banner84

‘Mücadele olmazsa istikrar sağlanamaz’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Temmuz ayı enflasyon rakamlarını değerlendirerek, enflasyonla gerçek bir mücadele yapılmadığı takdirde ekonomide fiyat istikrarının sağlanmasının kolay olmayacağı belirtti

‘Mücadele olmazsa istikrar sağlanamaz’
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Olağanüstü bir ayda olağanüstü enflasyonla karşı karşıya kalındığını belirten Çetin, "Ramazan Bayramı ve olağanüstü koşulların sonucunda TÜFE'de 2002 yılından bu yana en yüksek Temmuz ayı enflasyonunu görmüş bulunuyoruz. Yüzde 1.16 aylık artışın 0.74'ü gıda, 0.33'ü sigara fiyatları artışından gelmiş, yani aylık enflasyonun neredeyse tümü bu iki gruptan kaynaklanmıştır" dedi.
"GIDADA FİYAT ARTIŞLARI SEBZE VE MEYVE İLE SINIRLI KALMADI"
Perakende fiyatlarda özellikle bayram dolayısıyla artış yaşandığını kaydeden Çetin, "Antalya Toptancı Hali'nde fiyatlar neredeyse sabit kaldığı halde Türkiye genelinde sebze ve meyve fiyatlarında anormal bir artış yaşanmıştır. Gıdada fiyat artışları sebze ve meyve ile sınırlı kalmamış, et, peynir, bakliyat fiyatları da artmıştır. Şehirlerarası otobüs ücretleri, internet ücreti, ilaç gibi 100'den fazla kalemde aylık fiyat artışı yüzde 1'i aşmıştır. Giyim fiyatlarında mevsim indirimi ve akaryakıt fiyatlarındaki indirim enflasyonda daha yüksek artışı önlemiştir" değerlendirmesinde bulundu.
"İSTİKRARININ SAĞLANMASININ KOLAY OLMAYACAĞI ANLAŞILMAKTADIR"
"Ramazan Bayramı'nda tatil beldelerindeki aşırı talep ve yoğunluk ile 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle TÜFE'deki bu artış, istisnai bir fiyatlama davranışını göstermektedir" diyen Çetin, "Dış turizmde sert bir düşüş yaşadığımız bir dönemde böyle bir fiyat artışı, perakende sistemimizin yapısının da enflasyona katkı yaptığına işaret etmektedir. Enflasyonla gerçek bir mücadele yapılmadığı takdirde ekonomide fiyat istikrarının sağlanmasının kolay olmayacağı anlaşılmaktadır. Ekonomi yönetiminin gerek üretim gerekse dağıtım cephesinde tekelci yapıları dikkatle incelemesi ihtiyacı açıktır ve bu durum Merkez Bankası tarafından da dile getirilmiştir" açıklamasını yaptı.
"PETROL FİYATINDA SON DÖNEMDE GÖRÜLEN ARTIŞ HENÜZ İÇ FİYATLARA YANSIMAMIŞTIR"
Temmuz ayında TÜFE'de son 14 yılın rekorunun kırıldığını hatırlatan Çetin, "ÜFE'de aylık artış yüzde 0.21, imalat sanayi sektöründe fiyat artışı yüzde 0,16 ile sınırlı kalmıştır. Küresel ekonomide yavaş büyümenin devam etmesi, demir-çelik gibi emtia fiyatlarının gerilemesi maliyet artışını sınırlandırmaktadır. Petrol fiyatında son dönemde görülen artış henüz iç fiyatlara yansımamıştır. Türkiye'nin, güçlü demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde reformları gerçekleştirdiği takdirde bu yapısal sorunları hızla aşacağına inanıyorum. Batı Akdeniz enflasyonunda turizmdeki gerilemenin etkisi görülüyor" dedi.
"TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR"
Batı Akdeniz Bölgesi enflasyonunda turizmdeki gerilemenin de etkisinin görülmeye başlandığını belirten Çetin, "Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık yüzde 1,19, yedi aylık yüzde 5,12 ve yıllık bazda yüzde 8,76 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 17’inci aylık enflasyonda 10’uncu yıllık enflasyonda ise 19’uncu sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin aylık ve yedi aylık dönemde Türkiye ortalamasının altında olduğu görülmektedir. Bayram canlılığı gıda, içecek, lokanta-otel grubunda aylık fiyatların yükselmesini sağlamış, ancak diğer gruplarda enflasyon Türkiye ortalamasının altında kalmıştır. Turizmdeki gerilemenin Antalya ekonomisine etkisi istihdamdan sonra enflasyonda da kendisini göstermektedir" ifadelerini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107