banner84

AKEDAŞ'tan yatırım atağı

AKEDAŞ Alanya Bölge Koordinatörü Akboğa, "Alanya'da 2014 yılında 15 milyon, 2015'te ise 25 milyon TL'lik yatırım yaptık" dedi.

AKEDAŞ'tan yatırım atağı

Akdeniz Elektrik Dağıtım Anomin Şirketi (Akdeniz EDAŞ) Alanya Bölge Koordinatörlüğü, Alanya'da görev yapan oda başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Akdeniz EDAŞ Alanya Bölge Koordinatörü Ahmet Sait Akboğa, toplantıda oda başkanları ile yatırımlar, usulsüz elektrik kullanımı ve telefon dolandırıcılığı hakkında konuştu.

Toplantıya usulsüz elektrik kullanımına karşı oda başkanları vesilesiyle tüm tüketicileri uyararak başlayan Ahmet Sait Akboğa, başkasının adına düzenlenen elektrik faturalarını ödeyerek elektrik kullanmak, sayaç ve ölçü devrelerini mühürsüz kullanmak, şirketin yazılı izni olmaksızın kendi elektrik tesisinden, üçüncü şahıslara doğrudan veya ara sayaçla elektrik vermek gibi konuların usulsüz elektrik kullanımına girdiğini belirtti. Akboğa, bu türlü tespitlerde müşteriye yükümlülüklerini yerine getirmesi için 15 gün süre verildiğini ve kesme ihbarı bırakıldığını hatırlatarak, “Yükümlülüklerini yerine getirmeyen müşterinin, dâhil olduğu abone grubundan ait olduğu yıla ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurul kararı ile belirtilen cezai işlem yapılır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen tüketicilerin usulsüz enerji kullanımından kaçmalarını önemi hatırlatıyoruz. Tüketicimizin mevzuat gereği elektriğini kesmek istemiyoruz.” diye konuştu.

ALANYA’DA YATIRIM ATAĞI

Oda başkanlarının öneri ve şikayetlerinin alındığı toplantıda son olarak yatırımlar ve bölgesel kesintiler hakkında Alanya’daki Oda Başkanlarına bilgi veren Akboğa,  Alanya’da görev yaptığı günden bu yana 2014 yılı içinde 15 milyon, 2015 yılı içinde ise 25 milyon TL tutarında yatırım yaptıklarını söyledi.

Özelleşmeden önceki yıllara bakıldığında yıllık 1 milyonu geçmeyen yatırım çalışmalarının yapıldığına işaret eden Akboğa, “Yatırım yapılabilmesi için en önce proje gerekir. Turizm cenneti Alanya’da özellikle yaz sezonunda elektrik hayati bir öneme sahip. Bunun bilincinde olarak sürekli ve kaliteli enerji sunabilmek için yatırımlara hız verdik. Eskimiş tesislerimizi yeniledik. Havai hatları yer altına aldık. Bunun için de ilk önce ilçenin mastır planını hazırladık. Hem yatırım ve hem de proje çalışmasını eş zamanda yaparak süreci hızlandırdık. Bundan sonraki çalışmalarda mastır plan hazır olması halinde daha etkin yatırım yapılabilecek.
Şehir merkezinin dört bir tarafında hatları yeraltına alma çalışması yaptık. Sezonun bitmesi ile devam edecek. Bu aşamada ise kırsal mahalle ve yaylalara proje çalışması ve yatırımlar yapılıyor, yapılmaya devam edecek. Hedefimiz tüm kırsalda kaliteli ve sürekli elektriği tüketicilerimize vermek. Bu yıl ve 2016 yılı yatırım döneminde yüzde 90 oranında kırsaldaki sorunları çözeceğiz.” dedi.

AKDENİZ EDAŞ ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI

Toplantıya katılan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, özelleştirmeden sonra Akdeniz EDAŞ’ın bölgeye ciddi yatırımlar yaptığını söyledi. Ahmet Sait Akboğa’nın bölgeye tam yetki ile atanmasının diğer bir önemli gelişme olduğunu ifade eden Şahin, “Müdürümüzün bölgeye gelmesinin ardından çok önemli çalışmalara imza attı. Çalışmaları yakından takip ediyoruz. Özveri ile çalışmasından dolayı teşekkür ederiz. Yapılan yatırımların biran önce devreye alınması bizleri memnun ediyor. Alanya için çok önemli yatırımlar yapılıyor. Bunun kıymetini biliyoruz. Alanya olarak daha fazlasını istiyoruz. Bunun için her türlü desteğe hazırız.” diye konuştu.

Şahin ayrıca planlı enerji kesintilerinde önceden kendilerine ve üyelerinin haber veriliyordu. Ancak bazen aksaklıklar olabiliyor. Bu aksaklıkların giderilmesi için talepte bulundu.

ABONE GÜNCELLEMESİ ÖNEMLİ

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise abone güncelleme konusuna değindi. Demir, şunları söyledi: “Mülk sahiplerinin elektrik abonelerini kiracılara vermesi kendi lehine olacak. Oluşacak borç ve icralardan sorumlu olmamaları için tüketicilerimizin abonelerini üzerlerine almaları menfaatlerine olacaktır. Sayın müdürüme yaptığı çalışmalar için üyelerim ve şahsım adıma çok teşekkür ederim. Geldiği günden beri birebir iletişim halindeyiz. Çalışmalarına desteğimiz devam edecek. Bazı sıkılanları elbirliği ile çözmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107