banner84

AB düzenlemeleri kamyoncuyu zorluyor

AB'ye uyum için yapılan düzenlemelerle kamyoncuların faaliyeti sıkı kurallara bağlandıkta sonra kamyıncu esnafı oldukça zorlandı

AB düzenlemeleri  kamyoncuyu zorluyor
 AB Uyum Yasaları çerçevesindeki düzenlemelerle belgesiz taşımacılığın önüne geçildi. Sisteme uyum sağlamaya çalışan kamyoncu esnafı, devasa lojistik firmalarına karşı da mücadele vermek zorunda. Bir kısmı artan maliyetler karşısında çoktan bir lojistik firmasına girmiş durumda.
Bir kamyon şoförü evine ekmek götürebilmek için aldığı yükle bazen günlerce yol katediyor. En çok, gittikleri noktada kalacak yer verilmeyişinden ve bağlı oldukları meslek odalarının kendilerine sahip çıkmamasından şikayetçiler. 
ÇİLENİN FARKINDAYIZ
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, kamyoncunun çektiği çilenin farkında olduklarını, yeni düzenlemelerle iyice köşeye sıkıştıklarını söyledi. Ancak bu yeni düzenlemelerin bstandartlarında olduğuna dikkati çeken Apaydın şöyle konuştu:  Bundan 4-5 ay önce Antalya'da şoförler, İstanbul'a giriş çıkış sorunları yüzünden 4 gün direniş yaptı. Tabii İstanbul metropol yer. Bu şehrin kendine özgü kuralları olmak zorunda. Öte yandan kamyoncular zor durumda, bunun farkındayız. İstedikleri yükü taşıyamıyorlar, çalışma koşulları iyi değil. 2004'te çıkarılan 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'ndan önce ambar yükü taşıyabiliyorlardı.
Bu düzenlemelerden sonra herşeyin belgeye bağlandığını vurgulayan Apaydın, "Hayvan taşıyabilmek için ayrı, su için ayrı, ev eşyası için ayrı. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde de durum böyle. Standart getirildi, böyle olunca küçük esnaf sıkıştı. Sisteme uymayan devam edemeyecek. Türkiye artık bir sistem ülkesi. Sistem tablosu oluşturulmuş durumda, buna uymak şart" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157