banner84

31 Mart seçimleri 2024'ü nasıl etkiler

Coşkun'un 'Haberin Manşeti' programına konuk olan Gürses, "Alanya Belediye Başkanı Yücel,  2024 seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olabilir. Profili buna uygun" dedi

31 Mart seçimleri 2024'ü nasıl etkiler

Figen YAYLA
Alanya Posta Medya Grubu Genel Koordinatörü Gazeteci Gaye Coşkun'un hazırlayıp sunduğu 'Haberin Manşeti' programının bu haftaki konuğu Posta Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci Mehmet Ali Gürses oldu. Seçimin genel değerlendirmesinin yapıldığı ve gelecek seçim öngörülerinin konuşulduğu programda Alanya'nın il olma konusundan, Adem Murat Yücel'in 2024 yılında büyükşehir adayı olma yolunda ilerleyişinden bahsedildi. Gaye Coşkun'un sorularını yanıtlayan Gürses'in katıldığı programda izleyiciler aynı zamanda 'yenidönem' etiketiyle canlı yayına sorularını iletti. 
'ARTIK İL OLMA HAKKIMIZI İSTİYEBİLİRİZ'
Coşkun, programında  Gürses'e 'Cumhur ittifakı var ama kazanan MHP'nin Belediye Başkan Adayı dolayısıyla şimdi bu ittifak hizmet sürecinde sizce nasıl yansır? Biz 82'yi Alanyalı olarak Yücel'den istiyoruz, ama bunu sonuçta verecek olan da iktidar. Sayın Yücel'in sizce bunu başarmak için eli yeterince güçlü mü? Süreç içerisinde ittifak ruhu devam eder mi' sorularını iletti. Gürses,  "Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin açıklamalarından ortaya çıkan sonuca göre Cumhur ittifakı devam edecek. Alanya'nın il olması için de öyle bir siyasi güç oluştu ki bizim Alanya olarak harekete geçmemiz lazım. Devlet Bahçeli Alanya ziyaretinde de söyledi. 'Alanya il olmayı hak ediyor' diye. Şimdi yeni bir seçimden çıktık. Cumhur İttifakı rekorla Alanya'da seçimi kazanmış artık biz Alanya olarak hakkımızı istiyoruz diyebiliriz'' ifadelerini kullandı.
Coşkun'un, 'Peki Yücel ne yapmalı da bu konuyu gündeme almalı' sorusu üzerine Gürses, "Bir kere bizim bu konuda siyasi durumları kenara bırakıp  Sayın Yücel'in arkasına geçip, 'Alanya olarak il olmak istiyoruz bize liderlik yap, Ankara'ya mı gideceğiz? Bakanlara mı gideceğiz? Derdimizi nasıl anlatacağız' onu bir izah etmemiz gerekiyor. İl olmayı istiyoruz ama neden olmalıyız? Kimse bizim derdimizi bilmiyor bir işimiz olduğu zaman Antalya'ya gitmek zorunda kalıyoruz" dedi.'5 yıllık süreçte 82 projesi sizce hayata geçer mi?' ifadelerini de yanıtlayan Gürses, "Alanya Belediyesi'nin ekonomik şartlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman bir öncelik sıralaması yapması lazım" dedi.
'ALANYA VE YÜCEL KARAR VERECEK'
31 Mart'ta Alanya'da 'Bana göre çok yerel bir siyaset yapılmadı’ diyen Coşkun'un yorumuna karşılık Gürses, "Evet bu seçim bir yerel seçimden çok genel seçim havasında geçti. Bunun yansıması da Türkiye genelinde çok farklı oldu" dedi. Atama belediye başkanlığının siyasette yaşanan uyum sorununu çözmeyeceğini belirten Gürses, "Vatandaş ilçede AK Parti'ye büyükşehirde CHP'ye oy vermiş ama büyük bir uyum sorunu ortaya çıkıyor. Biz bunu 4 yıl yaşadık. Alanya-Antalya arasında bu durum Cumhur İttifakı'ndan dolayı biraz eridi ama  son virajda eridi. Bu bir sorun, ama çözümü de atama Belediye Başkanlığı da olmamalı. Alanya büyük bir yer Türkiye ekonomisine katkı sağlayan 30. büyük ilçe, ödediği vergi bakımından ilk 20'de. Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi, Türk turizminin en önemli noktası böyle bir yere atama belediye başkanı ile yönetmek doğru olur mu bilmiyorum. Onun için Alanya'nın bir karar vermesi lazım aynı şekilde Adem Murat Yücel de bir karar vererek ya Ben Alanya'yı il yapacağım' diyerek bunun mücadelesini verecek. Ya da 'ben daha birçok insanın siyasete başladığı yaştayım. Artık tecrübe edindim 4 dönemdir belediye başkanıyım. Artık Alanya Belediyesi'nde kapanacağını göre ben herhalde büyükşehir adayı olmalıyım' diye karar vermesi gerekiyor" diye konuştu.
'YÜCEL BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLABİLİR'
Gürses, aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için Yücel'in potansiyelinin olduğunu söyledi. Gürses, "Sayın Yücel bir çok insanın siyasete başladığı yaşta dört dönem Belediye Başkanlığı yapmış artık ben burada noktalıyorum deme şansı yok. Alanya Belediyesi'nde ne olacağı belli değil. Belediye Başkanlığı hakkıdır 5 yıl bu göreve devam edecek onu kimse elinden alamaz ama 5 yılın sonunda 49 yaşında siyasete ara verecek değil.  Milletvekillerinin de etkisi eskisi gibi değil, onun için geriye bir  İki yol haritası kalıyor ya siyaseti bırakacak ya da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına oynayacak. Yücel'in profili de buna uygun yolu da açık olsun" diyerek 2024 seçimlerin Alanya Belediye Başkanı Yücel'in büyükşehir için aday olabilecek potansiyelde bir siyasetçi olduğunu belirtti.
BÜYÜKŞEHİRDE YÜCEL'İN ÖNÜ AÇIK
Konuşmasının devamında Gürses, "Türkiye genç bir nüfus ve hızla artan bir nüfusu var. Nereye doğru gidiyoruz diye iyi planlanması lazım. Çok partili sistem olmalı. Herkes istediği şekilde oyunu kullanmalı. Vatandaş ne istiyorsa o şekilde yönetilmeli. Adem Başkan gerçekten başarılı bir siyasetçi Kestel'de başladı belediye başkanı oldu 2. dönem seçildi. Yüzde 50 oy fark attı, sonra Alanya'ya geldi. Rekor oyla belediye başkanı seçildi. 2. dönemde rekor oyla yine belediye başkanı seçildi. Büyükşehir’e baktığımız zaman Muhittin Böcek 118 bin nüfusu olan bir yerden  Konyaaltı'ndan çıkarak Büyükşehir adayı oldu ve kazandı. Sayın Böcek ilk belediye başkanı olduğunda Adem başkanın yaşındaydı belki de. Fakat  Adem başkan  4 dönem Belediye Başkanı seçilmiş bir insan, tecrübeli, genç bir isim.  2024'e belki yerel yani ilçelerde seçim olmayabilir veya farklı bir yöntem bir gerçekleşir bilemiyorum fakat 2024'e Alanya Belediyesi kapatılacaksa ki Türkiye’ye baktığımız zaman gidişat bunu gösteriyor. Adem başkan Büyükşehir'e neden aday olmasın. Halkın desteğini alan bir adam. 82 Vizyon projesi hayata geçirilirse Alanya yeni bir kimlik kazanır yeni bir değişim ve dönüşüm olur. Vatandaş oyunu hizmet edene veriyor bu hizmetleri yaparsa önü açık" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107