banner84

Türel Alanya'ya geliyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yarın Alanya'ya gelecek.

Türel Alanya'ya geliyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ilk etapta bin ailenin faydalanacağı "Sosyal Kart" projesini tanıttı. Yoksul ve ihtiyacı olan vatandaşı istismar ederek seçim kazanmadıklarına dikkati çeken Türel, "Başkaları gibi yapamayacağımız gibi vaatlerde bulunarak seçime girmek gibi bir anlayışı sergilemedik. Biz şunu çok iyi biliyoruz, Türk milleti onurlu bir millettir, bu onurlu millet karşısında seçim rüşveti gibi vaatlerle çıkmak büyük bir ayıptır. Bize yakışmaz dedik. Biz hiç bir zaman 100 bin kişiye iş gibi yalan vaatlerle seçim atmosferinde bulunmadık. Bugüne kadar ne söz verdiysem bunların yapabilmeyi başardım. Hatta daha fazlasını başardım. Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart yeni hizmetimizdir. Fakir fukarayı istismar değil, gidip bulmak, sağ elin verdiğini sol el görmeden bu yardımı yapmak gibi bir anlayışı yapmaktayız" dedi.

KREDİ KARTI FORMATINDA

Sosyal kartın yeni bir hizmet olduğunun altını çizen Türel, "Sosyal kart adeta banka kartı gibidir. Bir kredi kartı formatındadır. Bir kredi kartı şeklindedir. Bu karta belediyemiz her ay bir miktar para yükleyecek. Bu iki kişilik ailelerde 50 lira, 3 kişilik aileler de 75 lira, 4 kişilik ailede 100 lira olmak üzere bu miktarda alışveriş imkanına sahip olacaklar. Bu kart ile gıda, temizlik ve kırtasiye harcamaları yapılabilecek. Lüks tüketim ihtiyaçları alınmayacaktır. Kartı ilk aşamada 1000 aileye dağıtarak başlıyoruz. En çok ihtiyacı olan ailelerimiz için 2 kişilik 50 lira başlangıçla projeye adım atıyoruz" açıklamasını yaptı.

"HER GEÇEN YIL KARTA DESTEK ARTACAK"

Sistemin başarılı bir şekilde yürütülmesinin önemli olduğuna değinen Türel, şunları söyledi:
"Sistem devreye girdikten sonra ihtiyacı göreceğiz. İhtiyaca göre bu karttan istifade eden aile sayısı artacak bütçe imkanına göre de her geçen sene desteklerimiz artacaktır. Henüz birinci yılımızdayız. İşçimizin, esnafımızın önceki dönemden kalan borçlarını ödüyoruz. Bunları daha yeni ödeyebiliyoruz. Belediyeye personel almak kolaydır. Biz 4 bin personelle belediyeyi bıraktık, geldiğimizde 8 bin 600 kişi olmuş. Belediyeye işçi almak mesele değildir, günü kurtardığınızı zannedersiniz ama o personelin işini ödeyemez hale geldiğinizde aldığınız işçinin maaşını ödeyemeyen bir belediye olarak kara günler yaşatırsınız."

BİR HAFTA İÇİNDE BİN AİLEYE DAĞITILACAK

Seçim döneminde verilen vaatleri eleştiren Türel, "Seçim döneminde bol bol vaat, asgari ücreti bin 500 de yaparsınız, 5 bin 500 de. Bunu yaparken ülkeyi geçmişte olduğu gibi 70 cente muhtaç hale getirirsiniz. Bunu hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Biz özellikle bu noktada bütçemizi güçlendirmek suretiyle, sosyal yardımlarımızı artıracağız. Önümüzdeki yıllarda daha da büyük miktarlara ulaştıracağız. Asıl manası başkadır. Artık veren elin, alan eli görmediği; ihtiyaç sahibi vatandaşımızın, ihtiyacını herhangi bir marketten istediği zaman karşılayabileceği ve vatandaşımıza daha saygılı bir şekil geçmiş oluyoruz. Bir hafta içinde bin aileye dağıtmış olacağız. Alan arkadaşlarımızı bilmiyorum, tanımıyorum. Zaten bilmem de gerekmez. Çünkü önemli olan, bizim insanımız onurludur, gururludur. İhtiyacı olanı gidip yerinde bulma ve ona yapacağı desteği siyasi değil, insanı görev olarak yerine getirmektir" diye konuştu.

Türel konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kart sahibi olan hiç kimseyi buraya davet etmedik. Hiçbiri burada değil. Sağ elin verdiğini, sol el görmeden bunları yapacağız. İnsani görevimizi yerine getirmiş olacağız. İnşallah sistemi oluşturduktan sonra destek olacağımız kişi sayısını katlayarak artıracağız. Bu hizmet bir hassasiyetin göstergesidir. Biz komşusu açken, tok yatanlardan; vatandaşı seçimden seçime hatırlayanlardan değiliz. Gündüz atıp, akşam unutanlardan olmayacağız."

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yarın Alanya'ya gelecek.
Ulaşım sektöründeki çalışanlarla kahvaltıda buluşacak olan Başkan Türel, daha sonra bir dizi programlara katılarak, şehrin sorunlarını dinleyecek. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 02:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107