banner84

Ağır cezalar geliyor

Şoförler Odası Başkanı Çalış taksicilere sürekli uyarılarda bulunduğunu, ancak müşterilerden gelen şikayetlerin artık affedilme sınırını aşması üzerine, valiliğin bir genelge yayımladığını söyleyerek yaptırımların ağır olacağını söyledi

Ağır cezalar geliyor
Mevlüt UYGUR
Antalya Valiliği taksicilere  yönelik uyarılarda bulunarak bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelge de şu uyarılarda bulunuldu, “İl sınırları içinde ticari taksi şoförlerince; Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması. Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması. Ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi). Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi. Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi.  Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi. Araç içerisinde sigara içilmesi. Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması.  Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması.  Alkollü iken araç kullanılması, yasaktır. Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır. Bu karar yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. İlanen tebliğ olunur. Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.”
'GELİR DÜZEYİ AÇISINDAN RAHAT BİR SEZON GEÇİRDİK'
Alanya Postası'na özel açıklamalarda bulunan Alanya Şoförler, Nakliyeciler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Recep Çalış, göreve ilk geldiği günden bu yana esnafına sürekli olarak uyarılarda bulunulduğunu söyledi. Çalış, "2018 sezonunun sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Bütün esnafımız açısından, gelir düzeyi açısından rahat bir sezon geçirdik. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum esnafımın adına. Tabi ki sezonun iyi gitmesiyle beraber bize yansıyan sorunlarda azalış durumda" dedi.
'DEFALARCA UYARILARDA BULUNDUM'
Bazı konularda taksici esnafıyla ilgili şikayetlerin geldiğini belirten Çalış, "Göreve geldiğim günden bu yana durak başkanlarımızla birlikte kurduğumuz Whatsapp grubunda şikayetler konusunda haftalık sürekli olarak uyarılarda bulunduk. Taksimetre açmama konusu, kısa mesafe götürmeme konusu, trafik kuralları konusunda aldığımız uyarıları biz durak başkanlarımıza ilettik. Whatsapp grubunda onlara göndermiş olduğum uyarı yazılarını da, silmedim kayıtlarda duruyor. Ama Ekim ayına geldiğimizde Antalya Valiliği'miz bizim esnafı bugüne kadar uyarmış olduğumuz konular üzerinde bir genelde yayımladı. Ben bunları göreve geldiğim günden bu yana önemsiyordum. Valilikte İçişleri Bakanlığı'nın emriyle bu genelgeyi yayımladığına göre konunun ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Ben durak başkanlarına defalarca bu şikayetlerin en üst mercilere gittiğini, bu konuda bilgilerimizin olduğunu ve bizim esnafımızı çeki düzen etme konusunda da, onlara daha fazla terkipli, düzenli çalışmaları  konusunda da  sürekli uyarılarımızı yapmıştık. Ama gördüğümüz gibi Ekim ayı içinde de yukarılara o kadar çok  bizim bilmediğimiz, duymadığımız şikayetler gitmiş ki valiliğimizde bir genelde yayımlamış. 
'AFFEDİLME SINIRI AŞILMIŞ  DURUMDA'
Ben bu sezonu geçirmiş olmamıza rağmen önümüzdeki kış dönemimde de 2019 sezonuna ne şekilde hazırlanabiliriz. Esnafımızı bu konuda nasıl eğitebiliriz, özellikle trafik kuralları ve taksimetre, müşteri ilişkileri konusunda nasıl eğitebiliriz diye bunun hazırlıklarını yapacağız kış döneminde. 2019'a daha tertipli, düzenli, daha seviyeli bir taksici esnafıyla inşallah sezonu karşılayacağız. Temennim odur ki bu yıl problemsiz bir yıl oldu. 2019'un ve diğer yılların yine memleketimizin adına olumlu, olaysız geçmesini, daha çok huzurlu geçmesini temenni ediyorum. Bu genelgeyi, bu ikazlarımızı dikkate almaları bütün esnafımızın kendi menfaatlerinedir. Çünkü yaptırımların çok ağır olduğunu ve artık affedilme sınırını aştığını görüyoruz, genelgeye baktığımız zaman.  Esnaflarımız kendine biraz daha çekin düzen vermesi gerekiyor. Bütün esnaflarımıza hayırlı işler diliyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107