banner165

AGF yönetimi İskenderun'da buluştu

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu, yılın son etkinliği olan 2021 yılının aralık ayı yönetim kurulu toplantısını Doğu Akdeniz coğrafyasında Hatay İskenderun’da yaptı

AGF yönetimi İskenderun'da buluştu

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nin örnek ev sahipliğinde Akdeniz bölgesi cemiyet başkanları bir araya geldi. Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Gaye Coşkun, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı AGF Genel Saymanı Ahmet Duran Yenigün, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Diyap Atar, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı AGF Yönetim Kurulu Üyesi  basın sözcüsü Kürşat Tuncel, Osmaniye Cebeli Bereket Gazeteciler Cemiyet Başkanı AGF Genel Sekreteri Ali Cihangir, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Genel Başkan Vekili Abdullah Temizyürek ve Kahramanmaraş Büyükşehir  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Deveboynu’nun  katılımı ile gerçekleşti. 3 gün süren temaslarda AGF Yönetimi resmi temaslarda bulundu, yönetim kurulu toplantısını yaptı ve  Iskenderun'un tarihi ve turistik bölgelerini gezdi. Kurdaki yüksek dalgalanmalar nedeniyle ekonomik sorunların giderek ağırlaştığı medya sektöründeki sıkıntıların, yazılı basının, Anadolu’da yerel medyanın sorunlarının görüşüldüğü toplantıda, beklentiler ve çözüm önerileri, öne çıkan konu başlıklarından biri oldu. 

YERİNDE İNCELEDİLER
AGF Yönetim Kurulu başkanları HBB’nin iki uluslararası projesi HADO ve EXPO’yu yerinde inceledi. Hatay'dan, Kıbrıs, Mersin, Beyrut'a ekonomik ve hızlı ulaşımı deniz yoluyla sağlayacak olan HADO projesinden övgüyle bahseden Başkanlar, Büyükşehir belediyesi olarak böyle önemli bir projeye imza atmanın Hatay için gurur verici olduğunu ifade ederek Hatay’ın ticaret, turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak olmasının önemine dikkat çektiler.
Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri; HADO’nun Hatay’a kültürel, ticari, sanatsal, tarihsel, ekonomik, sosyal ve evrensel değerlerle bir etkileşim kurma ve kalkınma projesi olarak çok şey katacağını belirttiler. 


KAPILARI ARALACAK
AGF’li başkanlar, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Diyap Atar ve Yönetim kurulu üyeleri ve üyeler, Hatay’ın tanıtımına katkı sunmayı amaçlayan bir diğer uluslararası proje olan EXPO alanında da gezi ve inceleme yaptılar. EXPO yetkilileri, Hatay’ın kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında kalkınmasına katkı sunacağını vurguladı. Medeniyetler buluşması, Hatay mutfağı, endemik bitkiler ile ilgili çalışmaları yürüttüklerini belirten EXPO yetkilileri, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve ekibinin titiz çalışmalarıyla yürütülen projeyi anlattılar. İskenderun EXPO alanında dünya mutfağı, Antakya EXPO alanında Hatay mutfağının ön plana çıkacağını ve kültür sanat etkinliklerinin her iki alanda da yapılacağını, EXPO’nun dünya sergisi ya da dünya fuarı anlamına gelen EXPO, yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinlik olduğunu, uluslararası toplumlar için, EXPO ilerleme ve iş birliğini sağlamaya yönelik deneyim ve farklı fikirlerin bir arada bulunarak paylaşıldığı bir cazibe merkezi olduğunu kaydettiler. 


HAYRAN KALDILAR
AGF’li başkanların EXPO ve HADO ziyaretinin ardından Payas ilçesinde Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Payas kalesini rehber eşliğinde gezdiler. Sokollu Mehmet Pasa tarafından 1574 yılında Mimar Mimar Sinan’a Edirne Selimiye Camii ile eşzamanlı yaptırılan Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Payas Kalesindeki Sarı Selim Cami ve Cami bahçesindeki zeytin ağacı 1976 yılında "anıt ağaç" olarak tescillenmiş ve dünyanın en yaşlı meyve veren zeytin ağacı olarak literatüre geçmesi ile ilgili bilgileri AGF heyeti, ilgiyle dinledi ve anıt ağaç başta olmak üzere tarihi cami, kale ve külliyede anı fotoğrafları çektirdiler. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, konukları ile Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinde akşam yemeğinde buluştu. AGF heyeti, böylesi önemli bir yapıtın günümüze kadar korunarak gelmesinden övgüyle bahsederek Başkan Altan’ın duyarlılığının örnek bir davranış olduğunu dile getirdiler.  AGF heyetinin İskenderun buluşmasının final etkinliği üçüncü gün Belen ilçesi oldu. Belen Belediyesi’ni ziyaret eden, Belediye Başkanı İbrahim Gül ile görüş alışverişinde bulunan AGF başkanı Gaye Coşkun ve beraberindekiler, Soğukoluk Yaylası’nda Belen Belediye Başkanı Gül’ün öğle yemeği etkinliğinde İskenderun buluşmasının finalini gerçekleştirdikler. -Ekmel YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169