banner84

Esnafın umudu öğrenci

Alanya'da sezon başından beri yaşanan turizm sektöründe ki krizi değerlendiren oda başkanları gelecek aylarda ki beklentileri de anlattılar. ALKÜ’ye açılacak 4 fakültenin ardından fakülte sayısının 8'e çıkması hakkında oda başkanları, turist açığını öğrencilerin kapatacağı konusunda hemfikir olduklarını söylediler

Esnafın umudu öğrenci
Haber: Ayşe Yağmur MERCİMEK

Rusya krizi ve 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ardından turizm sektöründe yaşanan kriz giderek büyüyor. Temmuz ayını ile gelecek aylarda ki beklentilerini anlatan oda başkanları krize ilişkin yapılan çalışmaları anlattılar. Ağustos ve Eylül ayından beklentileri ve umutlarının olduklarını söyleyen oda başkanları, kötü günlerin geri kalacağına dair inançlarının tam olduğunu belirttiler. Alanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, Temmuz ayının esnaf açısından zor geçtiğini söyleyerek," Temmuz ayını esnafı nasıl geçirdiğinden söz eden Demir," Darbe girişiminden esnaf çok etkilendi. Turizmcilerden duyduğumuz kadarıyla gelen turistlerin otelden çıkmadığını öğrendik. İptaller oldu. Zaten dış basın olaylı yerleri net bir şekilde yayarak gitmemeleri için vatandaşlarını uyarıyorlar. Türkiye aleyhine yazıp çiziyorlar sürekli. Dışişleri Bakanımız düzelttiriyor elbette ki ama yeterli olmuyor. Gören görmüş oluyor. Alanya'da hiç bir olay olmadı. Olmaması rağmen Alanya çok etkilendi. 100 TL ile dükkân kapatılıyor artık Alanya'da Esnaf krediye yöneldi. Biz elimizden geldiğince esnafa kredi konusunda yardımcı oluyoruz. Zarar noktasına gelen dükkanları da uyarıyoruz. Kredi çektikten sonra krediyi nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünüyorlar. Gerekirse zararına ver sattığın ürünü ama kredi yükünden kurtul. Yeter ki krediden kurtul. Esnafımız yalnızca borcunu ödemek için uğraşıyor. Zaten geçen ay hiç para kazanmadı. Temmuz ayında da darbe girişimi depremi oldu. Umut Ağustos ve Eylül'de. 2 ayda turist geldi geldi gelmedi geçmiş olsun zaten" dedi.
'SİCİL AFFI GELMELİ'
Ağustos ve Eylül ayında yüzde 70 oranında doluluk yaşanmazsa sıkıntının bitmeyeceğini vurgulayarak," Mayıs ayından bu yana zaten birikmiş borçlar var. Kredi üzerine kredi alınıyor. Yapacak bir şey yok çünkü. Bir kredi kapatmak için başka kredi alınıp başka bir borcun altına giriyor. Esnaf ne yapsın. Dükkân sahiplerine de her seferinde çağrıda bulunuyoruz. Kiralarda az da olsa indirim yapsınlar. Her şey ortada zaten. Esnaf gerçekten zor durumda. Sicil affının bilhassa üzerinde duruyoruz. Çünkü trilyonlar çalanlar götürenler neyse de bin TL, iki bin TL için sicili bozulanlar var. Sicil affının muhakkak olması lazım. Bizler bunu bekliyoruz şu an.  Bankalar kanununda değişiklik olması lazım. Gelirine göre kazancına göre harcama yapsan hiç bir sıkıntı çekilmez. 2 bin kazanıp ta 5 bin çekersen tabi ki zor duruma düşersin" diye konuştu.
'ÖĞRENCİLERİN DESTEĞİ KIŞIN BELLİ OLACAK'
Antalya'da gerçekleştirilen toplantıda esnafa ilişkin konuları dosya halinde Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya ve toplantıda bulunan Milletvekillerine sunduklarını belirten Demir," 
Antalya Kundu'da düzenlenen toplantıya birlik başkanımız, ticaret odası başkanımız ile birlikte. Buradan dosyalı bir şekilde gittik. Dosyalar sunuldu o toplantıda. Bütün bölge milletvekillerimize dosyalarımızda ki maddeleri mecliste destek vermeleri için ricada bulunduk. Ramazan Ayında Alanya turizme dayalı bir şehir olduğu için dağdaki çobandan şehrin içindeki butik dükkânların sıkıntıda olduğunu, ne kadar tarımsal gelirde olsa turist gelmeyince Alanya'nın ekonomisinin düzelmeyeceğinden bahsettik. Söz konusu konularda not aldılar ve verdiğimiz dosyaları da danışmanları vasıtasıyla okudular. Darbeden önce Başbakanımız dosyalarımızda yer alan önerileri açıkladı. Alanyalı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu geçen gün güzel bir haber daha verdi bize. Üniversitede 4 bölümün daha açılacağını duyurdu. Alanya için çok güzel bir olay. Alanya ekonomisi kışın öldüğü için öğrencilerin bu sayede desteği olacak. Bütün esnafımız bu sayede kazanacak. Bu tarz şeyler bizlerin önerileri doğrultusunda daha çok dikkat çekiyor. Mesela BAĞ-KUR’un düşmesi , vergilerde yeni yapılandırma yapılması gibi öneriler bizlerin önerileriydi. Darbe girişimin sancıları aşıldıktan sonra önerilerimiz yeniden meclise sunulacaktır. Bir kısmı meclise taşınamadı" dedi.
