banner129

Hastalara ulaşım ücretsiz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin ilk olarak İzmir'de açıkladığı charter uçuşla Türkiye'ye tedavi amacıyla gelen hastaların ulaşım ücretlerinin tamamının devlet tarafından karşılanması uygulaması Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Hastalara ulaşım ücretsiz

Buna göre sağlık için Türkiye'ye gelen hastaların ulaşım giderleri hasta başına 200 doları geçmemek kaydıyla devlet tarafından karşılanacak. Ramazan Ayı'nda İzmir iş dünyası ile iftarda bir araya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci en kısa sürede charter uçuşla Türkiye'ye gelen hastaların ulaşım masraflarının tamamının devlet tarafından karşılanacağı müjdesini vermişti. Açıklamanın ardından çalışmalarını hızlandıran yetkililer yasadaki değişiklikleri tamamladı. Sağlık turizminde yurt dışından getirilen hastalara yönelik destekler, tarifeli ve tarifesiz uçak seferlerine göre yeniden düzenlendi. Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin desteklenmesi Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sağlık turizminde yurt dışından getirilen hastalara yönelik desteklerde düzenlemeye gidildi.
Bakanlık ile protokol yapan özel sağlık kuruluşları ya da havayolu şirketleri tarafından hastaların tedavi edilmek üzere tarifeli uçak seferi ile Türkiye'ye getirilmesi halinde uçak veya diğer ulaşım giderleri hasta başına yüzde 50 oranında ve en fazla bin doları, tarifesiz (charter) uçak seferleriyle Türkiye'ye getirilmesi halinde hasta başına 200 doları geçmemek kaydıyla ulaşım giderlerinin tamamı ödenecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 16:18
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107