banner84

1 kan bağışı 3 hayat kurtarır

Türkiye'de olumsuz hava şartlarıyla kan stoklarının kritik seviyelere gelmesinin ardından Alanya halkına kan bağışı çağrısında bulunan Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici, "Bir bağışı 3 hayat kurtarır" dedi

1 kan bağışı 3 hayat kurtarır
Mevlüt UYGUR
Türkiye'deki soğuk ve olumsuz hava koşullarıyla birlikte kan bağışı oranı azaldı. Kan stoklarındaki kanın kritik seviyelere düşmesinin ardından Kızılay kan bağışı çağrısında bulundu. Türkiye'de günlük ortalama 9 bin kan bağışına ihtiyaç duyulurken, olumsuz hava şartlarıyla birlikte yapılan kan bağışları 7 binli rakamlara düştü. Alanya Kızılay Şubesi Başkanı Mehmet Dikici Alanya Postası'na yaptığı açıklamalarla Alanyalılara kan bağışı çağrısında bulundu. Dikici, "Tüm Türkiye'de günde 9 bin ünite kana ihtiyaç var. Bu kanında fabrikası yok, sonuçta kaynağı insan. Bu ticari bir şey olsa üretilir ama değil, gönüllük esaslı yapılan bir şey. Türkiye'deki kan bağışlarının yüzde 80'nini Kızılay sağlıyor. Onun haricinde ise 18 yetkili hastane var. Ama bu bunlar da yakında Kızılay'a devredilecek. Konu Sağlık Bakanlığı ile görüşülüyor. Kan bağışlarını tamamen Kızılay üstlenmiş olacak" dedi.
'KRİTİK SEVİYELERE DÜŞTÜ'
Son zamanlarda soğuk hava koşullarından dolayı kan stoklarının azaldığını belirten Dikici, "Ağır kış koşullarından ve ihtiyacın fazla olmasından dolayı bir kan bağışı ihtiyacı söz konusu. Günde 9 bin olan kan bağışı oranı kışın soğuk hava nedeniyle kritik seviyelere geldi. Günlük kan bağışları 7 bine düştü. Kritik sevilere düşmüştü.  Ama genel başkanımızın çağrısıyla bu rakam 9 bine tekrardan çıktı. Alanya halkının da  bu konuda duyarlılığı var. Ama son durumdan dolayı biraz daha hassas olmaya davet ediyorum" dedi.
'DESTEK BEKLİYORUZ'
Kan alma aracı için Alanyalı iş adamlarına ve hayırseverlere seslenen Dikici, "Normalde kan bağışları için meydanlara çadır kuruyoruz. Bizim burada bir kan alma aracımız olsa, kışın olumsuz havalarda daha iyi hizmet verebiliriz. Bu kan alma araçlarını bazı il ve ilçelerde gönüllü bağışçılar tarafından yapılmış. Bu araçların yaklaşık maliyeti 400-500 bin civarında. Alanya'da dernek olarak yeni kurulduk.  Bu araç konusunu da bir kaç iş adamı ve hayırseverle görüştüm, eğer araç desteği de sağlanırsa mutlaka katkısı olacaktır, daha fazla kan bağışı alırız.  Kış şartlarında meydanlarda beklemek zor oluyor. Bu kan bağışı hassasiyeti olan bir yerde eğer bir kan alma aracımız olursa daha da artacaktır kan bağışları. Bu konuda Alanyalı iş adamlarından destek bekliyoruz" diye konuştu.
'BİR KAN BAĞIŞI 3 HAYAT KURTARIR'
Alanya'da günde ortalama 100 kan bağışının yapıldığını kaydeden Dikici, "Alanya'da ayda 20 gün çadır kuruluyor. Bunun içerisinde doktoru hemşiresi, kan alma birimi sorumlusu var. Yılda 180-200 gün kan alma işlemi yapılıyor. 2018 yılında toplam 10 bin ünite alınmış. Gün olarak bakıldığında 100, 120 bazen de 70-80'ne düşüyor. Ortalama olarak çok aşağı da değil, çok yukarı da değil. ALKÜ'de de yapılan kan bağışında 129 bağışla rekor kırılmış. Kan bağışı çok önemli. Bir kan bağışı 3 hayat kurtarıyor, bir de fidan dikiliyor. Sonrasında kanın bir hastaya verildiği anda bağışçılara mesaj da geliyor. Bu insanı mutlu ediyor. Bir insan 3 aya bir kan bağışı yapabiliyor. Ben Alanya halkına kan bağışı çağrısında bulunmak istiyorum. Bir bağışla 3 hayat kurtarabilirsiniz. Özellikle kışın soğuk hava koşullarında kan bağışı çok önemli. Türkiye olarak günlük 9 bin kan bağışını aşağı düşürmemeliyiz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 14:33
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107