banner165

'Hayrat' bir şey! 

Alanya'da hayrat çeşmelerinden akan, milli servet doğal kaynak suları, yağmur suları şebekelerine karışarak heba oluyor. Kuraklıkla mücadele verilen son günlerde yaşanan bu durum pes dedirtiyor

'Hayrat' bir şey! 

Suyun bilinçli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin uyarıların yapıldığı bu günlerde, su sadece insanlar için değil, yaşayan bütün canlılar için en önemli yaşam kaynaklarından biri. Alanya'da bulunan bazı çeşmelerin suyunun sürekli olarak boşa akması ise dikkat çekici boyutta. Hayrat çeşmesi olarak bilinen bu çeşmelerden sular yıllardır heba oluyor. Bir damla suyun bile hayati önem taşıdığı bu günlerde, kuraklık çanları çalarken suların daha tasarruflu kullanılması konusunda vatandaş isyan etti. Alanya Posta Medya'nın mikrofon uzattığı bir vatandaşın boşa akan suya karşı yanıtı ise şaşırttı. 

SU BOŞA AKIYOR
Öte yandan konu ile ilgili yetkililerden alınan bilgiye göre doğal kaynak suları akan hayrat çeşmelerinden içme suyu olarak kullanılmıyorsa, sular yağmur suyu şebekesine karışıyor. Bu da akıllara bu suyun boşa akması yerine, suyun depolanarak refüj sulamada ya da sulama suyu olarak kullanılabileceği önerilerini akıllara getirdi. 

'DEĞERLENDİRİLMELİ'
Hayrat çeşmesinden akan suyun değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ayşe Eker, ''Bu suyun sürekli böyle akması normal değil. Gelip geçtikçe ben de düşünüyorum.Başka türlü değerlendirilebilir diye düşünüyorum.Suyumuzun boş yere gitmesini değil de değerlendirilmesini isterim.Kullanılsa bir şeye illaki faydası olur.Boşa akması yerine neden kullanılmasın ki'' diye konuştu.

'SU ZİYAN EDİLİYOR'
Tasarruf konusunda ziyan diyerek nitelendiren Orhan Altun ise '' Cebinde parası olmayan bazı vatandaşlar yararlanabiliyor, elini yüzünü yıkıyor ama sürekli aktığı zaman su ziyan oluyor'' dedi.

'KOCA DİM ÇAYI BOŞA AKIYOR ÇEŞME AKSA NE OLUR?'
Kuraklık konusunda vatandaştan bir başka gelen yorum ise oldukça ilginçti. Yemen Oral isimli bir vatandaş, "Dim çayında koca bir çay boşa akıyor, bir çeşmeden aksa ne olacak? Bize bir zararı yok. Su boşa aksın onda ne var ki?Kuraklık cenab-ı Allah'tan gelen bir şey.Bizim müdahalemiz ile düzelebilecek bir şey değil'' yorumunda bulundu.- Özlem KAYGUSUZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169