banner84

Kuzey Çevreyolu'na ilk kazma

Alanya-Gazipaşa arasını 15 dakikaya düşürecek 17 kilometrelik Kuzey Çevreyolu için ilk kazmanın Dim Tüneli girişinde vurulduğunu açıklayan AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, "Bölgeye hayırlı olsun" dedi.

Kuzey Çevreyolu'na ilk kazma
Yapım ihalesi Yargı'ya taşınan ve bu nedenle gecikme yaşanan Kuzey Çevreyolu ve Alanya merkez ile Gazipaşa Havalimanı arası 15 dakikaya düşecek. İhale süreçleri yılbaşında tamamlanan ve yüklenici firmanın şantiyelerini kurmasıyla ilk kazmanın vurulduğu bölgede inceleme yapan AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Alanya-Gazipaşa arasını 15 dakikaya düşürecek 17 kilometrelik Kuzey Çevreyolu için ilk kazmanın Dim Tüneli girişinde vurulduğunu bildirdi. Proje, günde yaklaşık 50 bin aracın kullandığı Antalya-Aksu hattındaki trafik yükünü önemli ölçüde azaltacak.
YARGI SÜRECİ İNŞAATI GECİKTİRDİ
Yolun tamamlanmasının ardından büyük bölümünü ağır tonajlı araçların oluşturduğu günlük ortalama 10-15 bin aracın bu yolu kullanması bekleniyor. Kuzey Çevreyolu ilk olarak 31 Aralık 2008 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ağına alındı, 19 Aralık 2014'te ihale edildi. Ancak ihale Yargı'ya taşınınca gecikme yaşandı. Önce ihale iptal edildi, ardından Yargı kararıyla iptal geri alındı. Kuzey Çevreyolu projesi kapsamında 11 farklı seviyeli kavşak, 9 altgeçit, 8 üstgeçit, 2 hidrolik köprü hayata geçecek. Toplam 36 kilometrelik güzergah, 3 şeritli iki yol olacak.
17 KM UZUNLUK 50 MT GENİŞLİK
Alanya Çevreyolu ise Alanya Ticaret Lisesi Kavşağı'ndan başlayarak Gazipaşa Kavşağı'na kadar D-400 Karayolu ile bağlantısız olarak kesintisiz ulaşım sağlayacak. Kargıcak'ta D-400 Karayolu'na, oradan da Yeşilöz'e ulaşan Alanya Çevreyolu, 17 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde olacak. Çok sayıda viyadük ve tünelin yanı sıra üç büyük kavşağın da yer aldığı proje tamamlandığında Alanya merkez ile Gazipaşa Havalimanı arası ulaşım 15 dakikaya inecek.


Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107