banner84

Gazipaşa'da otopark sıkıntısı

Gazipaşa Emniyet Müdürlüğü, şehirde bulunan araç sayısına ilişkin istatistikleri açıkladı. Verilere göre 49 bin nüfuslu Gazipaşa'da tescili yapılan 18 bin 602 araç var

Gazipaşa'da otopark sıkıntısı
Gazipaşa Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği'nden derlenen bilgilere göre, 2016 yılının 1 Ocak-30 Haziran tarihlerini kapsayan 6 aylık dönemi itibarıyla, Gazipaşa'da tescili yapılan araç sayısı 18 bin 602 oldu. Bu rakam, yaklaşık 49 bin nüfuslu Gazipaşa'da, ilçe dışı plakalı araç sayısıyla birlikte neredeyse her 2 kişiden 1'inin araç sahibi olduğunu ortaya koydu. İlçede, Gazipaşa plakalı olmayan yaklaşık 10 bin aracın bulunduğu tahmin ediliyor. Kişi başına düşen araç sayısı bakımından birçok şehri bile geride bırakan Gazipaşa, hızla artan araç sayısına paralel olarak adeta 'Sessiz Cennet' unvanını da kaybetti. Gazipaşa Emniyet Müdürlüğü’nün 2016 yılının 6 aylık motorlu araç istatistiklerine göre, ilk sırayı 7 bin 600 ile motosiklet alıyor. Motosikleti 5 bin 660 ile otomobil izlerken, diğer araçlar ve sayıları şu şekilde sıralanıyor: Kamyonet 3 bin 679, kamyon 628, traktör 510, otobüs 204, minibüs 142, yarı römork 74, çekici 65, özel amaçlı araç 29, tanker 7.
17 BİN 500 EHLİYET
Öte yandan, 2016 yılının 1 Ocak-30 Haziran tarihlerini kapsayan 6 aylık dönemi itibarıyla, Gazipaşa'da 4 bin 700'ü kadın, 12 bin 800'ü de erkek olmak üzere toplam 17 bin 500 kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Bu rakam,  18 yaş üstü yaklaşık 38 bin nüfusun yaşadığı Gazipaşa'da,  kişi başına düşen araç sayısına paralel olarak her 2 kişiden 1'inin de sürücü belgesi sahibi olduğunu ortaya koydu.
ARAÇ ÇOK OTOPARK YOK
Gazipaşa'da araç sayısı hızla artarken, otopark sıkıntısı da had safhaya ulaştı. Yaklaşık 25 bin aracın bulunduğu belirtilen ilçede, otopark kapasitesinin 500’ü bile bulmadığı öğrenildi. Yıllardır yaşanan park sorununa karşı üretilen geçici önlemler sıkıntının önüne geçmekten uzak kalırken, şehir merkezinde çok acil bir planlama yapılarak otopark sayısının çoğaltılması gerektiğine dikkat çekiliyor. Her gün yüzlerce aracın trafiğe çıktığı ilçede geçici ve dar alanların dışında sadece 200 araç kapasiteli bir otoparkın bulunması yükü kaldırmıyor ve zaman zaman şehir içi trafiğinde tıkanıklığa yol açıyor. Özellikle ilçe merkezinde, yol kenarları ve ara sokaklar park alanına dönmüş durumda. Yeterli otopark bulunmadığı için vatandaşlar araçlarını Cumhuriyet Meydanı Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi, Pazaryeri Caddesi, Şehit Süleyman Gür Caddesi, Rasih Kaplan Caddesi ile Milli Egemenlik ve Mehmet Oğuz Bulvarı üzerine park etmek zorunda kalıyor. Trafiğin sağlıklı bir şekilde işleyişini de sıkıntıya sokan bu durumdan vatandaşların yanı sıra sürücüler de şikayetçi. Şehir içinde trafik akışının aksamasının en önemli nedenini yeterli otopark olmamasına bağlayan vatandaşlar,  ilçeye bir an önce büyük bir otopark yapılmasını şart olduğunu dile getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107