banner84

'20 yılda yapılmayanı 20 ayda yapacağız'

Alanya Posta TV'de yayınlanan Artıhaber'e konuk olan TÜRSAB Alanya BTK Başkan Adayı Yılmaz, seçilmesi halinde gerçekleştirmeyi hedeflediği projelerinden bahsetti. Yılmaz, TÜRSAB'ın kurumsal kimliğine yeniden kavuşması için çalışma yapacaklarını söyledi

'20 yılda yapılmayanı 20 ayda yapacağız'

--Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sunumu ile yayınlanan Artıhaber'in bu haftaki konuğu TÜRSAB Alanya BTK Başkan Adayı Kerim Yılmaz oldu. Seçim öncesi Yılmaz'ın sorunu yanıtlayan ve merak edilenleri canlı yayında anlatan Kerim Yılmaz, seçilmesi halinde yönetim şeklinden bahsetti. Seçim sürecine giren TÜRSAB'ın, bugünlere kadarki geldiği son durumu anlatan Yılmaz, tüm detayları Posta TV'de anlattı. 
FİKİR AYRILIĞI İSTİFA ETTİRDİ
TÜRSAB Alanya BTK'nın yönetiminden ayrılırken, adaylığın aklında olmadığını yalnızca fikir ayrılıkları sebebiyle istifa ettiğinden söz eden Yılmaz, "
Aslında istifa ederken, bizim başkan adayı olma gibi bir niyetimiz yoktu. Biz Bilal Bey ile seçime girmeden önce birkaç defa görüştük. Bizim düşüncemiz şöyleydi, sadece Alanya'da kaçakla mücadele 20 yıldır yapılmayan şeyleri yapıp, hep beraber bir grup oluşturup yönetimle fikir birliği sağlamak ve Alanya'nın turizmine yön vermekti. Ama 3 ay çalışabildik. 3 ay sonra çatlaklar başladı, fikir ayrılığına düştük" dedi.
'YASA NEYSE O'
Mevcut yönetimde yaşanan uyuşmazlığa değinen Yılmaz, "Şimdiye kadar 3 ay içinde çok şey yaptığıma inanıyorum. Alanya'ya çok şey kattım inanıyorum. Burada yönetim ruhunu oluşturamadık, çalışabileceğimiz bir yönetim vurgulayamadık. Başkan kopuk, yönetim kurulu arkadaşlarımıza birkaç tanesi kopukluk yapınca zaten tıkanıyor otomatik olarak. Bir de bu benim halamın oğlu, bu benim dayımın oğlu politikası bana göre böyle bir politika yok. Ben bir yerde çalışıyorsan, kardeşim de olsa yasaya uymuyorsa gerekeni yaparım. Maalesef mevcut düzende bunlarla karşılaştık" diye konuştu.
'HER ŞEY PROFESYONEL OLACAK'
Seçilmesi halinde yapacaklarını da anlatan Yılmaz, "Öncelikle hemen seçimin arkasından üyelerimizi kaynaştıracağız. Seçim atmosferini atacağız. Ondan sonra da biz kış geldi diye gidip evde yatmayacağız, uçağa atlayıp tatile gitmeyeceğiz. Burada bu düzeni sistemi oturtacağız. Projelerimizin peşine düşeceğiz. Birçok hedefimiz var. Turizmde 2023 hedefleri varsa bizimde 2023 hedefimiz eğitim. Yabancı dil eğitimi zayıf. Bizim destinasyonlara kendimizi alıştırmmız, destinasyonlara göre kendimize eğitmemiz lazım. Her gelen destinasyonun dilini öğrenmemiz kesinlikle şart. Zaten turizm yapıyorsak buraya gelen turistin dilini öğrenmemiz şart. Yapacağımız reformlarla, eğitimlerle my friend muhabbetini kapatıp profesyonel bir dil konuşan profesyonel turizmciler yetiştirmek için mücadele edeceğiz. Ve dil eğitimlerini ücretsiz vereceğiz" dedi.
'YAPACAĞIZ DİYORSAK, YAPARIZ'
20 yıl içinde yapılmayan ne proje varsa hepsini yapacağız diyen Yılmaz, "Alanya bizi bilir. Biz bir şey söylersek yaparız. Hamdolsun bugüne kadar hiç bir kelimemizi yere düşürmedik. Biz bu projeyi yapacağız diyorsak, yaparız. 20 yıl içerisinde yapılamayan projelerin hepsini 20 ay içerisinde yapacağım. Hiçbir konuştuğun kelimeyi yere düşürmem. Merkezden ödenek gelecekmiş, yok ödenek gelmemiş öyle bir şey yok. Biz ne konuşuyorsak yapacağız. Gerekirse cebimizden yapacağız, faturamızı göndereceğiz" dedi. 
'ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR'
TÜRSAB'ın hizmet binası için uğraşacaklarını ifade eden Yılmaz, "Alanya'da son 20 yıldır ufak tefek denetimler yapılmış. Sadece2 bin 500 lira yıllık aidat alınmış üyeden. Şimdi de üye 'ben yalnızca aidat veriyorum, bana bir faydası yok TÜRSAB'ın diyor. Biz bu psikolojiden çıkaracağız herkesi. TÜRSAB'ı kurumsal kimliğini kazanması için uğraşacağız. Her şeyden önce bu kurumsal kimlik için Hizmet binamızı  ivedi bir şekilde yerine getirmemiz lazım. Çünkü orada personel sağlıklı hizmet veremiyor. Fayanslar çıkmış, tuvalet taşı yok, koltuklar çürümüş böyle bir anlayış benim zaten Kerim Yılmaz olarak tarzımda yok. TÜRSAB'a yakışmıyor. Aslan yattığı yerden belli olur. Biz gittiğimiz yere güneş gibi doğarız. Biz o binayı da yaparız, teslim ederiz, çağırırız Genel Merkezi kurdeleyi de kestiririz. Yerimizde hazır. Çok büyük eksik gerçekten bina olayı" diye konuştu. 
