banner84

DSİ'den temizlik seferberliği

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü, taşkınlarda olumsuzlukları asgari düzeye indirebilmek için dere ıslahı ve kanal temizliği yapıyor.

DSİ'den temizlik seferberliği

Alanya ile Manavgat’ta tamamlanan ve devam eden çalışmalar ile ilgili bir açıklama yapan Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Turkay Özgür "Manavgat Naras, Akçay, Kelçay Dereleri’nde 61 bin 876 metreküp kazı ve dolgu ile 2,5 kilometrelik kısımda dere ıslahı ve sedde yapımı tamamlandı. Bu çalışma ile 8 bin dekar tarım alanının ve 3 bin nüfuslu yerleşim yerinin taşkın riski azaltıldı. Manavgat şehir içi taşkın kanalları temizliği tamamlandı. Yaklaşık olarak 2,5 aylık sürede 38 bin 410 metreküp kazı, 14 bin 320 metreküp yükleme, 50 bin metreküp ve kilometre taşıma, 11 kilometre kilometre kanal temizliği yapıldı. Bu çalışma ile yaklaşık olarak 5 bin dekar tarım alanı ve ilçe merkezinin taşkın riski azaltıldı" dedi.


500 DEKARDA TAŞKIN RİSKİ AZALDI


Manavgat Nifrit Deresi temizliğinin de tamamlandığını ifade eden DSİ Bölge Müdürü Özgür, "Yaklaşık olarak 3 haftalık sürede 36 bin 45 metreküp kazı-dolgu, 1.3 kilometre uzunluğunda rusubat temizliği gerçekleşmiştir. Bu çalışma ile yaklaşık olarak 10 bin dekar tarım alanı ve ilçe merkezinin taşkın riski azaltılmıştır. Manavgat, Sorgun Acısu Deresi ve D-8 tahliyesi taşkın kanallarının temizliği tamamlanmıştır. Yaklaşık olarak 1 aylık sürede 14 bin 100 metreküp kazı-dolgu, 1 kilometre dere ıslahı yapılmıştır. Bu çalışma ile 3 otel ve 1 mahalle olmak üzere toplam 500 dekar alanın taşkın riski azaltılmıştır" şeklinde konuştu. 'ALANYA'DA DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR' Özgür, Alanya'daki çalışmalar hakkında ise "Sedre Çayı Yatak Tanzimi yapılmakta. 87 bin 189 metreküp kazı ve sedde yapılarak 3,35 kilometre uzunlukta dere ıslahı tamamlandı. Bu çalışma ile yaklaşık 5 bin dekar tarım arazisi ve 3 bin nüfuslu yerleşim yerinin taşkın riski azaltıldı. Manavgat Kırımlıoğlu Kanalı temizliği ile 9 bin dekar tarım arazisinin taşkın riskinin azaltılması hedeflenmekte. Çalışmalarda 32 bin 150 metreküp kazı ile 2 kilometrelik uzunlukta rusubat temizliği yapılmış olup, iş devam etmekte" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107