banner84

Kızılay'ın hedefi kan merkezi ve kan alma aracı

Kızılay Alanya Şubesi, Alanya Posta TV'ye konuk olarak, ilçede yapmayı planladıkları çalışmaları anlattı. Ayrıca, kan stoklarındaki azalmaya dikkat çeken Kızılay yetkilileri, kan alma aracının ilçeye kazandırılmasıyla kan bağışının artacağını savundu

Kızılay'ın hedefi kan merkezi ve kan alma aracı

Alanya Posta TV'de yayınlanan Özgür Yılmaz'ın sunduğu Artı Haber programına konuk olan Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici, Başkan Yardımcısı Hasan Basri Savaş ve Kızılay Alanya Şubesi Kadın Kolları Başkanı Hanife Özen, Kızılay'ın Alanya'da gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsetti. Kızılay'ın kan merkezi ve kan alma aracına ihtiyacı olduğunu belirten Kızılay yetkilileri, Alanyalı hayırseverlerden destek beklediklerini ifade ettiler. Dikici ayrıca, İzmir depremine değinerek, Alanya'da nemin fazla olması sebebiyle binaların dayanıklılığın azaldığını ve bu nedenle de incelemeler yapılması gerektiğini vurguladı. 
'HIZLI İLERLEDİK'
Kızılay Alanya Şubesi'nin gönüllüler sayesinde büyük yol katetdiğini belirten Savaş, " Kızılay'ı açalı çok uzun bir zaman olmasa da,  bugüne kadar çok hızlı yol aldık. Bunda sizin gibi bize gönüllü destek olan tüm Alanyalılara teşekkür etmek istiyorum. Onlar sayesinde bu kadar hızlı ilerleyebildik. İlk yardım merkezi büyük bir kurumsal eğitim merkezi. Bizler orada sadece ilk yardım eğitimi vermeyeceğiz, çok sayıda yeni nitelikli ve sertifikalı eğitim var. Bunun devamı gelecek. Kızılay'ın ana faaliyet kollarından birisi faydalı eğitimler vermek. Bu eğitimleri uygulamalı nitelikli verip sertifikalandırmak, eğitim alanları zor zamanlarda hazır hale getirmek.  İlk yardım nerede ihtiyacımız olacak ne zaman karşımıza çıkacak bilmiyoruz. Ev kazaları, iş kazaları, trafik kazaları var. Beklenmeyen kazalar var. Kalp durması vs. Yani her insanın her zaman başına gelebilecek ve ihtiyaç duyabileceği bir alan ilk yardım. Biz Kızılay olarak tabii ki ilk yardımda bir dünya markasıyız. Türk kızılayı bugüne kadar 100 binden fazla insana ilk yardım eğitimi vermiş ve bunu uluslararası sertifikalandırılmış bir kurum. Herkes ilk yardım eğitimi verir ama Türk Kızılay'ı ilk yardımı öğretir" dedi.
'NEM DAYANIKLILIĞI AZALTIYOR'
İzmir depremine değinilen programda Dikici, Alanya'daki eski binalara yönelik de tavsiyede bulundu. Dikici, "Öncelikle bir kere zeminin dere yataklarında, dolgu ovalık yerlerde olmaması lazım. Yani binalar yapılmadan önce mutlaka sert zemin bulunması lazım. Temelin sağlam olabilmesi için sert zemine oturması lazım. Biz beton arme binaları 50-60 yıl arası hesaplara göre yapıyoruz. Binalar 30-40 yıllıksa mutlaka statik inceleme yapılması gerekir. Alanya'da nem oranı fazla. Nem oranının fazla olduğu yerde binaların mukavemetini azaltıcı bir etkisi var. Dolayısıyla biz 50 yıl diyorsak o 35 yıla düşer. Eski binaların belediye veya bilirkişilerden incelenmesi özellikle Alanya için tavsiye ediyorum" dedi.
ÖĞRENCİLERE TABLET YARDIMI
Pandemi sürecinde uzaktan eğitimde öğrencilere destek olmak adına 50'ye yakın çocuğa tablet ulaştırdıklarını söyleyen Özen, "Herkes bize destek oluyor. Sürekli daha ileriyi hedefliyoruz. Pandeminin vermiş olduğu bir durumla şu anda uzaktan eğitime devam edildi. Eba sorununu yaşayanlardan birisi olarak, evde üç çocuk annesi olan birisi olarak interneti, tableti, bilgisayarı olamayanlar düşünüp en son yapmış olduğumuz çalışmalarda tablet kampanyası başlattık . Bütün tablet bağışçılarımıza da tekrardan teşekkür ediyorum.  50'ye yakın çocuğumuza tablet ulaştırdık. Merkezde de çok fazla var tableti televizyonu olmayanlar. Biz ayrım yapmadık. Bize nereden başvuru olduysa oralara gittik. Kimin yoksa onun açığını kapatmaya çalıştık" diye konuştu. 
KAN MERKEZİ HEKİMLERİN ELİ AYAĞI
Alanya'ya kan merkezinin kazandırılmasının neden önemli olduğuna değinen Savaş, "Kızılay şu anda kanı aldığı gibi direkt hastalara vermiyor bazı işlemlerden geçiriyor. Bu işlemlerin yapılacağı yüksek teknoloji ile donatılmış kapsamlı bir merkeze ihtiyaç var. Bu merkez Antalya'da var. Alanya bir Büyükşehir kapasitesinde. Burada İki tane Tıp fakültesi var . Her iki hastanede nitelikli akademik personelimiz var. Rastgele bir devlet hastanesinde yapılamayacak tedavileri yapabilen nitelikli personel var. Ama kan merkezi onların adeta eli ayağı. Alanya'da kan merkezi olursa yarın öbür gün kan kanseri ve türlerinin tedavisi burada mümkün olacak. Bizim derdimiz ileriyi görerek buraya bir kan merkezi kazandırmaktı. Bu merkez buradaki hekimlerimizin akademik personellerimizin elini kolaylaştıracak, onların bu kapsamlı tedavilerini yapmasını sağlayacak. Yani kanın işlendiği ileri kan ürünlerine dönüştürüldüğü kök hücre, ilik nakli gibi işlemlerin yapışabildiği, koordine edildiği bir merkez ihtiyacımız var.  Uzun vadede bunu mutlaka başarmak lazım. Ne kadar kısa sürede başarırsak birçok insanın belki de hayatının kurtulmasına vesile olacağız. Çünkü bu mesafeler insanların tedaviye ulaşımını zorlaştırıyor" dedi.
'ALANYA'YA KAN ALMA ARACI LAZIM'
Kan alma araçlarının olmadığını belirten Savaş, "Mevcut kan alma birimine gelirsek tam kapasite çalışıyorlar. Bizim Alanya yakışır bir kan alma aracımız yok. Bu bizim için önemli bir eksiklik. Alanya sıcak ve nemli bir iklime sahip.  Bizim beklentimiz ve ihtiyacımız kapsamlı, donanımlı bir kan alma aracı. Çok zor durumda kaldığımızda Antalya'dan emanet alıp getirmeye çalışıyoruz. Bu mutlaka bağışları arttıracak bir faktör" dedi.
'BAĞIŞTAN BAŞKA YOLU YOK'
Kan stoklarında yaşanan sıkıntıya değinen Savaş, "Pandemi sürecinden beri çok ciddi kan sıkıntımız var. Stoklarda çok ciddi sorunlar var.  Kan vermek kimseye zarar vermez. Pandemi süreci ile bunun bir ilgisi yok. Bizim bütün kan alma noktalarımız profesyonel bir şekilde pandemiye karşı tedbirler alınarak hazırlanmıştır. İçerdiği bir risk yoktur. Çok zor durumda olan insanlar var. Çok büyük bir ihtiyaçla karşı karşıyayız. Bunun bağıştan başka bir yolu yok. Lütfen bu konuda duyarlılık gösterelim. Her zaman gösterdiğimiz duyarlılığı pandemide devam ettirelim" dedi.  
