banner129

Yenialp esnafın sorunlarını içeren dosyayı verdi

Yenialp, esnafın sorun ve sıkıntılarını içeren dosyayı Ankara'ya götürdü. Yenialp, 21 maddeden oluşan esnafın sorunlarına çözüm önerileri TESK Genel Başkanı Palandöken'e takdim etti

Yenialp esnafın sorunlarını içeren dosyayı  verdi

Koronavirüs salgını ile birlikte esnafın girdiği çıkmaz, Covid-19'un ülke genelinde artmasıyla devam ediyor. Koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana gelen kısıtlamalarda dükkan kapatan esnaflar çıkış yolu arıyor. Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp de esnafın sorunlarına çözüm bulmak için kapı kapı geziyor. Esnafın sıkıntılarına çözüm olacak önerileri 21 maddede dosya halinde toplayan Yenialp, son olarak Ankara'ya giderek TESK Başkanı Bendevi Palandöken'e iletti. 
TALEPLERİ ANKARA'DA ANLATTI
Yenialp, "TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken'i makamında ziyaret ederek esnaf ve sanatkarlarımızın pandemi sürecinde yaşamış oldukları sıkıntılar ile çözüm önerilerimizi ve taleplerimizi içeren dosyamızı takdim ettik. İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamındaki yeni pandemi kısıtlamaları ile esnaf ve sanatkarlarımızın pandemi sürecindeki genel durumu hakkında görüşme gerçekleştirdik. Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ve çalışma saatleri ile çalışma şekilleri sınırlandırılan esnaf ve sanatkarlarımızın mücbir sebep kapsamına alınması ve nakdi destek sağlanması gerektiğini ifade ettik. Esnaf ve sanatkarlarımızın Pandemi tedbirlerine ve kurallarına riayet ettiklerini belirterek, Mart ayından bu yana çok sıkıntılı bir süreçten geçen esnaflarımıza yeni ve kapsayıcı destekler verilmesi yönündeki taleplerimizi aktardık" dedi. 
ESNAFIN BUNLARI İSTİYOR
21 Maddelik dosya içerisinde, 
-SGK ve BAĞKUR prim borçlarının yapılandırmaya rağmen ödenemeyecek durumda olması nedeniyle prim affı,
- Kapalı dükkanların açık oldukları süredeki borçlarının yapılandırmaya dahil edilmesi, 
- Kapalı dükkanı olan esnafa aylık nakdi yardım yapılması
- Esnafın kapalı oldukları dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulması,
- İcra işlemleri pandemi bitene kadar durdurulması,
- Sicil affı,
- KGF kredisinde kolaylık sağlanılması,
- Market, bakkal ve büfelerde alkol satan yada satmayanlara yönelik saat kısıtlaması ve ayrımın kaldırılması, 
- Elektriğe indirim yapılması,
- KDV'nin düşürülmesi,
- Esnafa özel paket hazırlanmalı, gibi birçok konu maddeler arasında yer aldı. -Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 16:35
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107