banner129

KKTC ülkeye giriş yapanlara karantina uygulayacağını açıkladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Türkiye'nin de içinde yer aldığı B grubu ülkelerden gelenlere 7 gün karantina şartı getirdi. C grubundaki ülkelerden gelenler için ise bu üre 14 gün olarak açıklandı.

KKTC ülkeye giriş yapanlara karantina uygulayacağını açıkladı

KKTC, 7 Eylül'den (bugün) itibaren ülkeye giriş yapanlara karantina uygulayacağını açıkladı. Karantin süresi, Türkiye ve İngiltere'nin de içinde bulunduğu B grubu ülkeleri için 7, C grubundaki ülkeler için ise 14 gün olarak uygulanacak.

Öte taraftan, Türkiye'den KKTC'ye giden ve 3 günden uzun kalmayanlar için ise karantina yerine sadece çift PCR testi istenecek. Yüksek öğrenim nedeniyle KKTC’ye gidecek öğrencilerin bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olmaları öngörülmüştür" denildi.

Konuyla ilgili olarak Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçiliği'den yapılan açıklama şöyle:

* Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında KKTC Hükümeti bu akşam (5 Eylül 2020) bir dizi karar açıklamıştır. Söz konusu kararların ülkemizi ve vatandaşlarımızı ilgilendiren aşağıdaki bölümleri hakkında bilgi edinilmesi önemle rica olunur.

* Ülkemizden KKTC’ye seyahat edecek kişilerin 7 Eylül 2020 tarihinden itibaren 7 gün süre ile karantinada kalması kararlaştırılmıştır. Uygulamanın 6 Eylül 2020 saat 23.59 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği ve bu aşamada 20 Eylül 2020 saat 23.59'da sona ereceği duyurulmuştur.

* Ülkemizden çift negatif PCR sonucu ile KKTC’ye giriş yapacak kişilerin, KKTC'de 3 günden kısa süre (3. gün dahil) kalmaları kaydı ile karantina uygulamalarından muaf tutulması uygun görülmüştür.

* Yükseköğrenim nedeniyle KKTC'ye gelecek öğrencilerin bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olmaları öngörülmüştür.

* KKTC'ye ülkemizin de bulunduğu B kategorisinden gelecek kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

* Karantina ücretinden aşağıda belirtilen kişilerin muaf tutulacağı açıklanmıştır:

* Öğrenci olarak KKTC'ye giriş yapacak kişiler,

* 6 Eylül 2020 tarihinden önce KKTC dışına giden kişiler,

* Sağlık amacıyla ülkemize sevkli giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107