Bodrum ve Çeşme'de otellere ait plajlara giriş ücretleri, asgari ücretliler için denize girmeyi imkansız hale getirecek kadar yüksek fiyatlara ulaştı. Bodrum'da bir plaj işletmesi, giriş ücreti olarak 225 euro (yaklaşık 7 bin 820 TL) talep ediyor. Bu ücrete ek olarak, plajda 150 euro da harcama yapmanız gerekiyor. Yani bu plajda bir gün geçirmek için toplamda 375 euro (yaklaşık 12 bin 640 TL) ödemeniz gerekiyor.

Diğer Plajlarda da Durum Farklı Değil

Antalya şimdi bayram edecek: Yüzde 90'a ulaştı Antalya şimdi bayram edecek: Yüzde 90'a ulaştı

Bodrum'daki diğer plajlarda da durum farklı değil. Tilkicik Koyu'nda bir plajda sadece giriş için 120 euro öderken, Çeşme'de plaj giriş ücretleri 2023'te ortalama 700 TL iken bu sene 1250 TL'ye kadar yükseldi. Alaçatı'da ise bazı plajlarda giriş ücreti 4 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Bazı Plajlarda İçeride Harcama Şartı

Bazı plajlarda sadece giriş ücreti yetmiyor, içeride de belirli bir miktarda harcama yapmanız şart koşuluyor. Örneğin, bir plajda girişte 1000 TL talep edilirken, içeride en az 1500 TL harcama yapmanız gerekiyor.

Halk Plajları Ücretsiz

Neyse ki, bu fahiş fiyatlara rağmen hala ücretsiz olarak denize girebileceğiniz halk plajları da mevcut. Antalya, Aydın, Muğla ve İzmir gibi mavi bayraklı plajların bulunduğu noktalarda belediyelere ait plajlara girişler ücretsiz. Bu plajlarda şezlong ve şemsiye için ortalama 20 TL ücret ödeniyor ve cankurtaran hizmeti de mevcut.  -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi