banner129

Metro Alanya'da 13 işletmeye can suyu oldu

Metro Türkiye’nin pandemi sürecinden etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere can suyu olmak üzere başlattığı ve iş ortakları ile büyüttüğü “Küçük İşletmem İçin” projesi kapsamında Alanya’da destek alan pastaneden kebapçıya balık restoranından fırına 13 işletmeye ürün ve hizmetler teslim edildi.

Metro Alanya'da 13 işletmeye can suyu oldu

1 Ekim 2020 – Metro Türkiye’nin koronavirüs salgınından etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmeleri desteklemek üzere 29 Nisan’da başlattığı “Küçük İşletmem İçin” projesinde tüm teslimatlar tamamlandı. Türkiye genelinde 4.500’e yakın işletmenin başvurduğu proje kapsamında başvuru şartlarını karşılayan toplam 1.500 işletme ürün ve hizmet desteği alıyor. Projeden faydalanan Alanya’daki 13 işletmeye de işletme başına 5.000 TL ürün ve hizmet desteği ulaştırıldı. Böylece hem yerel lezzetleri sunan işletmelere destek sağlandı hem de yerel ekonomiye katkıda bulunuldu. 
KAYMAKAM ÜRKMEZER İŞLETMELERE YAPILAN ÜRÜN TESLİMATLARINA KATILDI
Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, “Küçük İşletmem İçin” projesi kapsamında Metro Türkiye’nin Alanya mağazasında işletmelere yapılan teslimatlara eşlik etti. Yaptığı konuşmada pandemi süreci boyunca yeme-içme sektöründeki birçok işletmenin ekonomik zorluklar yaşadığına dikkat çeken Ürkmezer, devletin tüm imkânları ile bu işletmelerin yanında olduğunu ve destek sağladığını belirterek buna ek olarak özel sektörün de öncülük ettiği bu tür destek hareketlerinin küçük işletmeler açısından önemini vurguladı. Projenin hem işletmelere hem de yerel ekonomiye sağladığı desteğe de dikkat çeken Ürkmezer, projede emeği geçen tüm ilgililere çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.
'METRO TÜRKİYE İKİNCİ EVİMİZ OLDU'
Alanya’daki Köfteci Ramiz’in sahibi Yusuf Er aldıkları destekle ilgili, “Böyle bir projenin içinde yer almak ve kabul edilmekten onur duydum. Metro Türkiye gibi uluslararası bir firmanın, destekçileri ile birlikte biz işletmecilerin yanında olması bizlerin aidiyet duygusunu arttırdı. Metro Türkiye zor zamanımızda yanımızda olduğu için ikinci evimiz oldu. Bizi düşünen bir iş ortağımız olduğunu gördük. Bu destekle bütçemizi bu ayki personel maaşlarına rahatlıkla ayırabilecek, zorluk çekmeyeceğiz. Ayrıca desteğin maddi katkıdan ziyade motivasyon kaynağı olması büyük önem taşıyor.”
'YALNIZ OLMADIĞIMIZI HİSSETTİRDİ'
Alanya’daki Şefin Yeri Restoran’ın sahibi Koray Sönmez ise, “6 yıllık işletmeciyim. Böyle bir pandemi yaşanacağı aklımıza bile gelmezdi. Bu zor dönemde Metro Türkiye ve onun aracılığıyla destekçi firmaların yanımızda olması yalnız olmadığımızı hissettirdi. Kampanyaya kabul edildiğimde çok mutlu oldum. Metro Türkiye gerçekten iş ortağımız olduğunu bu süreçte gösterdi ve ayakta kalabileceğimizi bize tekrar hatırlattı. Tutarı ne olursa olsun desteğin manevi değeri çok yüksek.” dedi. 
'MOTİVE EDİCİ'
Alanya’daki Cilvarda Restoran’ın sahibi Hilmi Ulus da, “Metro Türkiye ve proje destekçileri bize adeta can suyu oldu. İşletmelerin her daim yanında olduklarını göstererek enerji ve motivasyon kaynağımız oldular. Metro Türkiye gibi tanınmış büyük bir firmanın ve diğer büyük destekçi firmaların birlikte küçük işletmelerin yanında olması oldukça motive edici. Her zaman kazanmayı değil sürdürülebilirliği sağlamayı düşünmek bize verilen değeri açıkça gösterdi.” 
'YEREL LEZZETLERİNİN KORUNMASI KATKI SUNDUK'
Projeyle birlikte, pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçen küçük işletmelere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Metro Türkiye Alanya Mağaza Müdürü Hatice Doğruluk “Metro Türkiye olarak dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığımız bu dönemde, iş ortaklarımızla el ele vererek #kücükisletmemicin hareketini başlattık. Bu proje ile yeme-içme sektöründeki küçük işletmelerin bulundukları zor durum ile ilgili kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı amaçladık ve yardıma hazır kurumlarla yardıma ihtiyaç duyan işletmeleri ortak bir platformda buluşturduk. Böylece, tüm Türkiye’de dolaylı olarak 10 bin sektör emekçisinin işlerini devam ettirebilmelerine ve 3 milyar TL’lik yerel ekonominin canlandırılmasına destek verilirken Alanya’daki 13 işletmeye de can suyu olacak yardım sağlandı. Ayrıca yerel lezzetlerin korunmasına ve devamlılığına da katkıda bulunuldu. Herkes mahallesindeki küçük işletmeleri ziyaret ederek bu zorlu dönemde onlara destek verebilir. Küçük gibi görünen bireysel katkılarımız yerel ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.” dedi.
TÜRKİYE GENELİNDE 8 MİLYON TL DEĞERİNDE ÜRÜN VE SERVİS DESTEĞİ
Metro Türkiye’nin 500 işletmeye ürün bağışı yaparak Gıda Kurtarma Derneği ve Dude Table iş birliğinde başlattığı Küçük İşletmem İçin projesi, ana partner Coca-Cola ile birlikte Unilever Food Solutions, Pepsico, P&G, Barilla, Orkide Yağ, Altınmarka, Reis Gıda, Dimes Türkiye, Upfield, Bursa Pazarı, Hekimoğlu Un, Dardanel ve Mikro Yazılım’ın da destekleriyle bir iyilik hareketine dönüştü. Türkiye genelinde destekten yararlanan 1.500 işletme “Mutfağa Dönüş” sürecinde kendi bütçelerini kira bedeli, fatura giderleri, personel ödemesi gibi diğer harcamalara yönlendirebilme imkânı buldu. Üç ayda toplanan ürün ve hizmet desteği 8 milyon TL’yi buldu, 10 binden fazla çalışanın ise istihdamı korundu. -Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 10:30
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107