banner84

Tercihleri Alanya'dan yana

Turizmin gözdesi Alanya’da 79 milletten 39 bin kişi, mülk almak için tercih etti

Tercihleri Alanya'dan yana
Geçmişte daha çok Almanlar tarafından tercih edilmesi dolayısıyla "Küçük Almanya" diye anılan Alanya’da, aradan geçen yıllarda farklı milletlerden insanlar tarafından da ilgi görmeye başladı. Alanya'da 79 milletten 39 bin kişi, mülk almak için ilçeyi tercih etti. Mülk sahibi olmak için Alanya'yı seçenler arasında ilk sırada 6 bin 461 konutla Ruslar, ikinci sırada 5 bin 850 konutla Norveçliler yer aldı. Bir zamanlar Alanya'ya "Küçük Almanya" dedirtecek kadar yüksek nüfusa sahip Almanlar ise 4 bin 893 konutla üçüncü sırada kaldı. Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, yaptığı açıklamada, Alanya'da yabancıların mülk alımının devam ettiğini söyledi. Özellikle Rusların Alanya'dan mülk alımının hız kesmediğine değinen Tanrıseven, "Son verilere göre 79 milletten 39 bin kişi konut almış durumda. Son 3 aylık verilere baktığımızda Rusların birinci sırada geldiğini görüyoruz. Birtakım olumsuzluklara rağmenRusya Federasyonu vatandaşları, Alanya'ya yerleşmeye devam ediyor" dedi. Alanya'ya sadece Avrupa değil, Orta Asya ve İran pazarlarından da talep olduğuna işaret eden Tanrıseven, Alanya'da farklı din, dil, kültür ve inanışların hoşgörü içinde bir arada yaşadığının altını çizdi.
‘BARIŞ İÇERİSİNDE YAŞANIYOR’
Alanya'nın yabancılar için bir cazibe merkezi olduğunu kaydeden Tanrıseven, "İstanbul'dan sonra en fazla yabancı yoğunluğunun olduğu yer. Burada yaşamak isteyenlere kapımız açık. Hoşgörü ve barış içinde her milletten vatandaş yaşıyor. Yabancılarla görüşüyoruz, Alanya'dan memnunlar, istikrardan memnunlar." diye konuştu.Kaymakam Tanrıseven, özellikle Birleşmiş Milletler ambargosunun kalkmasıyla İranvatandaşlarının Türkiye'ye daha rahat gelmeye başladığını ifade etti.
 ‘İRAN VE ORTA ASYA PAZARINA AÇILDIK’
Avrupa ülkelerinden sonra İran, Irak, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistanvatandaşlarının Alanya'da konut aldığına işaret eden Tanrıseven, "İran ile Orta Asya pazarına açılmış durumdayız. Zaman zaman turistlere hizmet eden yerlerde İran vatandaşlarıyla görüşüyoruz. Son derece mutlu olduklarını ifade ediyorlar. Bunun ileriki zamanlarda daha çok artacağını düşünüyorum." dedi.
KONUTTA SATIŞLAR VE FİYATLAR ARTACAK
Alanya Rus Dili Konuşanlar Derneği Başkanı Anjelika Anzhela ise Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından bile ilçede yaşayan Rusların evlerini satarak ülkelerine gitmediğini ve ilçede yaşamaya devam ettiğini vurguladı. Rus dili konuşanların, krizin çözüleceğine dair inançlarını hiç kaybetmediğini ifade eden Anzhela, "Her şey düzelecek ve dostluk tekrar gelecekti. Buna inanmıştık ve böyle de oldu. Bu darbe girişiminde bile Rus dili konuşanlar, tedirgin olsa dahi ertesi gün buradan gitmediler ve yaşamaya devam ettiler." diye konuştu. Bu durumun Türkiye'ye olan güvenden kaynaklandığının altını çizen Anzhela, ilişkilerdeki iyileşmenin ağustos ve eylül aylarında artacak Rus turist sayısından anlaşılacağını söyledi.
‘TÜRKİYE DEĞERLİ BİR ÜLKE’
Anzhela, "Rusya halkı biliyor ki Türkiye güçlü ve sağlam bir ülke. Burada kendi memleketlerinde hissediyorlar. Ne kadar kötü şey olsa da kendileri hiç üzülmüyorlar ve düzeleceğini biliyorlar. Bence konutta satışlar artacak hatta fiyatlar da artacak. Konut almak isteyenler, şimdi alsın çünkü ileride çok daha değerli olacak. Türkiye çok değerli bir ülke." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107