banner165

Alanya'da borçsuz vatandaş yok

Alanya Posta Medya'nın mikrofon uzattığı Alanya halkı, zamlara karşı tepkisini gösterirken, borçsuz yaşamanın imkansız hale geldiğine vurgu yaptı. Vatandaşlar, "Borçlanmaya bile çekiniyoruz" dedi

Alanya'da borçsuz vatandaş yok

 ( Özlem KAYGUSUZ ) Koronavirüs nedeniyle birçok sektörün işi sekteye uğramış, çalışanlar evlerine ekmek götüremez olmuştu. Yaz döneminde tam normalleşiyoruz derken döviz kurlarında da yaşanan artışla birlikte pek çok ürüne zam üzerine zam gelmeye devam ediyor. Alanya'da da bu zamlara tepkiler çığ gbi büyüyor. Geçtiğimiz günlerde süt ve süt ürünlerine gelen zamlar neticesinde " Ekmekten tut sakıza kadar zam geldi" diyerek durumun rehavetini belirten Alanyalı vatandaşlar, şimdi de zaten yetersiz olan gelirlerinin zamlar sonrasında iyice hayatı mahvedeceğini aktardı.
'İŞ YOK BORÇ VAR'
Üniversite mezunlarının iş bulamadığına değinen Berat Türkarslan, borçların karşılanamadığını Alanya Posta Medya mikrofonuna anlattı. Türkarslan, " Üniversite öğrencileri olarak, çok fazla üniversite öğrencisi olmasından da kaynaklı iş bulamama sıkıntısı yaşıyoruz. Bundan dolayı mezunların çoğu ailesiyle birlikte yaşıyor. Bu da ekstra yük getiriyor ve bundan kaynaklı borçlanmaya sebep oluyor. Benim yaklaşık 4 bin TL borcum var. Eğer her şehre bu kadar fazla üniversite açılıp fakülte yapılıyorsa, bunun dönüşü olarak da mezun olan arkadaşlarımıza iş alanı olması lazım. Şu anda belki doktorlar da aynı şeyi yaşayacaklar. Çünkü, gereğinden fazla fakülte açılıyor. Bunun önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
'ÜLKEYİ YÖNETENLERİN AYIBI'
Artvin'den Alanya'ya kızının yanına gelen Şentürk Arslan ise hükümetin vatandaşları refah içinde yaşatmadığını söyleyerek, " Her insan gibi benim de borcum var. Borç bile yapamaz hale geldik artık. Ancak zaruri ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Lüks yaşama imkanımız yok ama borçlanmaya bile çekiniyoruz. Hükümetin bana verdiği maaşa göre borçlanacağım ama bana doğru düzgün maaş verilmezse nasıl  borçlanacağım? Dışarıdan gelen insan burada huzur buluyor. Ama buranın insanı rahat yaşayamıyor. Vatandaşlar zor durumda. Ülke de zor durumda. Bu ülkenin halkı bunu haketmiyor. Daha iyi, refah içinde yaşamayı hakederken çok zor durumda geçiniyor. Bu ülkenin en büyük kaynağı üretimsizlik. Bizim ülkemizde buğday olurken, mercimek olurken bütün her şey yetişirken her şeyi dışardan ithal ettiğimiz için, ürettiklerimizi dışarıdan dolarla alıyoruz. Nereye kadar alacağız? Bu ülkenin kurtuluşu üretimdedir.Hükümet bu ülkeyi üretimden koparmıştır. Onun için bu kadar çok zorluk çekiyoruz. Daha da çok çekeceğiz. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir ettiler. Şimdi asgari ücretin en az 5 bin TL olması lazım. Ben bir emekliyim. Bu ülkenin emeklileri de geçinemiyor. Biz bu ülkeye refah içinde yaşamaya geldik. Huzursuzluk çekmeye, zor durumda yaşamak için gelmedik. Bir müteahhit nasıl huzur içinde geçinebiliyorsa biz de öyle geçinmeliyiz. Onlar gibi geçinmesek bile en azından markete gidip çoluk çocuğumuzun ihtiyaçlarını karşılayabilelim. Çoluğumuzu çocuğumuzu tatile gönderebilelim. Yani insan gibi yaşayalım. Bu ülkenin halkı insan gibi yaşamayı hak ediyor.Ama bu hükümet bu halkı insan gibi yaşatmamıştır. Yaşatamayacaktır. Bu ülke erken seçime gitmelidir. Bizim kalkınmamızın da üretimden başka çaresi yoktur. Bu durum da bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır" dedi.
'BORÇ YAPMADAN GEÇİNMEK İMKANSIZ'
Alanya'da öğrenci olan Ali Serkan İnci, vatandaşların geçim düzeyinin iyi olmadığını aktararak, "Geçim düzeyi şu anda çok iyi durumda değil. Aileler çocuklarını okutmakta çok zorlanıyor. Çalışma şartları zaten zordu. Gelen zamlardan sonra daha da kötü oldu. Bir yemek parasına bir sigara pakedi alıyoruz. Zamlardan dolayı herkes şikayetçi. Durum kötü. Şu an borcum yok ama ileride olacağına eminim.Çünkü, bu verilen maaşlarla veya çok yüksek bir yerde çalışmadığın sürece borç yapmadan geçinmek imkansız gibi duruyor. O yüzden ben de iş hayatına atılınca büyük ihtimalle benim de borcum olacak" ifadelerini kullandı.
'HİÇ GÜZEL BİR HAYAT DEĞİL'
Karı koca emekli olarak yaşadıklarını, emeklilik sürecine kadar çok çalışıp bir birikim yapabildiklerini söyleyen Mehmet Tuncel, gelecek nesiller hakkındaki kaygısını dile getirdi. Tuncel , "Eşim ve ben ikimiz de emekliyiz. Geçen gün oturup şunu düşündüm. Mesela 3-5 çocuklu bir aile olsam ya da yeni evli olsam veya okula giden çocuklarım olsa bunun altından nasıl kalkılır onun hesabını yaptım. Şimdi ben belki geçinebiliyorum ama hayata yeni atılanlar, yeni ailelerin geçimi haliyle zorlaşacak. Sonra da geçimsizlikler, ayrılıklar başlıyor. Yani hiç güzel bir hayat değil. Ben 72 yaşına girdim. Bizler zamanında bir şeyler yaptık. Çalıştık, çabaladık. Bir şeyler oldu ama gelecek nesil, bu hayatın devam etmesi için bu düzen düzen değil. Gelecek çok zor. Masraflar çok büyük" açıklamasında bulundu.
'SONUMUZ HAYROLSUN'
Ekomik durumun şu anki geçim şartları için çok kötü bir hale geldiğini dile getiren Enes Aydın da, "Şu anda geçinme durumum zor. Emekliyim. 1500 TL maaş alıyorum. Geçen sene de 1500 TL maaş alıyordum. Ekmek 1,25 liraydı. Bu sene yazın zam geldi. Ekmek 2,5 lira oldu. Bu parayla nasıl geçineceğiz? Allah'a dua etmekten başka çaremiz yok. Bu durumu önlemeleri çok zor. Bu durumu pek iyimser göremiyorum. Allah sonumuzu hayretsin" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2021, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169