banner84

17 GES'ten 12,5 mw enerji üretiliyor

Türkiye'nin güneş enerjisindeki 8 bin megavatı aşan kapasitesi 78 ilindeki santrallerden oluşurken, bu kapasitenin en yükseğini bulunduran Konya "güneşin başkenti" olarak öne çıkıyor. Alanya'da birçok ile göre bu konuda şanslı. Güneş verimliği sebebiyle Alanya Belediyesi başta olmak üzere şehirde 17 farklı GES istasyonunda 12,5 megavat enerji üretiliyor. Şehirde yazları 200, kışları ise 100 megavat enerji sarfiyatı olmakta.

17 GES'ten 12,5 mw enerji üretiliyor

(Özgür YILMAZ)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin elektrik kurulu gücü mart sonu itibarıyla 100 bin 334 megavata, güneş enerjisi kurulu gücü ise 8 bin 29 megavata ulaştı. Güneş enerjisinde 2014'te 40 megavat olan kurulu güç, yaklaşık 8 yılda 8 bin megavatı geçerek bu alanda bir eşik de aşılmış oldu. Güneş enerjisinin Türkiye'nin elektrik kurulu gücündeki payı da yüzde 8'e ulaştı. Alanya Belediyesi’nin kamu kurumları arsından en büyük GES santrallerinden birini kurması ile ilçedeki 17 ticari GES tesisinde enerji üretim miktarı 12,5 megavata ulaştı. Ağırlıklı olarak lisanssız santrallerin oluşturduğu güneş enerjisi kurulu gücü "dağıtık" yapısıyla öne çıkarken, Türkiye'nin 78 ilinde irili ufaklı güneş enerjisi santralleri bulunuyor.  Konya, 1167,50 megavatla güneş enerjisinde en yüksek kurulu güce sahip il. Bunu, 415,8 megavatı bulan kapasitesiyle Ankara, 383,5 megavatla Şanlıurfa, 346,5 takip ederken Antalya 241,7 megavat enerji üretimi ile 9’ncu sırada bulmakta.
Türkiye'nin 20 ilinde 100-200 megavat, 9 ilinde de 50-100 megavat arasında güneş enerjisi kapasitesi bulunuyor. Güneş enerjisinde 18 şehirdeki kapasiteler 10-50 megavat arasında değişirken, 20 şehirde 10 megavat ve altında güneş enerjisi kurulu gücü mevcut. Rize, Hakkari ve Artvin ise Türkiye'de güneş enerjisi kapasitesinin bulunmadığı üç il olarak öne çıkıyor.
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE ALANYA BELEDİYESİ GES PROJELERİ İLE İVME KAZANIYOR
Alanya Belediyesi iklim değişikliği ile mücadele çalışmaları kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanılması amacıyla 2017 yılında faaliyete geçirdiği Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santrallerine yenilerinin eklenmesiyle bu alanda yatırımları dikkat çekmekte. Küresel ısınmanın etkilerinin doğrudan yaşanmaya başladığı günümüz dünyasında doğal kaynakların korunması ve enerji tasarrufunun yapılması ortak amacından yola çıkılarak yenilenebilir enerji kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılması hedeflenmekte.Toslak Mahallesinde 94 dönüm arazi üzerine kurulu, Türkiye’nin Kamu Kurum ve Kuruluşları arasında kuruluş yılı itibariye en büyük Güneş Enerji Santrali (GES) olan Alanya GES – 1, Alanya GES – 2, Alanya GES – 3 Alanya GES – 4 Projesi ve DC Güç artışı projesi kapsamında toplam 14.563 adet panel kullanıldı. Faaliyete geçirilen proje ile 2017 yılından günümüze kadar 5 yıllık geçen sürede, 2022 yılı Mart ayı da dâhil olmak üzere toplam 24.787.711,44 kWh elektrik enerjisi karşılığında CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.' ye 22.369.973,19 TL değerinde gelir faturası kesild.
YENİ GES PROJELERİ ALANYA İLE BULUŞUYOR
2015 Yılından bu yana Alanya kent ölçeğinde devam eden GES Projelerine yeni tesislerin eklenmesi için Toslak’ta Alanya Öztüketim 1 ve 2 Güneş Enerjisi Santrali kurulması planlandı. Yeni tesislerin kurulumu için teknik süreç çağrı mektubunun alınması aşamasında devam etmekte. İklim değişikliği ile mücadele çalışmaları dikkate alınarak güneş enerjisi projesini çatı uygulamalarına taşımak amacıyla Alanya Belediyesi Fahri Gürses Etüt Merkezi çatısına 42 kWp GES Sistemi kurulmak üzere ilk adımlar atılıp ön kabulü AKDENİZ TEDAŞ tarafından yapıldı.  Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dair yeni projelerin Alanya kent ölçeğinde uygulanması planlanıyor. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Güneş Enerji Santralinden (GES) aylık 90 bin Türk Lira elektrik tasarrufu sağlıyor.  Alanya’da GES’ten 12,5 megavat enerji üretilirken şehirde yaz döneminde ortalama 200 megavat, kış döneminde ise 100 megavat tüketim olmakta. Antalya'nın elektrik santrali kurulu gücü 2.208 Megawattır. Antalya'daki 75 elektrik santrali ile ise yılda yaklaşık 5.133 Gigavath elektrik üretimi yapılmakta.
Ayrıca ilçede Dim HES ile 38, Dereköy HES ile de 5,64 megavat enerji üretiliyor. İlçede muz seraları, imalat yapılan tesis çatıları ve turistik tesislerde de enerji üretimine yönelim söz konusu. Arazinin pahalı olması sebebiyle özellikle oteller GES santrallerini Alanya yerine arazinin da ucuz olduğu illere kurarak enerji dağıtım firmaları ile mahsuplaşma modelini uyguluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169