banner84

2020'yi yok sayın

Alanya Posta TV'de konuşan oda başkanları kredi, vergi, SGK ve BAĞ-KUR primlerinin ötelenmesi yerine 2020'de yok sayılmasını istedi. Bu yıl içerisinde esnafın ödeme yapabilecek duruma gelebileceğini düşünmeyen başkanlar, "Ödemeler 2021 yılı için yeniden yapılanmalı" dedi

2020'yi yok sayın

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

Alanya Posta TV'de Gaye Coşkun'un sunduğu Haberin Manşeti programına konuk olan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp ve Alanya Pazarcılar Odası Başkanı Hasan Yiğit, oda üyelerinin sorunlarını canlı yayında aktardı. Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik krizi en fazla hisseden sektörler arasında yer alan turizm esnafının sorunları ve taleplerine yönelik açıklamalarda bulunan oda başkanları, kredi, vergi ve SGK ile Bağ-kur primlerinin esnafı zora soktuğunu söyledi.
3 BİN ESNAFIN DÜKKANI KAPALI
5 bin esnafı olduğunu söyleyen Demir, "Mart ayında açacağız diye bekledi bütün esnaf. Ama Mart ayında maalesef koronavirüs meydana çıktı, iptaller oldu. Devamlı kapalı olanlar oldu. 3-4 ay boyunca beş kuruş para kazanamadılar. Hala kapalı olanlar da var, turist olmadığı için. Dükkanın kepengini açtığın zaman günlük en az 300-500 lira bile masrafı olan var. Zaten müşteri yok, niye açsınlar. Çok zor durumdalar. 3 bin 500'e yakın esnaf etkilendi. Halen de etkilenmeye devam ediyor" dedi.
'ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN'
Yaşanan sürece rağmen esnafa sahip çıkmayan dükkan sahiplerinin olduğunu vurgulayan Demir, "En büyük sıkıntıyı yaşayan turizmden para kazanan butikçilerimiz. Hem dükkan kiraları çok pahalı, euro ve dolarla ödeme yapılıyor esnaf. Tüm dükkan sahiplerine de çağrı da yaptık. Bazı dükkan sahipleri indirime gitti yada kapalı dönemde kira almayacaklarını söylediler. Ama bazı dükkan sahiplerimiz maalesef çekini aldı, senedini aldı ödettirmek istiyor. Burada vicdanlarını dinlemeleri lazım. Zor dönemde esnaf" diye konuştu. 
600'DEN 10'U AÇIYOR
Sebze ve meyve satışı yapan pazar esnafının iş yaptığını ancak tekstil üzerine pazarda yerini alan esnafın durumunun iyi olmadığını söyleyen Yiğit, "Şu an sebze bölümü iş yapabiliyor. Bir hafta biri açıyor, bir hafta biri açmıyor. Tekstil tarafı şu an hiç iş yapmıyor. 600'lük pazarda 10 kişi açıyor tekstil üzerinde. Turizm olmayınca  açsa ne olacak. Bir iş yapamayacak. Pazara çıksa da zarar ediyorlar. Yer kirasını ödeyemiyor. Bu yüzden de çıkmıyorlar pazara" dedi.
'KEŞKE BAKKAL OLSAYDIK DİYEN ÇOK'
Pandemi sürecinde bakkal olmaya yönelenlerin olmadığını söyleyen Yenialp, "Esnaf sayımız aynı kaldı. Fırsatçılık yapıp bakkal açan olmadı. Keşke bakkal olsaydık yani hesap arkadaşımız tabii oldu" dedi.
'2021'DE ÖNÜMÜZDE ÇIĞ GİBİ BORÇ OLACAK'
Değirmenci pandemi sürecinde gerçekleşen ötemelerin önümüzdeki yıl esnaf için daha büyük zorluk yaşatacağını söyledi. Değirmenci, "100'ün üzerinde halen pandemi sürecinden dolayı kapalı olan işletme var. 4 aylık süreç içerisinde hiç ummadığımız bir hayatı yaşadık. Hükümetten beklentiler artmaya başladı. Borcu borçla kapatma şeklinde esnaf kredileri yöneldi. Çok zorlu bir kış bizi bekliyor. Zorlu kışta ötelenen krediler, vergiler, SGK primleri bunların hepsi birikmiş bir şekilde önümüzde bir çığ gibi bekleyecek. O yüzden geçiş sürecinde şu ana kadar yapılanlar yeterli olmadı. Başlangıçta mutlu bir sezon bekleyişi vardı. Sezon içerisindeki 2019'da toparlanıyorduk. 2020'de umutlarla başlayınca herkes yatırım yaptı, heveslenip. Şu anda kredi kullanan esnafın çoğu da kiraları ödemek için kullanıyor. O yüzden kira sorunumuz çok büyük. İkincisi de çek ve senetler" şeklinde konuştu. 
