banner84

Alanya'da balık muamması

Alanya'da son günlerde balıkçıların oltasına çok fazla takılan balon ve aslan balığı hakkında, Dalış eğitmeni Ferit Altürk Alanya Posta TV'ye açıklamalarda bulundu. Altürk, iki balığın da nasıl bir tür olduğunu ve insanların hangi noktalarda dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Alanya'da balık muamması

- Asiye ELİAÇIK
Alanya'da en yaygın meslek ve hobilerden biri de balıkçılık. Ancak son günlerde Akdeniz'de tutulan balıkların zehirli olduğu iddiaları vatandaşları tedirgin etti. Alanya Posta TV'nin sorularını yanıtlayan Dalış Eğitmeni Ferit Altürk, Alanya'da sık görülmeye başlayan balon ve aslan balığının yaşam biçiminden, üreme dönemine kadar birçok bilgi verdi. 
"BALON BALIĞI İNSANLARA SALDIRMAZ"
Son günlerde Alanya'da çıkan haberlere göre balon balığının insanlara saldırabileceği ile ilgili haberler yapılmaktadır. Bir turistin parmağı kopmuş ve balon balığından olduğu söylendi. Ancak bu balıkların saldırma gibi bir durumu yok. Ben dalış yapıp bu balıklara yem verdim, onlarla oynadım. Ülkemizde özellikle Akdeniz’de Balon balığı ve Aslan balığının ana vatanı sayılan ve Akdeniz’e yayılan bölge olarak bilinen Kızıldeniz’de de binlerce dalış yaptım hatta daha yakın bir tarihte Alanya'da yapmış olduğum dalışta, balon balıklarıyla oyunlar bile oynadım. Bu türlerin insana saldırması ile ilgili hiçbir olaya şahit olmadım ve duymadım. Doğru bilgiyi paylaşmakta yarar var. Bu türlerle mücadele konusunda talep olursa katkıda bulunmaya hazırım. Ancak balon balığının etinin yenmemesi gerektiği belirtiliyor. Eti zehirli olan bir balık türü. Özellikle de üreme dönemlerinde" ifadelerini kullandı. 
"ASLAN BALIĞI SON 3 YILDA ARTTI"
Aslan balığının Akdeniz sularında son 3 yıldır artış gösterdiğini söyleyen Altürk, "Aslan balığının dikenleri zehirlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak ben aslan balığının insanlara saldırdığını görmedim ve ya bununla ilgili herhangi bir olayla da karşılaşmadım. Aslan balığının son 3 yılda artmasının Kızıldeniz'den Akdeniz'e yönelmesinin sebebi de doğanın dengesi ile alakalı bir durum. Aslan balığının dikenleri zehirli ancak etinin yenip yenmeyeceği konusunda herhangi bir bilgi yok" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107