banner84

Akkaya'dan rant suçlaması

Kargıcak Taksi ile başlayan sıkıntılı sürecin faturasını Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi Şube Müdürü İlyas Şirin'e kesen Akkaya, "Tosmur Yazı İşleri Müdürlüğü döneminde C plakalardan kendisine rant elde eden İlyas Şirin'in Kargıcak takside bir menfaatinin olduğunu açıkca düşünmekteyim. Çünkü bu şahıs rantı iyi bilmektedir" iddiasında bulundu

Akkaya'dan rant suçlaması
KERİM TOKSÖZ

Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaşanan sıkıntılara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alanya'da plaka tahdidinin 21-22 yıl önce getirildiğini açıklayan Başkan Akkaya, "Alanyamızda 21-22 sene önce turizme yönelik, diskolar, restoranlar ve benzeri işletmeler merkezde yer alırken beldeler ise gelişmemişti. Daha sonraki yıllarda beldelerin gelişmesiyle birlikte odamız her daim merkezde zaten yoğun olan taksi sayısını beldelere gitmesini şehir içersindeki taksi yoğunluğunun azaltılmasını desteklemiştir. Bu kapsamda şehir merkezinden beldelere Okurcalar'a 11 araç, İncekum'a yeni durak açtık. Avsallar'a sonradan 6 taksi, Türkler Taksi'ye sonradan 1+1 olmak üzere duraktaki araç sayısı kadar, Cikcilli'ye yeni durak açtık. Olive City Taksi'ye yeni durak, Kargıcak'a yeni durak ve Tosmur'a da 5 araç ilave ettik. Bu çalışmamız neticesinde merkezdeki 100'e yakın taksi de şehir merkezinden beldelere aktarıldı. Daha önceden beldelerde faaliyet gösteren taksici esnafımız taksi yetmemezliği durumu oluştuğunda da sayı arttırımı yapmak isterse de onların muafakatını almak kaydıyla destek oluruz. Özellikle Mahmutlar takside ve diğer beldelerde uygulanan sistem hem merkezdeki en zayıf halkayı güçlendirmekte, hem de beldesinde yıllarca faaliyet gösteren taksici esnaflarımızı mağdur etmemek üzere şekillendirmektedir. Alnyamızda plaka giyatları durakların iş yoğunluğuna göre de değişmektedir. Bugün 250 bin TL'lik işleri zayıf olan durağımızdan beldeye bir veya iki aracın gitmesi işleri zayıf olan durağı güçlendirmekte, beldeye giden bir veya iki taksinin işlerine de geride durakta kalan arkadaşlar gitmektedir. Diğer taraftar beldede uzun yıllar faaliyet gösteren taksici arkadaşlarımızda mağdur edilmemekte ikinci taksiyi merkezden alarak beldeye götürmektedir" dedi.  

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi Şube Müdürü İlyas Şirin'i de kendisine rant sağlamakla suçlayan Akkaya sözlerini şöyle sürdürdü:
"Özellikle Mahmutlar taksiye durak harici çalışma diye Büyükşehir Zabıtalarınca ceza yazılması akıllara ziyandır. Şehir merkezinde geceleri ayakçı kullanarak, resmen turistleri soyan taksilere taksilere işlem yazılmasını, cezai işlem yapılmasını defalarca yazılı ve sözlü olarak iletmemize rağmen 3.5 yıldır kıllarını kıpırdatmayanlar, şimdi kendi belde sınırlarında kimseye zararı olmadan çalışan taksilere ceza yazmayı akıllarına getirmişlerdir. Şehir içersinde bu şekilde soyuna turistlerin vebali buradaki Büyükşehir Belediyesi yetkilileridir. Diğer taraftan Mahmutlar taksi ile bu kadar uğraşılmasının Kargıcak taksideki arkadaşlarımızın şikayetleridir. Kargıcak taksiye gaz veren arkadaş Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi'nin Şube Müdürü İlyas Şirin'dir. Bu arkadaşımızın Kargıcak takside bir menfaatinin olduğunu açıkca düşünmekteyim. Çünkü bu şahıs rantı iyi bilmektedir. Tosmur Belediyesi Yazı İşleri Müdürü iken C plakalı öğrenci servislerinin verilmesinin bitmesinin 10 gününde geçmişte serviscilikle hiç bir bağlantısı olmamasına nazaran nasıl olsa belediyede kapanıyor diye batan geminin malları misali bir belediye yazısı ile tombaladan 32380 numaralı C plakasını almıştır. Ve daha sonra da bunu iyi bir paraya satmıştır. Bir laf vardır; Dervişin fikri neyse zikride odur. Şahsım olarak beldelere yaklaşın 100 civadında taksi aktarılmasında oda Başkanı olarak imzam bulunmamaktadır. Beldelere giden araç sahiplerinden hiç birisi çıkıp da Ali Akkaya'ya 50 kuruş rant elde etti diyemez. Ben de zihniyet olarak aynı zihniyette olsaydım açıkça söyleyeyim, taksi plaka tahdidinde 4-5 tane 131 şahin araba alır plaka tahdidine de sokardım. Ve belde belediyeler kapanmadan çok samimi olduğum belde belediye başkanlarına rica etsem yazı alır C plakası alarak sonra da rant elde ederdim. Ama Allah'a şükürler olsun, bunların hiç birini yapmadım. Şahsım olarak Alanya'daki taksicilerimizin iki ana sorunu var. Birisi denetimsizlik, birisi de şehir merkezindeki taksi yoğunluğu. Mahmutlar Taksi'ye dönük aktarılma konusunda da Menderes Türel başkanımızın yanlış bilgilendirildiği kanaatindeyim. Bu işin başını da çeken kişi Kestel'de Büyükşehir Hizmet Birimi Müdürü İlyas Bey'dir."
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 16:54
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107