banner84

Sıcak pazarıda yaktı

Alanya'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava pazarcıları da etkiledi. Pazarcı esnafı sıcaklar nedeniyle vatandaşların pazardan ziyade süper marketlere ve manavlara yoğunlaşmalarından yakındı

Sıcak pazarıda yaktı
Alanya'da sıcak havalar pazarcıları zorluyor. Sıcak havalar nedeniyle halk manav ve marketleri tercih ediyor. Bu durumdan rahatsız olan pazarcılar kapalı pazar yapılması gerektiğini söylerken, düşük fiyatlara rağmen halkın ilgisinin pazara karşı düştüğünü belirttiler. 
'PAZAR PAZARINA İLGİ SIFIR'
Pazardaki fiyatlar hakkında konuşan Yasin Emir Kurt, ``Müşteriler açısından meyve ve sebzelerin fiyatları  geçen haftaya nazaran biraz daha düşük, Kiraz, kayısı ve ıspanak pahalı, bunlar zaten olması gereken fiyatlar.`` diyerek fikrini belirtti. Kurt," Pazardan para kazanamıyoruz artık. Dışarıdan satış yaptığımız zaman cebimize para giriyor" dedi. 
'MANAV VE SÜPER MARKETLER BİZİ ETKİLİYOR'
Pazarcı esnafı Veysel Sağlam pazarın beklentilerini karşılamadıklarını söyleyerek," Satışlarımızdan memnun değiliz, fiyatların düşük olmasına rağmen ölü sezon nedeniyle maddi sıkıntı çeken vatandaş alışveriş yapmıyor" diye isyan etti. 
`PAZAR İLGİ GÖRMEZSE BİZ NE YAPARIZ ?`
Kerim Sönmez, pazarda fiyatların iyi olmasına rağmen kazançlarının bekledikleri gibi olmadığını ifade ederek," Diğerlerine göre kayısı ve kiraz gibi meyveler pahalı oluyor ama yine de bu yıl amaçladığımız satışı yapamasak dahi bir şeyler kazandık. Vatandaşlarımız pazara daha çok ilgi göstermeliler. Onlar olmadan evimize ekmek götüremeyeceğimizi bilmeliler" dedi. 
'FİYATLAR BİZE GÖRE AYNI'
Fiyatları gayet normal bulan Recep Er, "10 yıl önceki fiyatlarla bu yılki fiyatlar arasında hiçbir fark yok, millet enflasyon şu kadar fiyatlar yükseliyor diyor ama fiyatlar hep aynı. Kime göre neyin fiyatı farklı anlamıyorum ki ? " dedi. 
PAZARA İLGİ YOK
Er, pahalılık oranının mevsimine göre değiştiğini ve şu an üzümün revaçta olduğunu söyledi. ``Üzümü uygun fiyata almak  isteyenlerin biraz beklemesi gerektiğinini düşünüyorum.``diye ekledi. Sıcak hava dolayısıyla pazara olan ilginin azalmasından şikayetçi olan Er, ``Bir beklentim yok çünkü ticarette beklenti vermeye gelmiyor, günü kurtarmaya bakıyorsun ve çoluğumuzun çocuğumuzun ekmeği çıkıyor en azından.``dedi.
'FİYATLAR MEVSİMLİK'
Muz satıcısı olan Adem Bulut, muz fiyatlarının 15-20 gün önceye kadar yüksek olduğunu fakat şu anda normale döndüğünü söyledi.  Bulut, fiyatların mevsime göre değiştiğini mevsimi gelmeyen meyve ve sebzelerin pahalı olduğunu şu şekilde dile getirdi: ''Muz şu an biraz düştü ama kiraz var pahalı olan şeftali, erik, armut. Ve üzüm yeni çıktığı için şu an biraz pahalı.''
'MADDİ İMKANLAR İLGİYİ DÜŞÜRÜYOR'
Bulut'a halkın pazara ilgisi sorulduğunda, " İlgi biraz düşük, maddi imkanlardan olsa gerek. Satışlarımız pek memnun olunacak şekilde değil.Yine de idare ediyor.Her şeye rağmen bu yıl ki satışlarımız fena değildi çok şükür" dedi. 
'KAPALI PAZARIMIZ OLMALI'
Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Saliha Çoban, kapalı pazarın olması gerektiğini söyledi Çoban," 'Fiyatlarımız güzel yalnız hava çok sıcak. Kapalı pazarımız olmalı. Şu an fasulye 7-8 lira ve kiraz pahalı. Patlıcana emek veriyorsun 1 lira, bir çocuğa 5 lira versen kesinlikle iki tane patlıcan koparıp gelmez" dedi. 
'MALI İYİ OLANA İLGİ ÇOK OLUR''
Ürünlerinin kaliteli olduğunu söyleyen Çoban, ''Malı iyi olan ilgiden memnun oluyor tabi. Ne kadar kaliteli ürün üretirsen o kadar satışın olur''. Satışlardan konu açıldığında Çoban son olarak şunları ekledi '' Allah razı olsun memnunum, mal kendimin üretim bana ait ve kiram da yok. Ne kazanırsam bana kalıyor.Beklentim karşılandı şükürler olsun. Anneden babadan mal da kalmamış olsaydı bu kadarla da geçinemezdim ki" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107