banner84

İskelede isyan var

Gezi Tekneleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ahmet Vural, havuz sistemini bozan tekneleri resmi kurumlara bildirdiklerini ancak sonuç alamadıklarını söyledi

İskelede isyan var
- Kerim TOKSÖZ


İskelede bir açıklama yapan Vural, "İskelede Alanya Yatçılar Kooperatifi çok güzel düşüncelerimiz, projelerimiz vardı. Daha doğrusu Alanya ile ilgili.Buradaki teknecilerin güzel, huzurlu, mutlu bir şekilde kazasız, belasız birbirleriyle kavga etmeden, kin gütmeden para kazanabilmeleri için havuz ve sıra sistemi gibi bir projemiz oldu. Fakat yaklaşık 15-20 gün bu proje sürebildi. Sonra sürdürülemedi. Bunun sürememesinde en büyük nedeninden birisi buradan özellikle altını çizerek söylüyorum, Antalya Valiliği, Alanya Kaymakamı'nın, Alanya Belediye Başkanı'mızın kısacası bütün resmi kurum ve kuruluşların bizi yalnız bırakmasından kaynaklanan sonucu şu anda yaşıyoruz. Şu an Alanya'da bir turistin olmayışı, zaten insanların gergin oluşu, morallerin bozuk oluşu, biz bunu defalarca resmi kurumlara yazılı, sözlü olarak beyan ettik. Bu havuz ve sıra sistemi öncesinde gerekli bütün desteği vereceklerine dair sözler verildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile görüşmeler yapıldı. Havuz sistemi yürümedi. Fakat son zamanlarda kooperatif başkanımızın da çok sert demeçleri var. Yapılan her açıklamayı ciddiye almayalım. Sonuçta kavgaymış, cinayetmiş, Teksas'mış falan deniyor. İskelede ufak tefek atışmalar olur ama ciddi manada bir olayın çıkacağını ben tahmin etmiyorum. Buna ihtimal bile vermiyorum. Devletin bize yapamadığını biz de son zamanlarda yönetim ve buradaki tekneci arkadaşlar olarak biraraya geldik. En azından 7-8 tekne birleşelim. Şu an 7-8 tekne birleşmiş durumda. Birleşmemizin de ana nedeni şu. Buradaki insanlar huzurlu bir şekilde bazı inzanlarca taciz edilmeden tek tip fiyatımız olsun diye 7 tekne havuz sistemi oluşturduk. Devletin yapmadığını ancak biz bu kadar yapabildik. Gönül isterdi ki bütün üye arkadaşlarımıza verelim. Havuz sistemine geçelim, oradan eşit miktarda pay alalım. Yapamadık, gücümüz bu. Elimizden gelen bu. Buradan bütün kamu kurum ve kuruluşlarındaki mülki amirimize, belediye başkanımıza valimizden şunu rica ediyorum. Sezonumuz bitmeden, harap olmadan lütfen sesimizi duyun. Bu olaya el atalım. En güzel şekilde çözüm bulalım. Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'ndan bir istirhamım var. İnşallah turist sayısı fazla olur. Geldiği zaman da bütün tekneci kardeşlerimizim kapasiteleri dışına çıkmamaları konusunda Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı bu konuda denetimlerini artırırsa kendisine teşekkür ederiz" dedi. 
'CEZA VERME YETKİMİZ YOK' 
Kooperatifin yönetiminde bir çatlak olmadığını belirten Vural, "Biz yönetimde toplam 7 kişiyiz. Şuan hepimiz aktif olarak görev başındayız. Bunun aksini iddia eden bir kişi varsa buyursun. Kooperatifteki arkadaşlarımızın yalnız kalmalarının faal hareket edememelerinin en büyük nedeni mülki amirin, belediye başkanının, emniyetin bize destek vermeyişinin sonucunda. Kooperatif olarak insanlara ceza verme yetkimiz yok. İnsanları kelepçeleyip karakola götürme yetkimiz yok. İnsanların teknelerine ceza verme gibi bir yetkimiz yok. Biz dilekçeyle resmi kurumlara bildiriyoruz. Yazmış olduğumuz dilekçelerde şimdiye kadar resmi kurumlara 2-3 tekne ismi verildi. Bu havuzun patlamasına neden olan 2 teknenin isimlerini yetkili kurumlara verdiğimizde hiçbir işlem yapılmadı. Sonuç alamadık" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 17:45
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107