banner84

Aile Kadın Destek Merkezi 1 yaşında

Alanya Belediyesi tarafından Alanya’ya kazandırılan Aile Kadın Destek Merkezi birinci yılını doldururken, açıldığı günden bu yana Alanya’da 600 kadın merkezin hizmetlerinden faydalandı

Aile Kadın Destek Merkezi 1 yaşında

Alanya Belediyesi’nin en hızlı hayata geçirdiği projelerinden olan Aile ve Kadın Destek Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde hizmete açıldı. Bu anlamlı günde Alanya’da kadınların daha iyi standartlarda yaşabilmeleri adına açılan merkez pek çok alanda kadınlara katkı sağlamaya devam ediyor.

600 KADININ HAYATINA DOKUNDU
Merkez, 1 yılda 600 kadına ulaşmayı başararak yaraları sarmaya, kadınların daha güçlü olmalarına katkı sunarak güven noktası olma aşamasındakendisini ispatlarken, her geçen gün yeni çalışmalarla daha çok kadına ulaşmayı amaç ediniyor.
MERKEZDEKİ HİZMETLER
Aile Kadın Destek Merkezi’nin bünyesindeki hizmetlerden bahseden Aile Kadın Destek Merkezi Sorumlusu, Psikolog ve Aile Danışmanı Esra Yemez, Alanya’da kadınlar için elllerinden gelen hizmetleri sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Yemez, “ Aile Kadın Destek Merkezi Psikolojik danışmanlık, hukuki danışmanlık, aile Danışmanlığı, diyetisyen hizmeti gibi çok çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Merkez kadınların her yönüyle rehabilite olmalarına ve bilgilenmelerine katkı sağlıyor” dedi.
ŞİDDETE KARŞI KADINLARIN SESİ OLUYOR
Merkezin en büyük misyonlarından biri de şiddete hayır demek ve şiddete karşı durmayı öğretmek. Yemez, “Bu kapsamda her başvuru yapan kadına şiddetin bir kader olmadığını belirterek şiddete maruz kalan kişilerin başvuru noktalarında köprü görevi rolünü üstleniyoruz. Şiddet sonucunda ortaya çıkan ruhsal problemlerle baş etmeyle ilgili psikolojik destek sağlarken hukuki anlamda kadınların hakları noktasında bilgilenmeleri için merkez avukat desteği sağlıyor" dedi. 
AİLE HUZURUNU TEMİN EDİYOR
Aile Kadın Destek Merkezi’nin aile danışmanlığı hizmetiyle evlilik kurumunun önemi, aile içi iletişimin sağlıklı hale gelmesi, özellikle son yıllarda artan boşanma oranlarının önüne geçmek ve aile yapısını güçlendirmek adına hem bireysel hem grup çalışmaları yaptığını aktaran Yemez, aynı zamanda merkezin sağlıklı bireylere dönüşmede de önemli rol oynadığını kaydetti.
SAĞLIKLI BESLENMEYİ ÖĞRETİYOR
Yemez, “ Aile Kadın Destek Merkezi’nde verilen diyetisyen danışmanlığı hizmeti ile kadınların sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi, aile içine sağlıklı yaşam prensiplerini dâhil etmesi, vücudunu tanıması ve profesyonel görüşle dengeli yaşama adım atmasına öncülük ediliyor” diye konuştu.
HER ALANDA İYİLEŞTİRECEK
Öte yandan, Aile Kadın Destek Merkezi’nde şiddeti önleme, istismar, aile içi iletişim, ana baba tutumları, temel aile bilinci gibi konu başlıklarında eğitim seminer çalışmaları yapılacağı, kadınların her alanda iyileştirici etki hissedebilmeleri adına hobi ve el becerisi kursları verileceği de açıklandı. – Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107