banner84

Akdeniz Üniversitesi devretmiyor

2003 yılında Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan ALKÜ İşletme Fakültesini’n yanı sıra diğer birimlerin de açılması için tahsis edilen arazilerin bir kısmı hala ALKÜ’ ye devredilmedi. Kargıcak ve Konaklı’da arazilerin devrine daha önce ALKÜ’ nün talebine rağmen Akdeniz Üniversitesi tarafından izin verilmedi

Akdeniz Üniversitesi devretmiyor

(Özlem KAYGUSUZ)-  Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), Akdeniz Üniversitesi’nden ayrılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM)  31 Mart 2015 tarihinde kabul edilip Resmi Gazete'de yayınlanan kanuna göre bağımsız bir üniversite kimliğine bürünerek Alaaddin Keykubat Üniversitesi ismi ile öğrenci almaya başladı. 


DEVİR BEKLENİYOR
Kestel yerleşkesinin yanı sıra Konaklı, Akseki, Gazipaşa’da da fakülte ve meslek yüksekokulları bulunan ALKÜ’nün kuruluşunun ardından Akdeniz Üniversitesi’nden talep edilen Konaklı ve Kargıcak’tki  parsellerin devri hala yapılmadı. Devri yapılmayan Kargıcak ve Konaklı'daki  paha biçilmez  taşınmazların mülkiyet devri bekleniyor. Tüm girişimlere rağmen henüz bu kıymetli arsaların ne devri yapıldı ne de Akdeniz Üniversitesi tarafından eğitime yönelik bir yatırım planlaması oldu. Üstelik herhangi bir yatırım yapılmayan Konaklı’daki arsanın geri tahsisi için bağışçılar üniversiteye başvuruda dahi bulundu.  Alanya’nın üniversite şehri olması için gerek KYK yurtları gerekse üniversitede yeni birim ve binaların yapılması için YÖK nezdinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu öncülüğünde, yerel siyasi ve bürokratik dinamikler büyük çaba sarf ediyor. 
ALANYA POSTA MEDYA GÜNDEME GETİRDİ
Yaklaşık bir yıl önce Alanya Posta Medya ALKÜ Cikcilli Kampüsü için arazinin orman işgalleri sebebiyle kesin devrinin bir türlü gerçekleşemediğini gündeme getirmişti.  Yerleşke alanı olarak üniversiteye verilen arazide, 200 dolayında davalık mülkiyet sorunu bulunuyordu.  Alanya Posta Medya’nın haberinden sonra arazi devri gerçekleşti fakat işgal altındaki yerde dava süreci devam ediyor. Davanın sonuçlanmasıyla birlikte işgal altındaki yaklaşık 100 dönümlük arazinin devri üniversiteye yapılacak. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2022, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169