banner165

Alanya'da 1+1'e revizyon geliyor!

Belediye ile MÜTBİR’ in yapmış olduğu toplantılar neticesinde Alanya’da 1+1 dairelerin kontrolsüz artışına 'dur' denilerek revizyon kararı alındı. Kararı değerlendiren Küçüker, "Bundan sonra Alanya’da 1+1 daire adetleri azalacak” dedi.

Alanya'da 1+1'e revizyon geliyor!

( Özlem KAYGUSUZ ) - Son zamanlarda maliyetlerin artması, yabancı vatandaşların 1+1 daireleri talep etmesi gibi nedenlerle Alanya’da yıkılan birçok binanın ve turistik tesisin yerini 1+1 daireler almaya başlamıştı. Alanya Posta Medya’nın da  sık sık gündeme taşıdığı bu soruna 1+1 revizyonu getirilerek,  Alanya’da bu çöplük temizlenmeye başlanacak.
MECLİS ONAYINI ALDI
Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, önce 1+1 konutlarında yaşanan artışın sebeplerini sayarak getirilen düzenleme hakkında bilgi verdi. Küçüker, “ Müteahhitlerimiz talebe göre konut üretiyor. Bu bağlamda da ciddi bir talep oluşmuştu.  Ondan dolayı son yapılan projelerin çoğu 1+1 ağırlıklı olarak üretildi. Belediyemiz ile yaptığımız toplantılar neticesinde 1+1’lere bir kriter getirme kararı aldık. Çünkü, bazı yerlerde gerçekten çok küçük üniteler üretiliyordu. Örneğin, küçük bir parselde bir sürü daire oluyordu. Bu da alt yapıya, çevreye ona göre yük getiriyordu. Belediye hizmetlerini almak açısından da sıkıntı oluşturuyordu. Ondan dolayı bir kriter getirildi. Komisyon tarafından onaylandı, meclise gitti. Meclis de onayladı. Yakında da açıklanacak” dedi.
50 METREKARE SINIRI GELDİ
Getirilen kriteri açıklayan Küçüker, “ Emsali 1’in altında olan yerlerde; balkon hariç alan 40 metrekare, emsali 1’in üzerinde olan yerlerde de 50 metrekare olması gibi kriter getirildi. Yani bundan sonra neresi olursa olsun 50 metrekarenin altında 1+1 üretilmeyecek.  Alanya merkez, 1 emsalin üzeri olan yerler.  Burada artık minimum 50 metrekarenin üzerinde olmak zorunda. Yani balkonuyla da birlikte 60 metrekare olan 1+1’ler üretilecek” diye açıkladı.
‘1+1’LER AZALACAK’
Getirilen kriter itibari ile bundan sonraki 1+1 daire adetlerinde azalma olacağını söyleyen Küçüker, “ 1+1’ler biraz daha azalacak. O yönde bir revizyon oldu” dedi.
‘MAALİYET ARTIŞI ETKİLEDİ’
1+1’lere özellikle son zamanlarda çok talep bulunulduğunu kaydeden Küçüker, “ Alanya zaten çok talep gören bir yer. Herkes burada bir konut edinmek istiyor. Alanya çok değerli.  Maalesef maliyetler çok yüksek. Maliyetler çok yukarı çıkınca küçük dairelere yönelim artmıştı. Çünkü arsa değerleri ciddi şekilde yükseldi.  Pandemi ile de insanlar konuta daha önem verir hale gelmişlerdi.  Bu talepleri karşılayabilmek adına 1+1’lere yönelindi” dedi.
YERLİNİN DE KONUT ANLAYIŞI DEĞİŞTİ
Turistlerin 1+1 yönelimleri ile artan konut tiplerinin yerli halkın da anlayışının geleneksel konut tipinden sıyrılarak küçük konutlara yönelmesini beraberinde getirdiğini belirten Küçüker, “ Eskiden daireler büyük olsun,  4+1 olsun isterlerdi. Ama şimdi 2+1 gibi daha küçük konutlar da kabul görüyor. Bir etken daha var; yerlinin talep ettiği lokasyonlar. Merkezden uzak olan yerlerde 1+1’ler daha yoğun yapılıyor. Neticede projeler talebe göre çeşitlendiriliyor. Müteahhit de bunları satmak amacıyla yapıyor. Onun için en çok talep neyeyse ona göre üretiyor. 
‘MALİYETLER YORUYOR’
Döviz bazında yaşanan ciddi artışların maliyetleri vurduğunu aktaran Küçüker, “ Alım fiyatlarımızda döviz bazında çok ciddi artış var. Bu artış da maliyet olarak bizi çok yoruyor.  Şu anda maliyetlerin çok yukarı çıkmasından dolayı büyük dairelerde çok yüksek rakamlar ortaya çıkıyor. Buda satın alınamayabiliyor.  1+1, 2+1 gibi daha küçük dairelere yöneliniyor.  Yapı denetim maliyetleri ile alakalı girişimlerimiz devam ediyor. Çünkü, önceden rekabet edebiliyorduk, fiyatlarda pazarlık edebiliyorduk.  Ama şu an örneğin 200 dairelik bir yerde 2 milyon liraya yakın yapı denetim parası çıkıyor. Önceden 1 milyondu veya 700 bin liraydı. Bunlar da maliyetlerimize yansıyor. Çok pazarlık edemiyoruz. Liste fiyatından karşılamak durumunda kalıyoruz. Bizler de maliyetlerimizi düşürmeye yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Çünkü, bu direkt bizim çalışmamızı zorlaştırmasının yanı sıra vatandaşa etki ediyor” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169