YILMAZ İDDİALI
Seçimde iddialı olduğunu söyleyen Yılmaz, "230 üyemizin geçen dönem 100 tanesi oy kullanmış. Mevcut Başkan 2 oyla seçim almış. Burada neden 230 üyenin 130'u yok? Neden seçimde oy kullanmadınız diye sorduğum zaman ise 'Abi yıllardır aynı kişiler, aynı boş vaatler' diyorlar. Farklı adam yok ve farklı bir şey de yok. Sadece aidat veriyoruz, oy kullanmaya da gitmiyoruz diyenler oldu. Sandığa gelin oyunuzu bana vermeyin ama yeter ki  demokrasi olsun diye hepsinden rica ettim. Bu seçimde tahminimce 200 üyemiz gelse başkan adaylarının 50 birisi, 50 birisi alsa, biz iki başkanımızın aldığı oyun tamamını alıp güçlü bir TÜRSAB olacağız. Genel merkeze gidip Her istediğimizi yaptıracağız. 200 üyenin hepsi katılsa, yüzünün oyunu kesin olarak alacağımızı düşünüyoruz. Üyelerin gözlerinde o işi gördük, bir beklenti var, bu beklenti bizde var. Onların beklentisine karşılık cevap bizde var" dedi. 
'EĞİTİM HER ŞEYİ ÇÖZECEK'
Yamaç paraşütü ve Cip safarilerde yaşananlara da canlı yayın da değinen Yılmaz, "Yamaç paraşütü biliyorsunuz bizim alternatif turizm dediğimiz bize sonradan katılan bir sektör olduğu için her yerde yapmak da mümkün değil. O yönden Alanya olarak şanslıyız. Yassıtepe dediğimiz bölge buna çok elverişli. Şu anda o sıkıntıları da eğitimlerle açabileceğimize inanıyoruz. Bizim projemiz de olan eğitim ayağında da bu da var. Bizim sektörümüzde aslında fazla bir problem yok. Üç beş tane dokunuşla çözülebilir. Eğitim ve disipline ihtiyaç var" dedi.
'TEKNİK PERSONELLE İNTERNETTEN KAÇAĞI ÖNLEYECEĞİZ'
İnternet üzerinden kaçak satış yapan firmaları teknik ekiple önleyeceklerini belirten Yılmaz, "Internet üzerinden satışlara şu anda hiç kimsenin yapabileceği bir şey yok. İnternet üzerinden kaçak faaliyet yapanlara yaptırım uygulanabilir. Teknik bir personel kurularak, tamamen internet üzerinden kaçak satış yapanları takip edecek, hangi sosyal medyadan bunu yapıyorsa bunları kapattıracağız. Böyle bir projemiz var" dedi. 
'TÜRSAB KURUMSAL KİMLİĞİNİ KAZANMALI'
TÜRSAB'ın tüm kurumlarla iç içe olması gerektiğini söyleyen ve ilçeye turist getiren her kuruma destek vermesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, "TÜRSAB yönetimine geçtiğimiz zaman Alanya için uğraşan ALTAV'a gereken tüm desteği vereceğiz. Bu şehrin tanıtım lokomotifi ALTAV. Bu memlekete turist geliyorsa yerinde tanıtım ve özellikle dış ülkelerdeki fuarlar sayesinde geliyor. TÜRSAB olarak, yıllardır TÜRSAB'ın olması gereken yerlerde boş kalan koltuk bir daha boş kalmayacak. TÜRSAB'ın kurumsal kimliğini kazanması için ALTAV gibi önemli kurumlara destek vermesi gerekiyor. Maddi manevi bir destek vermesi lazım. İçinde olması gerekir. Masadaki diğer kurumlar ne yapıyorsa, TÜRSAB'ın da aynısını yapması gerekiyor. Şehrin menfaatine olan bütün programları katılıp destek olunmalı. Biz de bunun sözünü veriyoruz" diye konuştu. 
'TÜRSAB'IN ARACINDA HERKESİN HAKKI OLACAK'
TÜRSAB'a denetim aracı kazandıracaklarını söyleyen Yılmaz, "TÜRSAB'ın bir aracı yok, kiralık araç kullanılıyor. Kiralık aracı da kendi işimize kullanmayacağız. Denetim aracını alacağız. Mesela 100 bin TL'lik bir araç ise 235 üyeden 10 TL alacağız. 7 bin 500 TL'yi alıp arabayı koyacağız.  Onları da aracımıza ortak edeceğiz. İmece usulü olacak. Bu arabada benim hissem var diyecek. Eğer arabayı Kerim Yılmaz olarak kendi özel şirketimde bir yerde kullanırsam, hemen müdahale edecek Sen benim arabama kendi şirketinde kullanamazsın diyebilecek. TÜRSAB'ı kendi evi gibi, kendi dükkana gibi olduğunu onlara tamamen aşılayacağız" ifadelerini kullandı. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107