi de Alanya Belediyesi Çözüm Masası idi. Konu ile ilgili olarak Çözüm Masasına pandemi sürecinde 75 bin çağrıya cevap verilmiştir. Bu süreçte günde 2.000 çağrı Çözüm Masası Çalışanları tarafından yanıtlanarak, kayıt altına alınmıştır. Bu çağrılar neticesinde; sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların evde sağlık, ambulans nakli, alışveriş ihtiyaçlarının karşılanması gibi birçok talep ve ihtiyacı belediyemiz tarafından sağlanmaktadır. Evde kalan vatandaşların psikolojik ve sosyolojik olarak desteklenmesi amacıyla psikolog, çocuk gelişimci, sosyologdan oluşan “Psiko – Sosyal Destek Ekibi” kurularak hizmet verilmektedir.
11 BİN AİLEYE MADDİ DESTEK 
Korona virüs nedeniyle Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne başvuru yapan ihtiyaç sahibi 4.100 aileye maddi sosyal yardımlar ulaştırılmıştır. Ayrıca Alanya Belediyesi veri tabanında kaydı bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin sosyal incelemeleri de tamamlanarak, bu süreçte toplam 11.000 ihtiyaç sahibi aileye toplamda 1.000.000 TL lik destek sağlanmıştır. Pandemi sürecinde Alanya Belediyesi olarak sosyal belediyecilik kavramının önemine binaen sokaklarda yaşayan evsiz vatandaşlar için de gerekli çalışmalar yürütülmüş olup, bu süreç için toplam 41 vatandaş belirlenen bir otele yerleştirilerek barınma ve iaşeleri sağlanmıştır. Pandemi süreci boyunca Alanya Kaymakamlığı bünyesinde ihtiyaç sahibi kişilere yapılan maddi yardımların ulaştırılmasında Vefa Sosyal Destek Grubuna destek sağlamıştır. Pandemi sürecinde sosyal mesafenin korunması ve salgının yayılmasının önüne geçilmesi ve “Evde Kal” çağrılarına riayet eden vatandaşların hoşça vakit geçirmelerine destek sağlamak amacıyla sokak konserleri, açık hava sinemaları ve açık hava maç yayınları gibi etkinlikler ile vatandaşların buluşması sağlanmıştır. Pandemi sürecinden bire bir etkilenen sokak hayvanları için 172 farklı bölgede beslenme alanları oluşturulmuştur. Pandemi salgınıyla mücadele kapsamında 30.01.2020 – 31.07.2020 3,5 Milyon TL harcama yapılmıştır" dedi. -Özgür YILMAZ-Rayıf DOĞRULU

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107