'2020 YOK SAYILMALI'
Değirmenci, "SGK primleri şu anda Nisan Mayıs ve Haziran 3 ay ötelendi. Kasım'a doğru ekim kasım da yeni SGK primleri ile birlikte ikiye katlanmış olacak. Yazın insanlar para kazanamayacak. Kazanamadığı zamanda bunları nasıl ödenecek? O yüzden bizim talebimiz 2020 yılının tamamen bundan sonraki süreçte yok sayılması, ticari manada. Düzenlemelerinin tekrardan gözden geçirilmesi ve bütün çekle ilgili yapılacak olan düzenlemeler SGK prim ödemeleri bağ-kur ödemeleri vergi beyannameleri ile ilgili 2020 yılı yok sayılarak, önümüzdeki 2021 yılı için yeniden yapılanması mutlaka gerekiyor" dedi.
'ESNAF İNTİHAR EDECEK DURUMA GELDİ'
Esnafın yaşanılan süreçten ciddi anlamda etkilendiğini belirten Demir, "Esnaf 6 aydır dayanıyor. Esnaf bitti, esnaf intihar edecek konuma geldi. Böyle bir sıkıntı bu yaşıma kadar görmedim. Esnafın hiç bu şekilde sıkıştığını görmedik. 6 aydır kapalı olan esnaf 3 ay daha kapalı kaldı. Ne zaman açılacağı da belirsiz, ne zaman turistin geleceği de belirsiz" dedi.
'ERTELENMESİNİ DEĞİL, ALINMAMASINI TALEP ETTİK'
Demir, "Ankara'ya ilettiğimiz 17 madde ile çeklerin ve senetlerin takasının bir an önce durdurulmasını, dükkan kiralarının yardım yapılması ya da alınmaması talep ettik. Esnaf yoksa perişan olacak. Devletimizde esnafa bu zamanda sahip çıkmalı. TESK başkanımıza ilettiğimiz dosya bakana iletildi ama ne zaman çözülür, ne zaman meclise gelir bilmiyoruz. SGK ve bağ-kur primlerinin ertelenmesini bırakın alınmamasının talep ettik. 2021'de de taksitlendirilmesini istedik. Devlet devletliğini göstersin istedik. Kanun çıkmalı" dedi.
'HERŞEYE RAĞMEN UMUTLUYUZ'
Esnafın sorunlarını ve taleplerini içeren dosyanın karşılık bulacağını, umutlu olduklarını söyleyen Demir, "Umudumuzu yitirirsek zaten yaşayamayız. Umutluyuz bu konuda. Esnaf için kanunlar çıkmasını bekliyoruz. Bu beklentiler olmazsa da hepimiz yok olacağız, birimiz değil" dedi.
'ESNAF ESNAF OLMAKTAN SIKILDI'
Demir, "Turizm bölgeleri için ayrı bir kanun çıkmalı, ayrı paketler hazırlanmalı, krediden fazla faizsiz yardım destekleri olmaları gerekiyor. Esnafın kurtuluşu bu. Esnaf esnaf olmaktan bıkmış durumda. Esnaf artık hazineden yer arıyor. Muz bahçesi yapmak için böyle giderse esnaf azalacak" diye konuştu. 
'İKİNCİ ÖTELEMEYİ BEKLİYORUZ'
Yenialp, "Bu dönem içerisinde esnafımız krediye yöneldi. Tabii biz kredi kredi ile ödersin mantığında değiliz. İnsanlarımız para kazansın o aldıklarını ile kredi ödesinler. Keşke hiç ihtiyaçları olmasın da bu kredilere. Pandemi sürecinde yapılan ötelemenin yenisinin gelmesini bekliyoruz" dedi. 
'ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ'
Yiğit, "Okurcalar, Türkler Turizm pazarı olduğu için açılamıyor. Turizm pazarı olarak hiçbir pazar açılamıyor. Şu an yer işgallerini ödeyemiyorlar. Bu konuda gereken yerlere başvurduk. İnşallah önümüzdeki süreçte hastalık temizlenir, esnaf da rahat eder. Devam etmesi halinde önümüzü göremiyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107