banner84

Alanya bayram etti

Kurban Bayramı ile birlikte Alanya'da turizmcinin de, esnafın da yüzü güldü. Bayramda kapalı oteller açıldı, turizm tesisleri yüzde 100 doluluğa ulaştı, esnaf da bayram etti

Alanya bayram etti


Bölgesel anlamda Türkiye’nin gözde tatil kentlerinden en başı çeken Alanya’da otel doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı. Bol tatil seçenekleri ile yerli ve yabancı turistleri cezbeden Alanya dolu dolu bir bayram geçirdi. Otel ve diğer konaklama tesislerinin dolduğu  ilçenin durumu, turizmcileri ve esnafı mutlu etti. Konu hakkında ise Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan  Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, Alanya Turistlik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, Alanya Otelciler Pansiyoncular ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ve Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, yaşanan doluluğun hem turizmciyi hem de esnafı sevindirdiğini belirtti.
'YER KALMADI
Rusya ve Ukrayna pazarlarında yaşanan olumsuzluklara rağmen Almanya ve İngiltere pazarlarının devreye girmesiyle dolulukların arttığına dikkat çeken Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, bayram tatilinin de gelmesiyle 14 Temmuz’a kadar Alanya otellerinde yer kalmadığını açıkladı. Sili, "Rezervasyonlar 2021 yılına göre çok daha iyi durumda. Özellikle temmuz ayında iç pazarın da devreye girmesi ve bayram tatilinin 9 güne uzaması sebebiyle geceleme süreleri uzadı. Otellerde doluluklar yüzde 100’e ulaştı. 14 Temmuz’a kadar otellerde yer yok. Müşteri memnuniyeti yüksek olan tesislerin tamamı yüzde 100 dolmuş durumda" dedi. 
'2019'A YAKLAŞACAĞIZ'
Sili, "Bu sene Rusya ve Ukrayna’da yaşanan olumsuzluklara rağmen, İngiltere, Hollanda pazarlarının devreye girmesi, Orta ve Doğu Avrupa pazarlarından gelen talebin artması bölgede dolulukları önemli oranda etkiledi. Bu senenin sonunda 2021’in çok üzerinde, 2019’a da belli bir oranda yaklaşacağımızı düşünüyorum. İç pazarı bizim açımızdan çok önemli. Kriz dönemlerinde bunu çok net bir şekilde görmüş olduk. Dolayısıyla onların da alım gücünü düşünerek, her bütçeye her profile uygun ürünler oluşturduk. Bu şekilde çok ciddi fiyat artışları olmaksızın maliyetlerimizi göz önünde bulundurarak fiyatlar verdik. Yurt dışına da bu şekilde değerlendirerek fiyatlarımız veriyoruz. Bu minvalde bölgede doluluklarımız olumlu seyredecek" diye konuştu. 
‘YÜZDE 100 DOLULUK YAKALANDI’
Doluluğun daha çok dış pazardan sağlandığını belirten Orkan, “Tesislerimizin hemen hemen yüzde 90'ı açık durumda. Açık olan tesislerimizde de bayramın etkisiyle olmak üzere yüzde 100 civarında doluluklar yakalandı. Misafirlerimizin çoğunluğu yabancı misafirlerimiz tarafından sağlanmakta olup iç pazarda geçmiş bayramlardaki aşırı yoğunluk gözlemlenmedi ancak tesislerimizin dolu olması sevindirici boyutta. Umarım ki bayram sonrası süreçte de doluluk oranları aynı düzeyde seyreder” şeklinde konuştu.
‘EKİM SONUNA KADAR YÜKSEK DOLULUKLAR YAKALANDI’
Akdeniz sahillerinde yerli misafirlerin yoğun talebinin oluştuğunu belirten Cimrin, “Kurban Bayramı tatilinin uzatılması sebebiyle özellikle Akdeniz sahillerine yerli misafirlerimiz tarafında ciddi bir talep oluştu. Ve şuan bu yoğunluğu tamamen yaşıyoruz. Tesislerimiz yabancı misafirlerimiz tarafından kalan boşluklar yerli misafirlerimiz tarafından dolduruldu. Rus pazarına çalıştıkları için açılmayan tesislerimizden bazıları Kurban bayramı yoğunluğu nedeniyle açıldı. Bu açıdan sevinçliyiz. Bu dalganın aynı şekilde devam etmesi beklentisi içindeyiz. Doluluk oranlarımız yüksek oranlarda devam edecek gibi görünüyor Temmuz ve Ağustos’ta da. Eylül için yine Avrupalı misafirlerimiz talepleri devam ediyor. Ekim sonuna kadar bir doluluk yakaladık. Ekim sonuna kadar doluluklarımız yüzde 70-80 oranlarından aşağı düşmeyecektir” dedi.
‘YAŞANAN CANLILIK SEVİNDİRİCİ BOYUTTA’
Değirmenci ise, “Bayram boyunca Alanya'mızda hem dış Turizm hem de iç Turizm açısından bir doluluk yaşıyoruz. Özellikle Antalya havalimanına inen uçak sayısında her gün yeni rekorlar kırılıyor. Bu dış turizmde bölgemize gösterilen ilgiyi gösterir. 9 günlük Kurban Bayramı tatili sebebiyle iç turizmde yaşanan canlılıkla beraber Alanya'mızda bu bayram tatilinde güzel bir yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluk da Alanya ticaretine ve esnafımıza yansımaktadır.  Tatil sonunda inşallah esnafımız da kendilerinin arzu ettikleri kazanç seviyesine ulaşırlar;  daha sonra turizm sezonunun Kasım ayı sonuna kadar uzamasıyla beraber 2022 turizm sezonunu taçlandırmış oluruz” sözlerini kullandı.
‘BU YOĞUNLUĞU BEKLİYORDUK’
Esnafların doluluktan oldukça memnun olduğunu dile getiren Demir, “Bayram dolayısı ile yerli ve yabancı turistlerimiz Alanya’yı tercih ediyorlar. Alanya gerçekten birçok turizm kentinde göre oldukça uygun fiyatlı bir turizm kenti. Bayram yoğunluk bekliyorduk, gayet iyi geçiyor. Allah bugünlerin tekrarına yetiştirsin. Esnaflarımız da yaşanan yoğunluktan memnun. Bize gelen geri dönüşler çok güzel” diye konuştu. -Sabiha TATLIYER
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169