banner84

Yücel çıldırdı; Denizi ilk kez gören büfe ihalesine giriyor

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, encümen toplantısı sonrası gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Yücel çıldırdı; Denizi ilk kez gören büfe ihalesine giriyor
Alanya Belediyesi haftalık encümen toplantısı, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında gerçekleştirildi. Şubat ayının ilk encümen toplantısında Zabıta Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün gündemindeki konular görüşülerek karara bağlandı. Encümen toplantısının ardından Başkan Yücel, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

“BİZE NAVİGASYON İLE HALK OTOBÜSÜ SÜRECEK ŞOFÖR LAZIM DEĞİL"
Son günlerde halk otobüslerinin ihalesi ile ilgili eleştiriler ve şoförlerin vatandaşlara davranışlarından dolayı artan şikâyetleri değerlendiren Başkan Yücel; “Maalesef halk otobüsleri şoförlerimizin belli bir bölümüne tepkiliyim. Bize bu şehrin kültürünü, eğitimini, sağlığını her yönüyle bu şehri bilen yöneticiler, mülk sahipleri ve şoförler lazım. Bize navigasyon ile halk otobüsü sürecek şoför lazım değil. Bir anneyi bebeğiyle birlikte 15 dakika soğukta bekleterek içeri almayacak şoför lazım değil. İnsanlara hakaret eden şoförler lazım değil. Burası bir turizm bölgesi. Bu şehre çok farklı diller konuşan insanlar geliyor. Onlara nezaket ve hürmet gösterecek şoförler lazım. Konuşmasını bilmeyen insanlar bu otobüsleri süremez. Bu yapılan yanlış uygulamanın acısını hepimiz çekeceğiz. 90’lı yıllarda nasıl çektiysek bugünde çekeceğiz. İnşallah zaman benim gibi düşünen insanları haklı çıkarmaz.” dedi.

“SAHİLLERDEKİ ESKİ DÜZEN TEKRAR GETİRİLMELİ”
Sahillerde ve büfelerde de benzer problemlerle karşılaşıldığını belirten Başkan Yücel açıklamalarına şöyle devam etti; “Benzer problemler büfeler içinde geçerli. Denizi ilk kez gören insan geliyor ihaleye giriyor. Yok böyle bir düzen! Bu değerler kolay kazanılmadı ve bugünlere kolay gelmedi. Şu günlerde insanlar plajları güvenli ve huzurlu şekilde kullanabiliyorsa öncesinde alınan kararlardan dolayıdır. Bu kararları biz 3 senedir üzerine koyarak devam ettiriyoruz. Eğer bu sahillerde işportacı, karpuzcu, kavuncu, yankesici, hırsız vs. yok ise oraların güvenliğini sağlayan hem özel güvenlikler, hem emniyet hem de zabıta kollukları sayesindedir. Bunların kesintisiz devam etmesini istiyorsak aynı düzeni tekrar getirmemiz lazım. Ama biz bu düzeni devam ettirmeyeceğiz denirse kazanılan değerler kaybedilir.”

 

YÜCEL: “İMİTASYON İLE İLGİLİ UYGULAMALAR EN AZ 1 YIL UZATILMALI”
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, geçtiğimiz günlerde marka avukatlarının esnafa yönelik uygulamalarını değerlendirirken imitasyona karşı olduğunu ancak bu konuda esnafa süre tanınması gerektiğini söyledi. Başkan Yücel; “İnsanların iş yerlerinin çilingir yoluyla açılıp böyle bir uygulamaya gidilmesi hoş karşılanacak bir durum değil. Tabii ki bu ülkede yasalar çıkıyor ve insanların bu yasalara uyması gerekir ama insanların ekonomik sıkıntılarının ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuz. Bu süreçte esnafımıza 1 yıl daha süre verilmesi gerekiyor. Bu şekilde bir uygulama sonucu şehirdeki esnafın yarısından fazlası kepenk kapatır. Ekonomi kıskacının ve her şeyin terörle birlikte bağlanarak birbirine entegre olduğu bu dönemde esnafımıza biraz daha dikkatli ve hoşgörüyle bakılması gerektiğini düşünüyorum. Biz burada huzur ve güven için çalışıyoruz. Ama bu yaşanan huzursuzluk hepimize yansıyabilir.” dedi.

“NÜFUSUN BELDELERE KAYMASI NORMAL”
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’nun 2016 raporlarına göre Alanya’da nüfusun beldelere kaydığı yönündeki sorulara da açıklık getiren Başkan Yücel; “Yerleşim alanları, ticaret merkezleri ve yapılan hizmetlerin ardından beldelerde bir cazibe merkezi haline geldi. Bu nüfus yoğunluğunun bu şekilde bir kayma göstermesi bundan dolayı normal. Biz belediye olarak merkezde ne varsa mahallelerde, köylerde ve yaylalarda refahın artması yönünde çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Artık insanlar beldelerimizde her aradığını bulabiliyorlar. Bu da doğal olarak bu bölgelere göç alma unsuru oluşturuyor.” dedi.

“GÖZLE GÖRÜLÜR BİR ARTIŞ VAR”
2017 yaz sezonunda Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarından beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Yücel, Avrupa ve İskandinav pazarı için konuşmanın erken olduğunu söyledi. Başkan Yücel; “Turizm fuarlarına katılımlarımızın sonucunu biraz daha bekleyerek göreceğiz. Benim edindiğim bilgilere ve geçen hafta gerçekleşen EMİTT Fuarı’ndaki gözlemlerime göre katılım gayet iyiydi. Sadece Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarında gözle görülür bir artış ve talep var. Ancak İskandinav ve Avrupa pazarı için konuşmak biraz daha erken. Gelecek aylarda bunu daha net göreceğiz.” dedi.

“İRAN PAZARI’NDA İÇ POLİTİKALARI NEDENİYLE BEKLEMEDEYİZ”
Turizm yelpazesini genişletmek için geçtiğimiz yıl İran’da bizzat temaslarda bulunan Başkan Yücel süreçle ilgili şunları söyledi; “İran hükümetine ciddi bir talep var ancak onların politikası nedeniyle Türkiye’ye sınırlı bir giriş oluyor. Bu da tüm operatörlerin taleplerinin %20’sini karşılıyor. 2015 yılında 1 milyon 700 bin İranlı Türkiye’ye gelmiş. İran hükümeti, uçak seferlerinin önünü açarsa inanıyorum ki Türkiye’ye gelecek İranlı turist sayısı 5 milyon rakamını geçer. Gazipaşa’ya İran’dan direk uçuşların olması için çalışmalarımız mevcut. Bu konunun zaman içinde çözüleceğine inanıyorum. Sabırlı bir şekilde bekleyip görmek lazım.”
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 20:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107