banner84

Alanya Belediyesi'nin adını kullanarak şebeke kurdular

Alanya’da dolandırıcıların yeni imajı PTT görevlisi kılığına girmek oldu. PTT görevlilerin kıyafetlerini giyen dolandırıcılar vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Önceden tespit ettikleri kişileri giderek kendilerine diğer kamu kurumlarından evrak gönderildiği yalanını söyleyerek zarfı teslim aldıklarına dair evrak imzalatılıyor.

Alanya Belediyesi'nin adını kullanarak şebeke kurdular


Alanya’da dolandırıcıların yeni sistemi PTT çalışanlarının kıyafetlerini giyerek vatandaşlara boş senetlere imza attırmak oldu. Alanya’da ise dolandırıcıların tuzağına düşen birçok vatandaş mağdur durumda. Mağdurlar başlarını gelecekleri bilmez halde avukatları aracılığı ile savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dolandırıcının getirdiği zarfların gönderici kısmında Mal Müdürlüğü ve Alanya Belediyesi yazarken alıcı kısmında yer alan cep telefonu numarası ise mağdurun 20 yıl önce kullanıldığı telefon numarası olması şebekenin hedefindeki insanları yakından takip ettiği izlenimi ortaya koyuyor.


KURYE İMZAYI ATTIRIR ATTIRMAZ KAYBOLUYOR
Ancak imzalatılan ne gerçek PTT kargo evrakı, ne dağıttılar gerçek PTT kuryesi nede zarftan çıkanlar resmi evrak. Sistemi kuran dolandırıcılar hedef olarak belirledikleri mağdura önce kağıtta yazılan isminin yanına çift imza atması isteniyor. Alanya Belediyesinden gönderildiği yazan zarfın dolandırıcı tuzağı olduğuna ihtimal vermeyerek yan yana boşluğa imzayı atan mağdur zarfı açıncaya kadar sahte kurye gözden kaybolmakta. Alanya’da kıraathane işleten Hasan Yalım ortaya çıkan ilk mağdurlardan sadece bir tanesi. Yalım zarftan çıkan evrakların düzmece olduğunu anlayınca soluğu PTT Müdürlüğünde aldı. Barkod dahil her şeyin sahte olduğunu anlayınca dolandırıcıların radarına girdiğini anlayıp avukatı ile birlikte savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Yalım, gerçek PTT kuryelerinden yardım isteyerek Mustafa Aydın olduğunu da öğrendi.  


‘BENİM GİBİ ONLARCA MAĞDUR VAR’
Dolandırıcıların tuzağına düşen mağdurlardan Hasan Yalım, “ 17 Mayıs’ta Postacı kıyafeti ile bir görevli geldi. 35-40 yaşları arasında siyah tenli bir şahıs benim iki tane evrağımın olduğunu ve önce Alanya Belediyesinden geldiğini söyledi. Kağıtta bulunan karelerin içinde bir yere adımı soyadımı yazdırdı ve bana imza atmama gerektiğini söyledi ve bende inandım imzamı attım. Daha sonra o şahıs bana bir poşet zarf verdi ve gitti ben açtığımda içinde resmi hiçbir şeyin olmadığını gördüm ve o anda dolandırılmaya çalışıldığımı anladım. Suç duyurusunda bulundum. Böyle benim gibi mağdur olan insan varsa savcılığa gidip şikayetçi olsunlar. Benden başka bir sürü mağdur daha var” dedi. Bir başka mağdur olan Mustafa Aydın’a gelen zarfta ise Manavgat’ta ailesine ait arazilere ilişkin tapı kayıt bilgilerin yer aldığı öğrenildi. - Sabiha Tatlıyer

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169