banner129

HES'te uzlaşma yok

Alanya Belediye Meclisi, Kargıçayı'nda inşa edilecek HES Projesi inşa edilmesine ilişkin imar planı tadilatı talebine dönük karar alamadı ve dosyayı yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderdi

HES'te uzlaşma yok
Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in başkanlığında bugün Haziran ayı olağan toplantısını yapan Belediye Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden meclise sevk edilen konuları görüşüp, karara bağladı. Belediye Meclisi, Dinamik Hidroelektrik Santrali Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Deretürbenilas Mahallesi, Kargıçayı üzerinde enerji üretim alanına santral kurmak için 1/5 bin Ölçekli Nazım İmar Planı'na istinaden 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı'na ilişkin talebi masaya yatırıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi, Alanya Belediye Meclisi'nin 3 Mayıs 2016 tarihinde bu konuda karar alınamadığı gerekçesiyle dosyanın yeniden görüşülmesi için Alanya Belediye Meclisi'ne iade etmişti. Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediyesi'nin alınan kararı iade etmesi nedeniyle bugün Alanya Meclisi, söz konusu şirketin talebini yeniden masaya yatırdı. AK Parti Grubu'nun 'Evet' yönünde oy kullandığı Belediye Meclisi'nde CHP'liler Hayır oyu kullanırken, MHP'li üyeler ise çekimser oy verdi. Bu konuda alınan İmar Planı talebine ilişkin konu üzerine Başkan Yücel, mecliste görüşülen HES Projesi'nin inşası için talep edilen konuyla ilgili karar oluşmadığını açıkladı ve dosyayı yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderileceğini ifade etti. 
"MHP GRUBU NEDEN ÇEKİMSER KALIYOR?" 
'Bu konuda olumlu veya olumsuz bir karar oluşturalım, Büyükşehir Belediyesi'ne dosyayı gönderelim ve Büyükşehir Belediye Meclisi nasıl karar alırsa alsın. MHP çekimser kullanıyor, CHP'de Hayır ve biz de bu konuda Evet oyu kullanıyoruz. Belediyede iktidar pozisyonunda olan sizin de Başkanlığını yaptığınız MHP Grubu'dur. Tabi insanların düşüncelerini veya kullandıkları oylara saygı duyuyoruz. Ama iktidar partisi pozisyonundaki MHP'nin bu konuda çekimser bir oy kullanmasını ben algılayamıyorum üç seferdir. Bu konudaki talebin uygulanmasını mı istiyorsunuz, uygulanmamasını mı? Ya sizde Evet deyin, ya da Hayır verin. Neden üçüncü defa Kargıçayı'nda yapılacak HES Projesi polemik haline getiriliyor ki? O bölgede yatırım yapan insanlara da yazık günah" derken, CHP'li Erdoğan Toktaş, "Başkanım, Kerim Başkaptan'ın bu düşüncelerine katılıyorum. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde MHP Grubu bu konudaki talebe Hayır oyu verdi ve bugün de siz Hayır deyin. Bugün bu iş bitsin" dedi. 
"OLMASINI MI İSTİYORSUNUZ YOKSA OLMAMASINI MI?"
Başkan Yücel, "Benim de önümde 21-22 aylık bir süreç var. İlerki günlerde bir konuyla ilgili çekimser bir karar olduğunda ben de bu konunun yanıtını veririm" derken, AKP'li Başkaptan, "Biz Alanya Belediye Meclisi'nde muhalefetiz. Çekimser verebiliriz ama siz iktidar pozisyonunuzdasınız ve siz ya Evet verirsiniz ya da Hayır. Çekimser yönde oy kullanmanıza anlam veremiyorum" diye yanıt verdi. 