3 AY KRİTİK
Kış için alınan tedbirlerden bahseden Özen, " Turizm bölgesi olduğumuz için genel merkezimiz bu konuda bir ayrımcılık yapmıştı. Buraya ekstradan hem gıda kart, hem nakdi yardım desteğinde bulunmuştu.  Yine o şekilde bütün duyarlı vatandaşlarımızın bağışlarıyla, herkesin bağışları ile olacak bütçe yine ayrılır. Bizde Alanya Kızılay olarak bize gönderilen gıda kart, nakdi yardımları yerlerine ulaştırırız diye düşünüyoruz. Şu an deprem olduğu için yeni planlamalar yapılmadı. Ama önümüzdeki 3 ay bence çok kritik. Turizmde beklenilen hedefe ulaşılması diye söylentiler var.  Biz yine durmadan yorulmadan herkesin kapısını çalmaya devam edeceğiz" dedi.
'TAKDİR EDİLECEK YARDIMLAR YAPILIYOR'
Alanya'da Kızılay'a yapılan bağışlardan bahseden Dikici, "Alanya medyasının da desteği ile Alanya'da yapılan işler takdir edilir pozisyona geldi. Hatırı sayılır bağışlar oluyor. Biz çoğu hayırları bildirmeden yapıyoruz.  Attığımız yardımları reklam etmiyoruz. Zaten iyilik olmaz öbür türlü olursa. Şu anda Kızılay Alanya şubesinin yaptığı işler zaten görüldüğü için, insanlar gördüğü için hayır yapıyor.  Bir kişinin bazen 10 lirası hem ona hem bizim motivasyonumuza etkisi oluyor. Biz zengin, hayır sahipleri herkese çağrıda bulunuyoruz. Bizler zaten gönüllü çalışan insanlarız" diye konuştu. 
'ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK'
Alanya'da yapılan yardımlardan söz eden Dikici, "Sadece Ramazan'da 600 aileye 450 liradan 240 bin lira filan bir nakdi yardımda bulunduk. 3 binden fazla gıda kolisi yardımında bulunduk. Biz iyilikte sınır tanımıyoruz diyoruz. Sağlık çalışanlarına nöbetçi olanlara yemek verdik kaç ay. Temizlik işçilerine, geçici işçilere gıda kartı verdik.  Şu anda Alanya'nın bütün mahallelerine kesinlikle doğrudan ulaştık. Çalınmadık kapı bırakmadık" dedi.
'KRİTERİMİZ YOK'
Kızılay'a kimlerin gönüllü olabileceğine yönelik bilgi veren Savaş, "Şu anda altyapısını hazırladığımız iki yeni birimimiz var. Biri, Kadın kolları. Diğeri de gençlik kollarımız. genç Kızılay diye Kızılay'ın bir gençlik kolları yapılanması var. Bu manada gençlerin gayreti bizim için çok önemli. Zaten onlar bizim geleceğimiz. Hep bu görevlerde olmayacağız. Yarın bu görevi bırakacağımız yetişmiş bu işleri bilen kardeşlerimizin olması lazım. Bu sebeple hem kadın hem genç her yaştan ve her meslekten gönüllü olmaya isteği olan herkesi bekliyoruz. Bizim bir kriterimiz engelimiz yok gönüllülük için. Tek beklentimiz iyi niyet. Yaptığı işin karşılığında herhangi bir şey beklemeden bizimle adım atacak herkese kapımız açık. İsteyen herkes, Alanya'da yaşayan şubemize başvurabilir. Her meslekten, her yaştan insanın yapabileceği birçok faaliyet var" dedi. -Özlem KAYGUSUZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107