'TÜM HESAPLAR ALTÜST OLDU'
Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokantacılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Esnaf Odası Yönetim ve Denetim Kurulu adına Başkan Hüseyin Değirmenci, yaşanan kriz sebebiyle yeni pazar arayışlarına yöneldiklerini söyledi. Değirmenci, "Bildiğimiz üzere Rusya ile yaşadığımız krizin neticesinde sezonun çok kötü gittiği ve gideceği önümüzde ki süreçte belliydi. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı. Bizde odalar olarak Alanya Tanıtım Vakfı (ALTAV) yönetim kurulu üyesi olarak tanıtım vakfı ile beraber yeni pazarlar arayışı, iş turizme yönelme ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Özellikle Antep ve arkasından Kayseri, Konya çalışmalarına hep beraber girdik. Temmuz Ayında ki bayram süresinde 9 günlük tatilinde Alanya'ya bir yerli turist akını sağladı. Bu sağlanmış olan yerli turist akınına Alanya olarak pek hazırlıklı değildik. Buna rağmen bayram boyunca vatandaşların yapmış olduğu harcamalar Alanya ekonomisine kazandırdığı getiri esnafı birazda olsa rahatlatmıştı. Biz bunun aka bininde tekrar Rusya ile ilişkilerin düzenlenmesi ve Rusya turizm Bakanlığının yapmış olduğu açıklamalar bizim Ağustos ayı için umutlarımızı yeşertti. Ancak 15 Temmuz da yaşanan darbe girişimi tekrar bütün hesapları alt üst etti. Biz bu sürecin atlatılacağını, sıkıntıların geçeceğini umut ediyoruz. Bugünlerde geçecektir. Biz esnafımız turizm adına her hâlükârda hizmet etmeye hazır" dedi. 
'İÇ PAZARA YÖNELİYORUZ'
Alanya'nın turizm sektöründe en kötü dönemi yaşadığını söyleyen Değirmenci," Benim başkanlık döneminde en azından Alanya'nın turizm sektöründe yaşadığı en dibi yaşıyoruz. Bazen bir musibetten bin hayır çıkar derler. Bu dip dönemde de bizler neler yapabileceğimizi, turizm ve esnaf adına Alanya ekonomisi adına neler yapabileceğimizi gözden geçirme imkânı bulduk. Bununla ilgili en çabuk yaptığımız şey yeni pazar arayışları ve iç pazara yönelme oldu. Bu vesile ile de bizler bu çalışmaları daha aktif bir şekilde devam ettireceğiz" diye konuştu. 
'TURİZME BAĞLILIK AZALACAK'
Alanya'da ki fakülte sayısının 8'e çıkmasının büyük bir avantaj olduğunu belirten Değirmenci," Bizler yıllar önce Alanya'nın bir eğitim kenti olması yönünde çalışmalar yapılmasını söylemiştik. Bakanımızın çalışmaları ile Alanya'da ki fakülte sayısının 8'e çıkması Alanya'mızın ekonomisine açısından önümüzde ki süreçte turizme olan bağlılığı biraz azaltacaktır. Alanya'da 40-50 bin civarında öğrenci olduğunu düşünün zaten bizlerin turizme ihtiyacımız kalmayacak. Tabi ki Alanya bir turizm kentidir. Bizler hem turizm kenti olmamızın avantajını yaşayacağız hem de öğrenci kenti olmanın avantajını yaşayacağız. Sosyal olarakta Alanya'nın gelişimini önümüzde ki süreçte göreceğiz" dedi. 
BAYRAMDA İÇ TURİZMDEN BEKLENTİ BÜYÜK
İç turizmde gelecek Kurban Bayramı'nda da hareketlilik beklenildiğini söyleyen Değirmenci," Bu önümüzde ki dönemde de beklentilerimiz iç turizmde. Önümüzde Kurban Bayramı var. 9 günlük bir tatil var. Yine en kötü şartlarda iç turizmde bir hareketlilik bekliyoruz. Esnaflarımız hazırlıklarını yapmaya başladılar. Bizde yerel yönetimlerle birlikte bir önce ki bayramda ki eksi ve artılarımızı değerlendirerek, en iyi şekilde geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.
'HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR'
Kapatılan işyerlerinin bulunduğunu ve genellikle kira bedellerinden dolayı sorunların yaşandığını dile getiren Değirmenci," Kapatılan işyerlerimiz var. Özellikle kira ile ilgili sorunlar yaşadıkları için kapatılıyor iş yerleri. Kredi kullananlarında büyük bir kısmı kiralarını ödemek için kredi kullanıyorlar. Geçtiğimiz süreçte de bizler esnaflar adına dükkân sahiplerine çağrıda bulunduk. Sadece dükkân sahipleri değil, hepimize büyük görevler düşüyor. Oda olarak biz başta olmak üzere, dükkân sahipleri, yerel yönetimler, belediyeler, büyükşehir, kaymakamlık tüm kamu kuruluşları bu süreci esnafımız ve halkımızla beraber en az zararla atlatmak için beraberce paylaşmalıyız. Bu süreçte umutsuzluğa kapılmadan, umutla çalışmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107