banner84

Kirazı dalındayken sattı

Gündoğmuş'ta 1000 rakımda organik kiraz üretimine başlayan 70 yaşındaki Mevlüt Güven'in kirazları, dalında satıldı.

Kirazı dalındayken sattı

Yeminli Mali Müşavir Mevlüt Güven, Alanya'nın komşu ilçesi Gündoğmuş'ta yayla ikliminin hakim olduğu Köprülü Mahallesi'nde, 8 yıl önce kendisine ait 50 dönümlük boş arazide kiraz yetiştiriciliğine başladı. İlk yıllarında iyi tarım uygulamalarıyla başladığı kiraz üretiminde bu yıl organik üretime geçen Mevlüt Güven, bodur ve yarı bodur diye tabir edilen 4 bin kiraz ağacı dikti. Organik üretim sertifikaları alan Mevlüt Güven, ziraat mühendislerinin de kontrolünde üretimini sürdürdü. Mevlüt Güven, 1000 rakımda üretilen ve hasadına yeni başladığı organik kirazları, yurtiçi ve yurtdışına yaptığı anlaşmalarla daha dalındayken sattı.

İYİ TARIM SONUÇ VERDİ

Organik kirazın yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Güven, "Yaklaşık 8 yıl önce bu bölgede kiraz yetiştiriciliğine başladım. Kiraz üretimine 'iyi tarım' teknikleriyle başlamıştım. Şu anda organik kiraz üretimi yapıyorum. Organik kiraz, hiçbir şekilde gübre ve ilaç kalıntısı olmadan üretilen kirazdır. Kirazlarımızda kullanılan organik gübreler ise uluslararası ölçülerde" dedi.

KİRAZINI TESCİL ETTİ

Bir ağaçtan 5 ile 20 kilo arasında ürün aldığına işaret eden Mevlüt Güven, "Türk Patent Enstitüsü'nden kirazlarımızın marka tescili de alındı. Bütün üreticilerimize ilerleyen yıllarda yasal olarak iyi tarım ve organik tarım yapma zorunluluğu getirilecek. Şimdiden hepimizin bu altyapıyı hazırlamamız gerekiyor. Tabi bunun için yapılması gerekenler var. Bu konuda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın üreticilerimizi bilgilendirmesi ve yardımlarını talep ediyorum. Bu üreticilerin bilinçlendirilmesi ve bir birlik kurulması gerekiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107