banner84

İkamet izninde yeni dönem

Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Kaymakamlık Toplantı Salonunda Fahri Konsolos ve Yabancı Dernek Temsilcileri ile yaptığı toplantıda Türkiye’de ikamet izinlerindeki yeni dönemi anlattı.

İkamet izninde yeni dönem

Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, İkamat tezkerelerinin Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne devri ile ilgili yabancıları bilgilendirme amaçlı bir toplantı gerçekleştirdi. Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven yaptığı konuşmada “Türkiye ikamet tezkeresinde yeni bir döneme geçiyor. Bu düzenlemeler ile ilgili olarak Fahri Konsoloslarımıza ve yabancı derneklere bilgi vermek amacıyla, hem de kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir araya geldik. Daha önce ikamet tezkereleri Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından veriliyordu. Cuma günü mesai bitiminden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü POLNET sistemi İkamet Tezkereleri Müracaat işlemlerine kapatılacak. Pazartesi gününden itibaren bu yetki İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne geçiyor. Yeni sistemde ikamet tezkereleri ile ilgili müracaatlar yerelde ilçelerde değil, bir kısmı internet üzerinden bir kısmı da il merkezlerinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Yeni sistemde daha önce Emniyetten oturma izin almış olanlar hiçbir Devlet dairesine gitmeden internet üzerinden e-ikamet ve e-residence sistemi ile kendileri internet üzerinden başvuruda bulunabilecek ”dedi.

Kaymakam Tanrıseven, yeni sistemde ikamet tezkereleri ile ilgili müracaatlar yerelde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne yapılacağını belirterek Ankara’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan 3 günlük görüşmeler sonucunda Alanya’ daki yabancı nüfusunun fazla olması nedeniyle İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bağlı olarak Alanya’da bir büro açılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 02:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107