Konyalılara özel önlem
Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'nda tatilin 9 güne çıkarılması nedeniyle Konya ve çevre illerden gelen bir çok insan, otellerdeki doluluk oranı nedeniyle yer bulamamış ve bu yüzden de parklarda konaklamak zorunda kalmıştı. Bu nedenle Alanya'da parklarda çekilen görüntüler, ulusal medyanın gündemine oturmuştu. Ulusal medya, 'Park Otel' başlığıyla parklarda ve plajlarda yatan insanların görüntüsünü habere dönüştürmüştü. Geçen yılki yaşanan o görüntülere ilişkin bugün Belediye Meclisi'nde konuşan CHP'li Erkan Demirci'nin, "Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda tedbirsiz yakalanmıştık. Bu konuda bir önlem alıyor musunuz?' yönündeki sorusuna Başkan Yücel, "Tabiki geçen yıl da önlem aldık ve bu yıl da bu konuda önlem alıyoruz" dedi. 

Belediye kapatılıyor mu?
CHP Grubu Başkan Vekili Erdoğan Toktaş, "Büyükşehir Kanunu'nda bir değişiklik yapılacağı, bu değişiklikle birlikte Büyükşehir Kanunu'nun da uygulandığı yerlerde İlçe Belediyesi'nin kapatılacağı ve ilçe belediyelerinin koordinatörler vasıtasıyla hizmetlerin yapılacağı şeklinde duyumlar alıyoruz. Acaba AKP Grubu'nun veya başka arkadaşların bu konuda bir duyumu var mı veya bir çalışma olduğunu biliyor musunuz?'" derken, AKP Grubu Sözcüsü Kerim Başkaptan, "Ben bu konuda bir şey duymadım ve böyle bir şey olacağına da ihtimal vermiyorum" derken, Başkan Yücel, "Ben MHP Genel Merkezi'nde parti büyüklerimizle görüştüğüm zaman yeni bir Büyükşehir Kanunu'nu güçlendirmek için Valiliklerden bu konuda görüşler alındı. Bizlerden de bu yönde birer rapor istendi. Bu konuda Mahalli İdareler konusunda bir görüşme oldu. Yaklaşık 8-9 ay önce olmuştu bu konuda görüşmeler" diye yanıt verdi.

'Ruhsatlarını iptal ederiz'
CHP'li Şükrü Cimrin, "Alanya İskelesi'nde bazı sorunlar yaşanıyor. Bu konuda şehrin bazı noktalarında da esnafların bir kısmı belediyenin belirlediği kriterler doğrultusunda hareket ediyor ama bazı esnaflar kuralları çiğniyor. Bu konuda çığırtkanlık ve hanutçuluk konusunda belediyenin yaptığı bir çalışma var mıdır?' yönündeki soruya Başkan Yücel, "Biz Alanya İskelesi'nde yaşanan olaylara müdahale ediyoruz ve edeceğiz de. Gerekirse ruhsat iptallerine de gideceğiz. Ben bu konuda üç yıldır haykırıyorum ve haykırmaya da devam edeceğim. Allah sonumuzu hayretsin" dedi.  

Yücel'in tahsis isyanı
Hazineye ait bazı arsaları kiralama çalışmalarının sonuçsuz kaldığını iddia eden Başkan Yücel, "Kargıcak ile Mahmutlar arasında özel şahısların elinde 50 dönüme yakın varsa kiralamak istiyorum" dedi. Alanya Milli Emlak Müdürlüğü tarafından tahsisini istediği bazı arsaların belediyeye tahsil edilmediğini ima eden Başkan Yücel, "Dimçayı'dan Gazipaşa sınırına kadar 80 binin üzerinde nüfus var ve bunlara yerleşik yabancıları da dahil edersek 100 bine yakın nüfusumuz var o bölgede. O bölgede Kestel ve Demirtaş olmak üzere iki tane spor tesisi kazandırdık. Ben bazı tahsisleri bugüne kadar beceremedim, beceremeyeceğim de gözüküyor. Eğer özel şahıslardan veya bildiğiniz bazı yerlerden kiralamak şartıyla 50 dönüme yakın bir arsa kiralayacağız" dedi.  

  
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 19:14
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107